24T13 Kopia zapasowa MikroTik i przenoszenie konfiguracji na inny MikroTik [Konfiguracja MikroTik]
Więcej miejsc do posłuchania:
Link do artykułu.
0:00 Wprowadzenie
2:14 Pierwszy Scenariusz
5:05 Drugi Scenariusz
10:47 Automatyczny Eksport Mikrotika
13:33 Podsumowanie
Transkrypcja
Cześć. W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o kopii zapasowej którą możemy przenieść na przykład na inne urządzenie Mikrotika bo jak dobrze wiesz jeżeli robisz zwykłą kopię zapasową na Mikrotiku to w przypadku jego awarii tej kopii nie wykorzystasz na innym urządzeniu. W tym odcinku pokażę ci jak prawidłowo robić kopię zapasową oraz jak ją przenosić na inne urządzenie.
Mamy jakiś starszy model Mikrotika którego używamy w domu albo małej firmie. Mamy go skonfigurowanego, podłączone urządzenia, jakieś konfiguracje VPN do pracy zdalnej. Wszystko działa, jesteśmy zadowoleni. No ale chcemy się jakoś zabezpieczyć więc kupujemy nowszy model, a nawet kupujemy dwa takie same Mikrotiki na wszelki wypadek. Jakby nam jeden padł. Zobaczymy za chwilę czy mając dwa identyczne Mikrotiki i robiąc kopię zapasową będzie nam to wszystko działać tak jak sobie to zaplanowaliśmy. Czyli czy robiąc kopie na jednym Mikrotiku jesteśmy w stanie przywrócić ją na drugi identycznym Mikrotiku i czy będzie działać to poprawnie.
W tym filmie zobaczysz że nie do końca jest to dobry pomysł. Taka ciekawostka: jak będziesz wybierać Mikrotika to warto wydać czasami kilka złotych więcej bo często w tych droższych modelach będziesz miał już Poe a nawet USB które na początku może nie będzie Ci potrzebne ale z czasem może okazać się pomocne. To tak w ramach ciekawostki.
Przejdźmy zatem do testowania scenariuszy z kopiami zapasowymi w naszych Mikrotikach. Zobaczmy jak to wszystko się będzie zachowywać. Ok, zaczynamy na początku sprawdzimy pierwszy scenariusz czyli mamy dwa Mikrotiki, identyczne Mikrotiki, tylko posiadają inną wersję. Pierwszy Mikrotik posiada wersję systemu 7.11.2 Drugi posiada wersję 7.8 Zrobimy sobie jakiś wpis aby mieć pewność czy nasza kopia została poprawnie przywrócona. Powiedzmy… zrobimy sobie tutaj cokolwiek, jakiś komentarz netadminpro. Ok, zapisz, ok. Dobra czyli będziemy wiedzieć, że w naszej kopii zapasowej jest taki wpis który ma komentarz netadminpro i on również powinien się tutaj przenieść. Jak widać nie ma, tu mamy 11 wpisów, tu mamy 10 więc po przywróceniu
kopii powinien ten wpis się pojawić. Ok, no to zobaczymy. Tworzymy kopię. Nazwijmy ją netadminpro. Pobieramy…
No i wgrywamy ją na drugim urządzeniu, klikamy. Ok, tak. Powinien się zresetować, dokładnie. Najprawdopodobniej uruchomi się dokładnie z taką samą konfiguracją kopia najprawdopodobniej w ogóle nie zadziała. No ale zobaczmy… No dobra wydarzyło się coś jeszcze gorszego, powiem szczerze nawet sam jestem zaskoczony. Najprawdopodobniej Mikrotik nam się w ogóle nie uruchomi i trzeba będzie wgrywać system ponieważ przywrócenie tej kopii spowodowało jakieś błędy i po prostu nie ma żadnego kontaktu z Mikrotikiem. A więc jak widać w tych wersjach no jeżeli dojdzie do uszkodzenia Mikrotika a nie dopilnujemy sobie jakie wersje mieliśmy, sobie taką kopię przeniesiemy na drugie urządzenie. Pomimo tego, że jest ono takie same to jak widać nie działa. Co gorsze to, że nie działa to jeszcze pół biedy ale mój Mikrotik nawet się nie chce uruchomić. No nic, no to idę wgrywać system.
Dobra udało mi się uruchomić Mikrotika, zobaczmy teraz drugi scenariusz. Czyli mamy dwa takie same urządzenia ale również dwie te same wersje systemu więc w tym momencie ja podniosę, wersje. Czyli podniesiemy z wersji
711.2 do 7.12.1 a w przypadku drugiego Mikrotika z wersji 78 na również wersję 7.12.1 Ok, pobierz i instaluj. Pobierz i instaluj… Dobra, jak widać w obu wersjach mojego Mikrotika mam wersję 7.12, jak widać dostępna jest wersja 7.14
ale my chcemy sprawdzić czy nasza kopia zapasowa w przypadku dwóch identycznych Mikrotików z tą samą wersją systemu będzie po prostu działać.
No to zobaczmy. Usunę starą kopię… Zrobimy nową… netadminpro2 Jeszcze sprawdzę czy jest mój wpis, jest. Ok, no to powtarzamy, pobieramy, wgrywamy… No i mam nadzieję, że teraz przynajmniej się włączy ten Mikrotik. No to klikamy. Tak, no i zobaczmy… Przyznam szczerze, że liczyłem na to, że chociaż się uruchomi no bo urządzenie te same, wersja ta sama a tu znowu nie może się uruchomić Mikrotik. No nic, znowu będę musiał go jakoś przywrócić do życia. Ok, po raz kolejny udało mi się odzyskać Mikrotika i pokażę Ci teraz jak poprawnie robić kopię zapasową. Po pierwsze jedyna słuszna kopia zapasowa jeżeli chcesz mieć pewność, że sobie poradzisz w przypadku awarii urządzenia to jest robienie eksportu.
Na czym polega eksport? Jeżeli uruchomimy konsolę i wpiszemy export i na przykład netadminpro, enter. Mamy pliczek. I wyeksportujemy sobie jeszcze tylko Firewalla. Ok, już Ci pokazuję dlaczego tak. To jest nasza główna kopia zapasowa czyli mamy linijka po linijce co należy wpisać w nowym Mikrotiku aby mieć naszą konfigurację. Jak widać jest tu wszystko czytelne a tak wygląda wyciągnięcie tylko ustawień z naszego Firewalla. Jak widać jest krócej ale charakterystyczny komentarz netadminpro się znajduje. Teraz tak, ja sobie tą linijkę usunę, Jak widzisz możesz sobie edytować takiego backup’a.
Teraz tak. Na drugim Mikrotiku wszystko usuniemy no i wgramy. Teraz uruchomimy konsolę. Enter i voilà! Mamy ustawienia wczytane. Mamy 11 pozycję netadminpro. No jest, wszystko się zgadza. Dlatego warto robić eksport bo nawet jeżeli pójdzie coś nie tak to jesteś w stanie jak widziałeś taki plik nawet sobie edytować. Nawet jeżeli Twoje interfejsy będą się inaczej nazywać i wyskoczy Ci po prostu błąd, że no coś jest nie tak to będziesz w stanie i tak do tego dojść. Dlaczego? Ponieważ zwykły backup wygląda tak. Tak naprawdę nie jesteś w stanie nic tu zrobić. Jest to po prostu niemożliwe. Robienie zwykłego backup’a jest dobre kiedy chcesz dokonać jakieś zmiany i do końca nie jesteś pewny czy to dobrze zadziała. Wtedy faktycznie fajnie się wraca na tym urządzeniu na którym zrobiłeś backup do stanu przed robieniem backup’a ale jeżeli padnie Ci urządzenie albo masz router gdzieś na produkcji gdzie może się tak naprawdę wszystko wydarzyć to jedyna słuszna kopia zapasowa to jest export. Eksport całego Mikrotika. Oczywiście możesz to robić ręcznie ale możesz robić też to automatycznie. Pokażę Ci jak to robić automatycznie.
Tworzymy sobie skrypt. Nazwijmy go netadminpro, manual, Wkleimy taki oto prosty kawałek kodu wszystko, jest dostępne na naszej stronie. Ok i teraz tak…Zobaczmy czy działa. No i mamy. tworzył się backup o nazwie backup. No i jest ok. Teraz co dodatkowo możesz zrobić… Możesz to zautomatyzować. Harmonogram zadań i niech wykonuje się co jeden dzień. No i masz wykonywanie takiego backup’a co jeden dzień. Co prawda zapisuje się na Mikrotiku ale nic nie stoi na przeszkodzie aby taką kopię zapasową wysyłać również automatycznie na maila. Wystarczy, że modyfikujemy trochę nasz kod. Tak jak wspomniałem wszystko będzie dostępne na stronie i możemy zrobić coś takiego. Warto jedynie w tym skrypcie podać maila jakiegoś serwisowego żeby po prostu nam nie spamował i niech wykonuje taką kopię zapasową czyli wysyła nasz plik na maila również co jeden dzień. Taka kopia jest stanowczo lepsza, bezpieczniejsza i w przypadku awarii urządzenia i konieczności zmiany na inny model na pewno sobie poradzisz. Jeżeli wykonasz taką zwykłą kopię zapasową, klikając przycisk backup i nawet jeżeli ten backup sobie zgrasz na dysk a urządzenie Ci padnie to tak naprawdę nie masz kopii zapasowej ponieważ z tej kopii zapasowej nic nie zrobisz.
Jeżeli kupisz nowe urządzenie nawet takie same urządzenie jak widziałeś bo nawet mam dwa dokładnie takie same urządzenia. Jak widzisz ta kopia nie działa. Co prawda w innych wersjach może ona Ci zadziałać. Akurat w tej wersji mi ona nie zadziałała ale to i tak niczego nie zmienia, rób eksport bo jest on stanowczo bezpieczniejszy.
Mam nadzieję, że podobał Ci się odcinek Jeżeli masz jakieś
pytania lub sugestie śmiało pisz w komentarzu. Do zobaczenia w następnym odcinku, hej!