24T26: Instalacja Windows Server 2022 na PROXMOX VE [Praktyczny poradnik]
Link do filmu na YT oraz jego transkrypcja.
Więcej miejsc do posłuchania:
Link do artykułu.
0:00 Wprowadzenie
0:18 Instalacja Windows Serwera 2022
12:05 Podsumowanie
Transkrypcja
Cześć. Omówię instalację wirtualnej maszyny Windows Serwera 2022 na Proxmox z VE. Jak to zrobić najlepiej tak żeby mieć serwer z Windows o dobrej wydajności i bezproblemową kopią zapasową?
Rozpoczynamy instalację Windows Serwera 2022. Potrzebujemy obraz ISO instalacyjny oczywiście, który tutaj już mam. Możemy załadować obrazy instalacyjne przyciskiem upload i tutaj wybrać odpowiedni odpowiednią ścieżkę i załadować ISO. Ja już mam załadowane i dodatkowo sterowniki virtio. Virtio możemy bezpośrednio pobrać ze strony Proxmoxa, skorzystać tutaj z linku od nich. Czyli kopiujemy link, wklejamy. Tutaj robimy Query URL Sprawdza czy jest to ISO. Jest. No i wystarczy nacisnąć download, ono się automatycznie pobierze.
Ja już mam pobrane więc nie będę tego robił i przystępuję do właściwej instalacji czyli do utworzenia wirtualnej maszyny z Windows Serwerem 2022. Nadam mu nazwę Windows 2022. Next. Tu muszę podmontować ISO z obrazem instalacyjnym. Wybieram Microsoft Windows i dodaję dodatkowe driver’y właśnie z tego obrazu ISO, który został już pobrany. Next.
Kartę graficzną na razie zostawiam na Default. Rodzaj maszyny tutaj do wyboru mamy Default i440fx ale w przypadku już Microsoft Windows 11 i serwera 2022 lepiej wybrać rodzaj q35 następnie SCSI kontroler VirtIO. Możemy od razu włączyć Qemu Agenta. Jeżeli chodzi o BIOS to tu bym sugerował jednak skorzystać z domyślnego BIOSu bez UEFI i nie stosować TPM jeżeli nie ma takiej rzeczywiście potrzeby. Ułatwi to potem znacznie ewentualne migracje pomiędzy różnymi node’ami jeżeli takowe oczywiście będziemy mieli w klastrze. Next.
Tutaj warto wybrać VirtIO Block żeby ta wydajność dla tego systemu była jak najwyższa. No dysk to oczywiście dam większy powiedzmy 60 GiB. Włączam Discard. Discard zapewni nam to, że nie będzie zapisywania w razie backupu na przykład puste bloki z niewykorzystanej przestrzeni dyskowej. Next. Może 4 Core. Procesor wybiorę taki jak mam na swoim hoście, w swoim Proxmoxie. No i dam powiedzmy 8GB RAMu. Next.
Jeżeli chodzi o sieć no to tutaj pytanie jeżeli jaką ktoś ma… Ile mamy kart na naszym z sieciowych, na naszym serwerze. Ja mam w tej chwili jedną i sterownik VirtIO. Wyłączam Firewalla bo nie ma takiej potrzeby żeby Firewall w tamtej sytuacji… Next. No i klikam start after created czyli automatycznie nam wystartuje ta maszyna. Finish i przechodzimy… i pojawiła się tu.
Wchodzę do konsoli, patrzymy co się będzie działo. Startuje instalator… dalej…Zainstaluj teraz. Nie mam klucza chwilowo. 2022 Standard. Dalej. Akceptuję postanowienia licencyjne. No i tu jak widzicie nie ma żadnego dysku więc muszę załadować dodatkowy sterownik i tu się właśnie przyda to to dodatkowe ISO ze sterownikami VircIO. Dalej.
Sprawdza czy sterowniki… No i mamy dysk 60 gb. Klikamy dalej. No i instalator wystartował. Serwer uruchomił się ponownie po instalacji. Teraz pozostało wpisać hasło administratora. No i jak widzicie uruchomił się. Teraz do niego się zalogujemy. Bo jeszcze będzie konieczne zainstalowanie dalszych sterowników. Tu uruchamiam instalator. No już sieć się pojawiła. Jeszcze zainstalujmy guest tools. quemu-quest-agent. To jest ważna rzecz.
Wracam do konsoli. Jeszcze przejrzymy sprzęt. Ważne jest żeby zmienić Display. Default’owego na VirtIO-GPU i ustawić Tutaj tak. Jeszcze mamy Ballooning. W tej chwili mamy ustawioną taką samą pamięć jakby minimalną i i maksymalną. Możemy na przykład zrobić tak, że tu ustawimy 4 gb minimalnej a maksymalnej będzie 8. Mamy w tej chwili włączony Ballooning, mamy zainstalowany sterownik od Ballooning’u więc to będzie działać. Z kolei przy procesorze ważne jest żeby włączyć NUMA. To nam umożliwi dodawanie pamięci RAM bez restartowania wirtualnej maszyny. W tej chwili muszę wyłączyć żeby te ustawienia się pojawiły.
Dobrze, wystartujmy ją ponownie. Aktywuję się. Może zmienię rozdzielczość żeby było wygodniej pracować. Widzicie nawet mam te 2560, możliwość ustawienia na 1600. Jednak ustawię sobie Full HD. No i mam pełny ekran. Sprawdzę teraz w menadżerze urządzeń czy wszystkie urządzenia są poprawnie zainstalowane. Karta sieciowa jest wyjście ethernet, karta graficzna Red Hat 200 GPU kontroler nie ma nigdzie żadnych wykrzykników więc zakładam, że wszystko jest ok.
Jeszcze możemy sprawdzić w podsumowaniu tej maszyny wirtualnej tak jak widzicie podaje ona tutaj adres IP to właśnie dzięki zainstalowaniu quemu guest agenta mamy IP, mamy obciążenie zajętość, obciążenie procesora, zajętość pamięci w czasie w czasie rzeczywistym. I mamy windows 2022 zainstalowany. Zróbmy jeszcze próbę jak będzie wyglądał driver graficzny.
Spróbujmy jeszcze jak działa driver spice, driver graficzny. Tutaj zrobię zamianę na SPICE. Ale będę musiał całkowicie wyłączyć i włączyć maszynę czyli robię shutdown. Czekam aż się wyłączy, startuję ponownie. I tu pokażę wam stronę www.spice-space.org, tu można pobrać, mamy instalatory do Windowsa i do innych systemów ja pracuję na Linuxie więc już mam to oprogramowanie zainstalowane.
Czyli sobie robię tutaj szukam w konsoli SPICE, pobiera mi się taki śmieszny plik, otwieram go no i mam. Tu mogę skalować to okno. Teraz tak… szukam sobie control-alt-delete, no i mam. Loguję się. Wy w tej chwili widzicie, to co się dzieje w przeglądarce bo w przeglądarce będzie podgląd oczywiście. No i w tej chwili jest okno z klienta, ze spice, widzicie… Jak to działa.
Jest to w miarę płynne jeżeli mamy lokalnie praktycznie otwieraną konsolę. A zobaczmy czy dałby radę odtworzyć jakiś film. Także i obraz nawet przy odtwarzaniu filmu przez przez ten driver spice idzie w miarę płynnie i można korzystać, nie trzeba wykorzystywać, nie korzystać z RDP klienta tylko możemy korzystać również z tego driveru, korzystając z tego oprogramowania klienta z Space.
Dziękuję bardzo za uwagę. Jeżeli podobały Ci się poruszane tu tematy, jest to dla ciebie pomocne – polub nasz kanał. Jeśli natomiast masz jakieś pytania i sugestie pozostaw je w komentarzach. Cześć.