|

CAPsMAN WiFi Wave2 [Konfiguracja Mikrotik]

Jeżeli posiadasz nowego MikroTika to również masz CAPsMAN WiFi Wave2 i pewnie wiesz, że jest możliwość zarządzania wieloma punktami dostępu AP. W najnowszym oprogramowaniu mamy dostęp do drugiej generacji, która oferuje wyższą przepustowość, ale również znacznie lepsze zarządzanie. Oznacza to, że MikroTik obsługujący Wave2 jest zdecydowanie bardziej wydajny. Koniec problemów z WiFi na Mikrotiku.

Konfigurację video obejrzysz TUTAJ.

CAPsMAN

CAPsMAN w połączeniu z technologią Wave2 pozwala na tworzenie wydajniejszych i stabilniejszych sieci bezprzewodowych, co jest szczególnie przydatne w środowiskach z dużą ilością użytkowników i urządzeń, takich jak biura, hotele czy uczelnie. Moim zdaniem sama konfiguracja jest zdecydowanie przyjemniejsza oraz łatwiejsza od poprzedniej.

Tworzenie profilu sieciowego

Nadal konfiguracja opiera się o tworzenie profilu co jest moim zdaniem bardzo trafnym posunięciem i jednocześnie pozwala w prosty sposób kontrolować ustawienia.

Przechodzimy do Wireless, a następnie do zakładki Security.

WiFi Wave2 Security

WiFi Wave2 Security

  • Name: domyślnie MikroTik wpisze nam: sec1, oczywiście możemy to zmienić według uznania.
  • Passphrase: wpisujemy hasło dla naszego WiFi.

Teraz możemy przejść do ustawienia kanału.

WiFi Wave2 Channel

WiFi Wave2 Channel

  • Name: domyślnie MikroTik ustawi nam channel1 i tu również możemy domyślnie zmienić według uzania.
  • Band: dla WiFi 2,4 GHz (w moim przypadku mam tylko antenę 2GHz).
  • Channel Widht: 20Mhz.
Uwaga: jeżeli konfigurujesz WiFi w pomieszczeniu, gdzie występuje dużo zakłóceń, np. mieszkasz w bloku, gdzie każdy ma wifi lub biuro, gdzie dookoła są inne firmy to ustaw 20MHz. Jeżeli mieszkasz w domku jednorodzinnym a dookoła nic niema, spokojnie możesz dać więcej.

Ustawmy nasze profile

Przejdźmy do zakładki Configuration.

Wifi Wave2 Configuration

Wifi Wave2 Configuration

  • Name: Standardowo MikroTik ustawi w nazwie cfg1.
  • SSID: czyli nazwa naszego WiFi.
  • Country: tutaj wybierzmy Polska.

Jak się pewnie domyślasz w zakładce Channel wybierzmy naszą konfigurację, którą sobie przygotowaliśmy wcześniej, czyli nasz channel1.

CAPsMAN WiFi Wave2

WiFi Wave2

Czyli tak naprawdę odwołujemy się do tego co wcześniej skonfigurowaliśmy.

To samo robimy dla naszego zabezpieczenia, czyli wybieramy zakładkę Security i wiberamy sec1.

CAPsMAN WiFi Wave2

Po co to wszystko?

Jeżeli nie zrozumiałeś do końca, to już Ci tłumaczę. Musisz ustawić plik konfiguracyjny, który będzie składać się z ustawień. Dzięki temu zabiegowi, wszystkie ustawienia masz posegregowane. Hasła w zakładce hasła, kanał w zakładce kanał itp. Jest to bardzo ważne, ponieważ później jak będziesz posiadać więcej Punktów Dostępowych (AP) to będzie Ci zdecydowanie łatwiej tym wszystkim zarządzać i panować nad tym.

CAPsMAN WiFi Wave2

Profile

Efektem końcowym powinno być mniej więcej coś takiego.

Wireless Tables

Wireless Tables

Jak widać nasze WiFi pobrało parametry z konfiguracji. Wszystko działa poprawnie, nasz główny router posiada skonfigurowane WiFi za pomocą profili.

Konfiguracja CAPsMAN WiFi Wave2

Pozwól, że napisze trochę nietechnicznie. Jak się pewnie domyślasz, wszystko to robiliśmy tak naprawdę, aby skonfigurować nasz MikroTik jako główny serwer do zarządzania innymi WiFikami, ale również chcemy, aby on sam był naszym punktem, z którym będziemy mogli się łączyć.

Uruchomienie CAPsMAN-a jest bardzo proste. Wystarczy kliknąć na ostatnią zakładkę Remote CAP, a tam będzie znajdować się przycisk CAPsMAN.

CAPsMAN MikroTik

CAPsMAN WiFi

Wystarczy, że klikniemy Enabled i nasz serwer Wifi czyli nasz CAPsMAN zostanie uruchominony.

Pierwszy sposób na konfiguracja Klienta WiFi (Konfiguracja CAP)

Konfiguracja naszych MikroTik-ów aby łączyły się z naszym serwerem jest bardzo prosta. Tak naprawdę możesz wyciągnąć urządzenie z pudełka i bez podłączenia komputera możesz go skonfigurować.

Wystarczy, że przytrzymasz przycisk reset (podczas uruchomienia). Sekwencja jest bardzo prosta.

Na początku będzie palić się dioda, następnie będzie migać i jak przestanie mrugać puszczamy przycisk reset. W tym momencie nasz MikroTik zacznie szukać nasz serwer CAPsMAN WiFi Wave2.

Drugi sposób na konfigurację Klienta WiFi (Konfiguracja CAP)

Drugi sposób niestety wymaga podłączenie komputera do MikroTika oraz zalogowanie się. Kiedy już się zalogujemy wystarczy, że przejdziemy do ustawień i klikniemy Reset Configuration.

CAPS Mode

CAPS Mode

Zaznaczamy CAPS Mode i klikamy w przycisk Reset Configuration.

W tym momencie nasz MikroTik przy uruchomieniu przejdzie w tryb klienta WiFi.

Pobieranie konfiguracji przez klienta

Jeżeli wszystko jest prawidłowo podłączone to w naszym panelu zobaczymy dodatkowy wpis.

CAP

Cap-wifi1, który pali się na szaro. Oznacza to, że nasze urządzenie podłączyło się, ale jest nieaktywne. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby nasze urządzenie przywrócić do życia i ustawić konfigurację, którą wcześniej przygotowaliśmy.

CAPsMAN WiFi Wave2

Wystaczy kliknąć dwa razy i w zakładce Configuration wybrać cfg1 i kliknąc przycisk Enable.

W tym momencie nasze radio zostanie uruchomione i pobierze wcześniej przygotowaną konfiguracje. Metoda jest bardzo bezpieczna, ponieważ jeżeli połączymy WiFi i chcemy bezpiecznie wcześniej sprawdzić czy wszystko jest w porządku to warto stosować tą metodę.

Automatyczne uruchomienie

Druga metoda opiera się o pełen automat, czyli podłączamy naszego klienta WiFi i on od razu jest gotowy do działania jak tylko znajdzie nasz serwer. Przygotowanie takiej konfiguracji jest bardzo proste. Wystarczy, że przejdziemy do zakładki Provisioning.

Provisioning – czyli automatyzacja naszego CAPsMAN-a

  • Action: create enabled
  • Master Configuration: ustawiamy naszą konfigurację, którą chcemy aby nasz klient pobrał, czyli w naszym wprzypadku będzie to cfg1. W tym momencie nasz MikroTik, który zostanie podłączony do sieci i będzie w trybie CAP mode czyli będzie klientem Wifi jeżeli uda nawiązać mu się połączenie to automatycznie nasz CAPsMAN Wave2 automatycznie go uruchomi.

Podsumowanie

Z doświadczenia wiem, że lepszym rozwiązaniem jest automatyzacja całego procesu. W przypadku awarii urządzenia, tak naprawdę cała Twoja praca będzie polegać na wyciągnięciu z pudełka nowego urządzenia i przytrzymanie fizycznego przycisku reset.

Jeżeli jesteś ciekaw jak to wszystko wygląda w praktyce, to zachęcam Cię do obejrzenia tego o to filmiku, w którym pokazuję podstawową konfigurację CAPsMAN Wave2.


Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *