Instalacja Windows Server 2022 na PROXMOX VE [Praktyczny poradnik] Jak zrobić i się nie narobić i nie mieć potem problemów.

Przygotowanie do instalacji.

  1. Pobierz obraz ISO z https://pve.proxmox.com/wiki/Windows_VirtIO_Drivers Możesz również je pobrać bezpośrednio do swojego PVE

2. Prześlij swój obraz instalacyjny Windows Server 2022 korzystając z przycisku “Upload”.

Tworzenie maszyny wirtualnej z Windows Serwer 2022.

W kolejnym etapie dodaj obrazy ISO dwa jednocześnie. Tak jak na poniższej ilustracji.

Wybierz Chipset q35 i polecam zastosować SeaBIOS bez UEFI. Ułatwi to ewentualną późniejszą migracją między Nodami w klastrze. TPM tez lepiej wyłączyć dla większej wydajności i uniknięcia ewentualnych problemów.

Dla uzyskania maksymalnej wydajności dysku wirtualnego wybierz Virtio Block w Bus/Device.

Funkcja Discard w Proxmox VE pozwala na efektywne odzyskiwanie przestrzeni dyskowej, wydłuża żywotność dysków SSD, poprawia wydajność systemu oraz umożliwia lepsze zarządzanie zasobami w środowiskach wirtualizowanych.

Włączenie NUMA (Non-Uniform Memory Access) jest korzystne, ponieważ może poprawić wydajność aplikacji wymagających dużej mocy obliczeniowej, zoptymalizować wykorzystanie zasobów pamięci i procesora, oraz zapewnić lepszą skalowalność i efektywność wirtualnych maszyn w środowiskach z wieloma procesorami.

Warto również włączyć ballooning w Proxmox VE, ponieważ dynamicznie dostosowuje alokację pamięci RAM dla maszyn wirtualnych, optymalizując wykorzystanie zasobów pamięci na hoście i poprawiając ogólną wydajność oraz efektywność zarządzania pamięcią w środowisku wirtualnym.

Dla uzyskania największej wydajności sieci wybierz sterownik Virtio i wyłącz firewall jeżeli go nie potrzebujesz.

Podsumowanie tworzonej VM poniżej.

Instalacja

VM wystartuje z ISO instalacyjnego Windows Serwera. Na poniższym etapie podaj ścieżkę sterownika dysku Virtio.

Kliknij “Załaduj sterownik” i podaj ścieżkę do katalogu D:\amd64\2k22\viostor.inf

Uwaga ścieżka ta może się różnić literą dysku.

Potem już instalacja przebiegnie standardowo.

Konfiguracja po instalacji

Jeżeli masz masz już zainstalowany Windows Server 2022 to koniecznie zainstaluj sterowniki Virtio i Qemu Guest Agenta.

Po zainstalowaniu sterowników, przed restartem nowej wirtualki ustaw w opcjach sprzętu Display na Virtio-GPU. Będziesz mógł ustawić rozdzielczość na np. FullHD.

Pamiętaj, że aby te ustawienia zadziałały potrzebne jest pełne wyłączenie i włączenie VM. Możesz także usunąć już wirtualne napędy z obrazami ISO. Moga one “zawadzać” przy migracjach pomiędzy nodami w klastrze.

Dzięki zainstalowanemu na wirtualnej maszynie Qemu Guest Agentowi widzisz tu aktualny adres IP wirtualnej maszyny, aktualne obciążenie procesora i użycie pamięci w czasie rzeczywistym. Można też przeprowadzać migrację VM pomiędzy nodami i tworzyć kopie zapasowe bez wyłączanie systemu gościa.

Sprawdź na swoim Serwerze Windows 2022 w menadżerze urządzeń czy wszystkie urządzenia są odpowiednio rozpoznawane i nie ma na jakimś ostrzeżeń.

SPICE

Zachęcam jeszcze do poeksperymentowania ze sterownikami SPICE.

http://www.spice-space.org/download.html

Wymaga to włączenia sterownika SPICE w sekcji Display i pełnego restartu VM.

Jeżeli używasz Windows pobierz VirtViewer z tej strony https://virt-manager.org/download . W Linuxach sprawa jest prostsza.

Po uruchomieniu VM na przycisku Konsoli wybierz SPICE. Pobierze się wtedy plik o losowej nazwie i może mieć rozszerzenie vv.