24T12 Mesh w MikroTik-u [Konfiguracja Mikrotik]
Więcej miejsc do posłuchania:
Link do artykułu.
0:00 Wprowadzenie
1:19 Topologia
1:48 Konfiguracja
10:01 Podsumowanie
Transkrypcja
Cześć. Swojego czasu przeprowadziliśmy przegląd trybów działania sieci bezprzewodowych wdrożonych przez Mikrotik. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób podłączać punkty radiowe aby dostosować konfigurację do konkretnych potrzeb. Jedną z opcji którą przygotowywaliśmy była konfiguracja repeatera. Jednak to rozwiązanie przydatne jest z większości do małych instalacji gdzie nie mamy dużego obszaru do pokrycia. Najczęściej są to warunki domowe, małe biura i być może miejsca gdzie dostępność sieci bezprzewodowej nie jest krytyczna. Nie musimy przejmować się spadkiem prędkości przy retransmisji
sygnału, aktywnym przełączaniem pomiędzy punktami dostępowym czy tolerancją na awarię jednego z nich to są to dodatkowe argumenty aby pozostać przy Repeaterach. Dodając do tego niskie koszty wdrożenia zapewne będzie to najbardziej pożądana opcja. Natomiast jeżeli te aspekty są dla nas ważne, mamy dosyć dużą powierzchnię do podłączenia oraz trochę funduszy wiedzy i fantazji możemy skorzystać z trybu mesh czyli konfiguracji gdzie jedno urządzenie podłączone jest przewodowo a kolejne działają w trybie bezprzewodowym, trybie który oferuje również router os. Zaczynamy.
Spójrzmy zatem na naszą topologię. W sieci mamy cztery Access pointy z których jeden będzie zachowywał się jako kontroler podłączony do sieci a trzy będą końcówkami czego my wykonamy sobie w tym materiale jedynie konfiguracje kontrolera i Node bo kolejne Node będą już tak samo się konfigurowały jak jak pierwszy Node.
Zatem idźmy do konfiguracji. Podłączyłem się do obu urządzeń na sieciówce czyli przewodowo żeby mieć łatwiejszy dostęp do nich i teraz przejdziemy do urządzenia które ma być kontrolerem. Zmieńmy mu nazwę od razu na właściwą. I nazwijmy go MeshAP. Już widzimy. Zalogujmy się do drugiego. Zróbmy dokładnie to samo a to będzie Mesh Node i Apply. Ok. W pierwszym kroku powinniśmy skonfigurować sobie Mesh bridge czyli to ta funkcjonalność Mesh będzie zastępowała nam Bridge którego, z którego zazwyczaj korzystamy. Czyli tworzymy sobie MeshBridge na obu urządzeniach. MeshBridge.
Ok teraz na urządzeniu które będzie kontrolerem musimy stworzyć sobie profil do podłączenia czyli hasło do naszej sieci WiFi i tu może będzie to samo czyli Mesh. Klucze dynamiczne WPA2 od 1 do 8. Ok. Z drugiej strony to samo. Wireless, security. Mesh. Klucze dynamiczne WPA2 i od 1 do 8. Apply. Ok. Teraz przechodzimy do stworzenia Access Pointa czyli wracamy na interfejsy i tworzymy… tworzymy APbridge, który będzie rozgłaszał sieć o nazwie Mesh. Nazwą radia będzie Mesh AP I Security Profile będzie Mesh, resztę ustawień zostawiamy bez zmian.
Przechodzimy na zakładkę WDS, robimy, przestawiamy opcję WDS mesh i
MeshBridge, klikamy Apply i ok. Dodatkowo możemy zrobić sobie, nadać temu Bridge adres czyli nadajemy sobie adres 192.168.0.1 z maską 24 i przypiszmy ten adres do do naszego Meshowego Bridge i dodajmy sobie DHCP serwer. Skorzystajmy z Setup, Mesh Bridge, next, next, next i powiedzmy tu zmienimy sobie od 10 do 20. Ok. DNS serwery ósemki, 10 minut, ok. Patrzymy upewniamy się że wszystko jest dobrze. Ok, ostatnie co nam teraz zostało po stronie Access Pointa jest dodanie portu WLAN i uruchomienie interfejsu. Wszystko powinno działać.
Teraz podobną rzecz zróbmy na NODE czyli wchodzimy w Mesha, tu mamy dodane, próbujemy się podłączyć do stworzonej przed chwilą sieci. Czyli przechodzimy na… Wireless’y i wyszukujemy sieć która powinna się rozgłaszać jako Mesh a naszym nadajnikiem jest MeshAP. Łączymy się do niej. Patrzymy czy wszystko jest poprawnie. Dodajemy Security profile i zmieniamy na karcie WDS. WDS Mode na dynamic mesh I MeshBridge. Apply, ok.
Jeżeli zobaczymy że tu się połączyło to dodajemy jeszcze do portów nasz interfejs wlan i ok. Powinniśmy zmienić tryb na wds slave, zrobić Apply. Ok i już widzimy, że pojawił nam się interfejs wds i tak samo po stronie Node tak samo dynamicznie wskoczył nam interfejs wds po stronie AP. Czyli te interfejsy już widzą się oba w Mesh’u, możemy tutaj na NODE sprawdzić czy na MeshBridge dostaniemy jakiegoś IP. Tak, dostaliśmy z serwera DHCP więc oba urządzenia działają w trybie mesh i widzą się nawzajem. Jeżeli będziemy korzystać z dodatkowych NODE to te NODE będą nam wskakiwać tutaj znowu dynamicznie i tutaj na każdym NODE dodawany kolejny dynamiczny interfejs z kolejnym numerkiem czyli wds2 wds3 i tak dalej i tak dalej i tak mniej więcej konfiguruje się sieć mesh.
Jeżeli chcielibyśmy zobaczyć jak to wygląda na podłączonym komputerze to logujemy się do sieci o nazwie mesh, ja już mam hasło zapamiętane. Przechodzimy na zakładkę registration i widzimy, że akurat na NODE zarejestrowało się takie urządzenie i jest to oczywiście nasz komputer ipconfig all i widzimy 68-54-64 DC Czyli dokładnie to nasze urządzenie zarejestrowało się na NODE. Mamy zatem działającą sieć bezprzewodową w trybie mesh. Oczywiście i ten rodzaj instalacji ma swoją wadę. Wraz ze wzrostem liczby punktów dostępowych tworzy się pomiędzy nimi coraz większa siatka powiązań. Wiele do wielu. A to może wpływać na przepustowość całej sieci. Choć i tak pewnie najlepszym rozwiązaniem byłoby doprowadzenie do każdego urządzenia przewodu i uczynienia go zwykłym AP.
Niestety na ten moment kontroler Capsmana Mikrotika nie rozwiązuje jeszcze kwestii roamingu czyli aktywnego przełączania podłączonych urządzeń pomiędzy punktami dostępowym. Czyli to z czym tryb mesh radzi sobie doskonale. Cześć.