22T30 Windows 11 na Hyper-V [gotowy obraz dysku]

Windows 11 Hyper-V Virtual Machine

Więcej miejsc do posłuchania:

Spotify

0:00 Wprowadzenie

0:21 Utworzenie Maszyny Wirtualnej w Hyper-V

2:56 Edycja Ustawień Maszyny Wirtualnej

4:22 Podsumowanie

Transkrypcja

Cześć, chcesz dowiedzieć się jak utworzyć maszynę wirtualną z systemem Windows 11 w wirtualizatorze Hyper-V dostępnym w systemie Windows? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. W tym odcinku pokażę, jak utworzyć taką maszynę wykorzystując gotowy obraz dysku udostępniony przez Microsoft. Zapraszam.

Aby utworzyć maszynę wirtualną z systemem Windows 11 w Hyper-V należy: otworzyć Manager funkcji Hyper-V, wybrać szybkie tworzenie. Do tego samego okna możemy dostać się poprzez wyszukiwarkę i wpisać tworzenie. Wtedy będzie dostępna aplikacja Szybkie tworzenie funkcji Hyper-V. Otworzy się dokładanie to samo okno. Tą metodą możemy stworzyć w bardzo prosty i szybki sposób maszynę wirtualną gotową do działania. Dostępność systemów operacyjnych może być inna, jeśli chcemy stworzyć w Windows 11 maszynę wirtualną z Windows 11. Wybieramy Środowisko dev Windows 11. Warto zwrócić uwagę, że jeśli stworzymy maszynę wirtualną tą metodą, to będziemy mieli tutaj doinstalowany dodatkowo Microsoft Visual Studio i ewentualnie dodatkowe inne aplikacje przydatne dla programistów. Maszyna też będzie miała domyślne ustawienia regionalne angielski, amerykański. Będzie to wersja Windows 11 Enterprise. Jeśli chcemy stworzyć maszynę od początku ale bez żadnego dodatkowego oprogramowania typu Visual Studio, to wybieramy lokalne źródło instalacji i wybieramy zmień źródło instalacji. W wyświetlonym oknie możemy wybrać albo gotowy obraz z systemem w formacie vhdx, vhd albo plik obrazu iso.

Pokażę tą najszybszą metodę, czyli wybieramy Środowisko dev Windows 11 a następnie utwórz maszynę wirtualną. Obraz dysku vhdx z systemem Windows 11 i oprogramowaniem Visual Studio jest pobierany. Po ponad 20 minutach pobierania obrazu odbywa się teraz weryfikowanie. Miejmy nadzieję, że zakończy się pozytywnie. Tutaj z pewnością jest weryfikowana tylko suma kontrolna, ale z tego z tego względu, że plik waży aż 20 GB praktycznie, to trwa to tyle czasu. Plik został pobrany do oddzielnego katalogu usługi Hyper-V a wypakowywany jest do lokalizacji publicznej. To jest ten plik. Zaraz skończy się wypakowywanie. Maszyna jest utworzona.

Możemy odrazu połączyć się z maszyną albo edytować jej ustawienia. Naciskając edytuj ustawienia wyświetli się okno personalizacji maszyny wirtualnej. Możemy zauważyć, że są włączone dodatkowe zabezpieczenia wymagane przez Windows 11. Procesor wirtualny, tutaj podłączony dysk twardy. Switch domyślny dostarczający internet. Tutaj pozostałe ustawienia dotyczące tej 11-tki. Naciskamy Połącz. Otwiera się okno połączenia z maszyną wirtualną. Możemy ją uruchomić. Program do połączenia zdalnego podobnie jak klasyczny pulpit zdalny wspiera tryb pełnoekranowy więc wygodnie możemy korzystać z systemu. Windows 11 jest gotowy do pracy. No prawie… Jeszcze posłowie chwila i będzie można na nim pracować. System jest gotowy.

Jak mogłeś zauważyć taki obraz posiada preinstalowane dodatkowe oprogramowanie. Przez to sam obraz dysku waży aż 19 GB. Jeśli chcesz utworzyć taką maszynę bez preinstalowanego dodatkowego oprogramowania należy utworzyć ją samodzielnie. W kolejnym odcinku pokaże, jak utworzyć taką maszynę wykorzystując czysty obraz z systemem WIndows 11. Do następnego razu.