24T19 Monitorowanie temperatury w serwerowni
Więcej miejsc do posłuchania:
Link do artykułu.
0:00 Wprowadzenie
0:26 Zawartość paczki
1:20 Podłączenie czujnika
4:38 Przygotowanie Środowiska
6:22 Konfiguracja Oprogramowania
7:18 Stworzenie Projektu i wrzucenie kodu na płytkę
11:37 Podsumowanie
Transkrypcja
Cześć. W dzisiejszym odcinku pokażę Ci jak za pomocą prostego układu oraz czujnika możesz zbudować urządzenia, które zmierzą temperaturę oraz wilgotność. Jeżeli posiadasz serwerownie albo jakieś pomieszczenie w którym chciałbyś mierzyć temperaturę oraz wilgotność to koniecznie zobacz ten odcinek.
Zobaczmy co to dzisiaj do mnie przyszło. W pudełku mamy dwa czujniki wilgotności oraz temperatury, dwa układy ESP – bardzo fajnie nawet zapakowane. Kostki zasilające oraz kable którymi podłączymy kostki do naszych układów oraz kable dzięki którym podłączymy czujnik do naszego układu ESP. Taki zestaw możemy bez problemu kupić za około 40 zł. Jeden zestaw już sobie tutaj rozpakowałem.
Tak pokrótce pokażę, jak to wszystko należy podłączyć. Tak naprawdę bierzemy nasz czujnik, wkładamy kabelki… Podłączamy do naszego układu. Ok, tak mniej więcej to się prezentuje. Teraz tak – możemy wsadzić już to do zasilania. Taki czujnik jeżeli go już oprogramujemy będzie nam działał. Ale jeżeli macie drukarkę 3D albo możliwość wydrukowania sobie obudowy to możecie sobie wydrukować na przykład coś takiego. Już pokazuję jak to wygląda oraz czym się różni pomarańczowa obudowa od czarnej. Na internecie jest bardzo dużo takich czarnych obudów, które jeżeli włożymy nasz czujnik i go zamkniemy to może się okazać że no niestety czujnik nie działa poprawnie. Dlaczego? Ponieważ układ sam w sobie się nagrzewa.
No jak można się domyśleć nasz czujnik będzie zbierać. Bardzo jest dużo informacji ,że należy w takim wypadku skalibrować czujnik. Ja uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest po prostu wydrukowanie sobie takiej dwukomorowej obudowy, Tak jak ja to zrobiłem teraz. Wkładamy sobie nasz Ja sobie to sam zaprojektowałem tak aby pasowało idealnie. Mam taką obudowę. Zrobiłem tak aby to po prostu tutaj wystawało i po prostu taki czujnik razem z obudową zamykamy. Oczywiście kwadrat możemy tutaj sobie dostosować do czujnika. I teraz tak – jeżeli coś takiego zrobimy… Tutaj nawet zrobiłem takie idealne wcięcie żeby się to wszystko trzymało. Ja sobie to mogę po prostu zamknąć. Taki czujnik gwarantuje wam, że będzie działać prawidłowo ponieważ układ jest odseparowany od czujnika.
Coś takiego po prostu tutaj podłączamy do kostki zasilającej albo do jakiegoś urządzenia, które posiada USB i po prostu taki czujnik będzie nam dobrze zbierać dane czyli naszą temperaturę oraz wilgotność. Na internecie spotkacie również tego typu urządzenia, które po prostu już są zbudowane razem z tym czujnikiem ale je również odradzam ponieważ to jest dosłownie połączenie takiej obudowy z czujnikiem. Najlepsze rozwiązanie to jest tylko i wyłącznie właśnie taka obudowa dwukomorowa, Wszystkie schematy oraz obudowa do wydruku jest dostępna na stronie internetowej.
Na początku przygotuję sobie środowisko lokalne. Wykorzystam do tego Linuxa na którym postawię sobie stronę internetową oraz bazę. Wszystko to będzie działać w obrębie mojej sieci. Cały proces instalacji oraz dokładne polecenia jakie należy użyć są dostępne na stronie. Ja wykorzystałem do tego wszystkiego Debiana ale jeżeli chcesz użyć czegoś innego to nie ma problemu. Ważne abyś miał środowisko na którym będzie można postawić stronę internetową oraz bazę. W której będziesz przechowywać dane z czujników. Ja dodatkowo w tym wypadku zainstaluję sobie phpMyAdmin aby łatwiej było mi zarządzać bazą. Tak jak wcześniej wspomniałem cała konfiguracja dotyczy środowiska, które mam lokalnie. W skrócie mój skrypt będzie odpytywać czujniki o temperaturę oraz wilgotność. Jeżeli jesteś zainteresowany jak zrobić aby to czujniki wrzucały dane gdzieś na zewnątrz do bazy to daj znać. Jak już wszystko mamy zainstalowane pora stworzyć bazę w której będziemy przechowywać wszystkie nasze wyniki.
Więc ponownie logujemy się. Tworzymy nowego użytkownika. Nazwijmy go czujnik. Stwórzmy taką samą bazę o takiej samej nazwie. Dajmy wszystkie uprawnienia. Ok.
Gotowe. Skonfigurujemy teraz oprogramowanie dzięki któremu będziemy łączyć się z naszą płytką oraz będziemy wrzucać kod. Do tego polecam Visual Studio Code. Oprogramowanie jest darmowe. Ja już sobie zainstalowałem. Aby móc połączyć się z naszą płytką musimy dodać rozszerzenie. Klikamy w kwadraciki i wpisujemy platform. Pojawi nam się taka ikonka z taką mrówką czy też pszczółką. Klikamy instaluj. Jak widać oprogramowanie ma 4 miliony pobrań oraz pić gwiazdek. Oprogramowanie jak najbardziej polecane. Ok, musimy teraz zrobić restart naszego oprogramowania.
Stworzymy teraz nowy projekt. Nazwijmy go NAP czyli NetAdminPro. Płytka to MCU. A dokładnie NodeMCU 1.0 Finish. Nim przejdziemy do kopiowania naszego kodu i wgrywania go na płytkę musimy dodać jeszcze biblioteki. Więc przechodzimy do zakładki biblioteki, wpisujemy esp8266 webserver. Instalujemy. Dodajemy do projektu NAP czyli NetAdminPro. Dodaj. Oraz dodatkowo potrzebujemy jeszcze jedną bibliotekę do naszego czujnika. dht22, enter. Klikamy. Dodaj do projektu. Gotowe. Tak przygotowane środowisko tak naprawdę jest gotowe aby podłączyć się z naszą płytką i wgrać odpowiedni kod.
Jak już mamy wszystko skonfigurowane, czas najwyższy sprawdzić czy nasz kod działa. A więc wrzucamy nasz kod. Kod będzie oczywiście dostępny na stronie więc spokojnie, nie trzeba przepisywać. Wpisujemy nazwę naszej sieci,w moim przypadku jest to NetAdminPro, wpisujemy hasło do naszej sieci oraz host. Bardzo pomocne bo będzie łatwiej nam znaleźć później w Mikrotiku nasze urządzenia. Ja sobie tutaj wpiszę ESP_CZUJNIK_NAP czyli NetAdminPro. Jeżeli mamy wszystko podłączone, klikamy w strzałkę w prawo czyli wrzucamy na naszą płytkę nasz program. Jak widać program połączył się z płytką, chwilę trzeba poczekać.
Jest. Mamy sukces. Wchodzimy teraz na naszego Mikrotika, klikamy w IP,
DHCP Server i patrzymy czy nasz czujnik NAP się połączył. Jak widać połączył się, dobrą praktyką jest jego rezerwacja. Tak aby adres IP zawsze był taki sam, żeby nie zmienił się przypadkiem. Jak widać tych czujników mam już dodanych kilka. Ok. Sprawdźmy jeszcze czy aby na pewno czujnik temperatury oraz wilgotności działa poprawnie. W tym celu w przeglądarce wpisuję adres IP jaki
uzyskałem #dane. Jak widać temperatura 27 stopni, wilgotność 41 czyli czujnik jest podłączony poprawnie, wszystko się zgadza. Jest ok. Jeżeli wszystko dobrze skonfigurowałeś, podłączyłeś, wszystko Ci działa, kod udało ci się wrzucić na płytkę. No to takim przypadku jeżeli zalogujesz się na stronę to powinieneś
zobaczyć mniej więcej taki oto wykres. Ten wykres jest akurat z mojej prywatnej serwerowni. Widać tutaj temperaturę oraz wilgotność.
Tak jak wspomniałem – spokojnie, nawet jeżeli czegoś nie zrozumiałeś tutaj w tym filmiku a jesteś zainteresowany projektem to wszystko dostępne jest na naszej stronie zupełnie za darmo. Nawet obudowa, którą możesz wykorzystać w drukarce 3D Wszystko to jest dostępne na stronie.
Mam nadzieję, że podobał Ci się odcinek. Jeżeli masz jakieś pytania lub sugestie to śmiało pisz na dole w komentarzu. Do zobaczenia w następnym odcinku. HEJ!