||

23T1 Import Linux i RouterOS 7.6 w 9 min.

Debian i RouterOS Import EVE-NG

Więcej miejsc do posłuchania:

Spotify

0:00 Wprowadzenie

1:22 5 Komend

3:24 EVE-NG

6:29 Stworzenie Tymczasowego Katalogu

8:38 Podsumowanie

Transkrypcja

Cześć. Witam Cię w dzisiejszym odcinku. Pokażę jak zaktualizować obraz Linuxa i MikroTika Router OS do wersji 7.6 w środowisku EVE-NG. Czy mam to środowisko już od jakiegoś czasu no ale wiadomo wszystko się rozwija i potrzebuje nowe wersje tych obrazów sobie zainstalować.

Zacznijmy od tego co ja chcę tutaj dzisiaj zrobić. Generalnie mam pomysł, żeby sobie zainstalować tutaj w moim środowisku Data Center Free Radiusa. Żeby to zrobić potrzebuje mieć w EVE-NG obraz Linuxa. Tu wcześniej stosowałem obrazy Linuxa ale bardziej desk-top jeszcze w starszej wersji w związku z tym potrzebuję dodać sobie do EVE-NG nowy image Linuxa, tak żebym mógł na nim później postawić w kolejnym którymś odcinku Free Radiusa. Żeby to zrobić trzeba zgodnie z instrukcją, którą mamy na naszym blogu trzeba po prostu wejść na stronę EVE-NG i sprawdzić jakie mają dostępne obrazy gotowe pod EVE-NG do łatwego zaimportowania. Korzystają w EVE-NG z takiego portalu mega.nz, tak to się chyba nazywa więc spróbujemy tam przejść i sprawdzić sobie jakie obrazy mają no i będziemy mogli sobie ten obraz pobrać.

Generalnie import się sprowadza tylko do tych pięciu komend, które tutaj widzicie i zaczynamy najpierw od przejścia na stronę EVE-NG do dokumentacji. Tutaj po lewej stronie jest How to i idziemy do sekcji Linux. Linux images i mamy tutaj link zamieszczony do gotowych obrazów. Klikam ten link. I mnie będzie interesował tutaj obraz następujący, w zasadzie dwa. Chciałbym mieć obraz desk-top’a, czyli Ubuntu desk-top 22.04 i chciałbym serwer Linuxowy ale niech to będzie Debian czyli ten obraz Linux-debian-10.tar.gz. No to zacznijmy może od tego desk-top’a 22.04. Po prawej stronie nie będę ściągał bezpośrednio tego obrazu na mój komputer tylko pobiorę link i przejdę teraz do mojej konsoli. Mam tutaj podłączony po SSH mój EVE-NG i to co potrzebuje zrobić to ściągnąć i teraz to co potrzebuje teraz użyć to polecenia mega-get i wklejam ten skopiowany wcześniej url.

Dobra, mamy zakończony transfer w związku z tym możemy iść do kolejnych kroków. Jeżeli chodzi o to co teraz powinniśmy zrobić to wracamy input Linux, zaraz zobaczymy co tutaj trzeba skopiować… Czyli tak, jesteśmy już w tym katalogu addons/qemu. Użyliśmy polecenia mega-get, ściągnąłem tutaj ten obraz no i teraz to, co potrzebujemy to wypakować i przechodzę tutaj do mojego EVE-NG.

Zobaczmy co tu mamy. Ja ściągnąłem wcześniej obraz Linux-debian w związku z tym mamy dwa obrazy. Jeden desk-top 22.04 ubuntu a drugi obraz debian-10. No i teraz zgodnie z tym artykułem odpakujemy oba. O widzę, że coś się nie udało, to ciekawe. To spróbujemy teraz konkretny plik jeden pojedynczy. Może od Debiana zacznę. Teraz poszło wszystko sprawnie. No to teraz spróbujemy ten drugi plik czyli odpakować Linux Ubuntu. No i widzimy, że powiodło się czyli odpakowanie czas wykonać pojedynczym poleceniem dla pojedynczego pliku. No i mamy katalogi odpowiednio tutaj stworzone. Linux-debian-10 i Linux-ubuntu-22.04-desktop. Pliki już tar.gz możemy skasować. Kolejne polecenie… Kasujemy pliki, zobaczmy…

Tak, plików już nie ma i mogę teraz przejść do EVE-NG i sprawdzić czy mogę dodać NODE i wybrać odpowiedni obraz. Linux i mam tutaj dostępne dwa obrazy czyli desktop i debian-10 czyli zgodnie z moim oczekiwaniem. Zacznę może od debian-10 czy od serwera i ten serwer będzie tutaj umieszczony jako FreeRadius. Zmienię mu tylko nazwę. Podłączę teraz go do sieci i uruchomię. Czyli mamy ten krok wykonany. Zauważyłem też, że opcja oprogramowania czy wersja oprogramowania, którą używam na MikroTikach jest stara. To przy okazji zaimportuje sobie również obraz MikroTika. Jeżeli widzisz to mam tutaj obrazy dwa obecnie 7.2, 7.2.3 a jeżeli wejdziemy sobie na stronę MikroTika to widzimy, że jest wersja 7.6. Wersja stabilna czyli taką wersję bym chciał teraz zaimportować do EVE-NG, tak, żeby wszystkie nowe MikroTiki, które będę tworzył używały tego obrazu.

Jak to zrobić? No to otwieram drugi artykuł, który był przygotowany już jakiś czas temu – MikroTik RouterOS na EVE-NG z 13 kwietnia 2022r. No i polega to na tym, że sprawdzamy sobie jaka wersja. Widać, że trochę strona się zmieniła.

No i robimy następujące kroki. Tworzymy tymczasowy katalog. Czyli jestem dalej w tej mojej ścieżce opt/unetlab/addons/qemu, tworzę sobie tymczasowy katalog, przechodzę do niego. Teraz ściągnę sobie oprogramowanie, żeby sobie ułatwić to bezpośrednio wget’em. Tylko ja nie chcę ściągać wersji 7.2 więc sobie odrazu przepiszę na 7.6. Zmienię w tych dwóch miejscach i ściągnę obraz. Obraz jest już ściągnięty.

Kolejny krok to odpakowanie czyli odpakowuję teraz ten plik, który przyszedł. Jeżeli chcesz to pokażę Ci jaki to jest plik. Czyli on jest chr-7.6.imp.zip, odpakowuje go i mam plik chr-7.6.img. Kolejna rzecz, którą tutaj trzeba zrobić to nadać odpowiednią nazwę. Tu w ENG nazwa tego img powinna się czy tego katalogu, powinna się zaczynać od mikrotik a potem odpowiednia wersja filmware. No to robimy. Oczywiście 7.6. No i teraz przenoszę ten img z katalogu temp

Nie tak chciałem. Chciałbym żeby mi wkleił i żebym ja mógł teraz edytować. Dobra. Przeniosłem ten plik. Wychodzę do wyższego poziomu katalogu i usuwam tymczasowy katalog. Na końcu poprawiam uprawnienia gotowym skryptem, który EVE-NG dostarcza. No i to jest wszystko co potrzebuje zrobić, żeby nowe obrazy załadować do EVE-NG to teraz zobaczmy jak to się będzie przedstawiało w EVE-NG. Jeżeli chodzi o MikroTika, Router OS i możemy w img zobaczyć, że pojawiła mi się nowa wersja 7.6. Ok, to to mamy zrobione na końcu jeszcze…

Albo to już będę robił w kolejnym odcinku czyli zajmę się konfiguracją adresu IP tego free Radiusa i podłączeniem go w taki sposób, żeby była komunikacja po SSH i zajmę się instalacją oprogramowania. Na dzisiaj to tyle, dziękuję Ci za uwagę. Jeżeli masz jakieś pytania to oczywiście pisz w komentarzach i do zobaczenia już za tydzień.


Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *