Wstęp
Kopię zapasową poczty elektronicznej można realizować na wiele sposobów. Często sam hosting posiada w ramach abonamentu możliwość tworzenia kopii zapasowej emalii. Czasami jednak bywa, że nie mamy możliwości tworzenia kopii zapasowej za pomocą hostingu. W tym artykule chcę Ci pokazać jak można taki problem rozwiązać w bardzo prosty sposób.
Wymagania
- Komputer, na którym będzie działać np. Proxmox
- Dwie wirtualne maszyny np. Linux Debian
Plan działania
Jeżeli mamy już postawiony komputer, na którym działa nam proxmox, wystarczy, że utworzymy na nim dwie wirtualne maszyny. W teorii jedna maszyna by wystarczyła, ale z doświadczenia wiem, że lepiej rozbić to na dwie osobne maszyny. Łatwiej będzie nam zapanować nad wszystkim.
Potrzebować będziemy dwa narzędzia, IMAPSync jako narzędzie do robienia kopii zapasowej poczty, oraz MailCown jako nasz lokalny serwer pocztowy, na którym będziemy trzymać kopie zapasową naszej poczty z hostingu.
Instalacja MailCown
Nim przejdziemy do instalacji samego MailCown musimy wcześniej zainstalować Docker. Warto przed samą instalacją doinstalować również potrzebne pakiety.
apt-get install -y curl apt-transport-https ca-certificates software-properties-common
Teraz wystarczy, że pobierzemy install-docker.sh z oficjalnej strony.
curl -fsSL https://get.docker.com -o install-docker.sh
Jeżeli nasz docker poprawnie się zainstaluje możemy przejść do instalacji MailCown.
Wymagania MailCown
- CPU: 1 GHz
- RAM: 6 GB
Warto też wspomnieć, że MailCown nie obsługuje OpenVZ, Virtuozzo oraz LXC
Sama instalacja sprowadza się do pobrania gotowego projekty z GitHub.
Wystarczy, że wpiszemy
git clone https://github.com/mailcow/mailcow-dockerized
Następnie wejdziemy do katalogu mailcow-dockerized
Teraz musimy uruchomić gotowy skrypt konfiguracyjny.
./generate_config.sh
Zostaniemy poproszeni o wpisanie nazwy FQDN, możemy tutaj tak naprawdę wpisać cokolwiek, bo nasz serwer i tak nigdzie nie będzie wystawiony na zewnątrz, a będzie służyć jedynie jako serwer lokalny do przechowywania kopii zapasowej maili
Teraz nie pozostaje nam nic innego jak zalogować się do panelu aby sprawdzić czy wszystko działa prawidłowo.
Domyślny login oraz hasło to: admin / moohoo
Tworzymy domenę, np. netadminprobackup.pl, która posłuży nam do podłączania skrzynek pocztowych.
Wystarczy, że wjedziemy do panelu a następnie E-Mail -> Konfiguracja
Musimy dodać domenę.
Kiedy już dodamy domenę, będziemy mogli dodać skrzynkę pocztową.
Gotowe, na koniec możemy jeszcze zalogować się za pomocą wbudowanego klienta lub nawet dodać skrzynkę do popularnego clienta pocztowego Outlook lub Thunderbird.
Instalacja IMAPSync
Podobnie jak instalacja IMAPSync całość sprowadza się do wydania kilku poleceń. Cały proces instalacji jest świetnie opisany na stronie https://imapsync.lamiral.info/#doc
Najważniejsza rzecz jaką nas interesuje jak już wszystko poprawnie zainstalujemy. To składnia, która pozwoli nam skopiować maile z zewnętrznego hostingu na nasz lokalny serwer pocztowy.
IMAPSync bardzo dobrze sprawdza się kiedy trzeba przenieść pocztę z jednego serwera na drugi, ale równie dobrze to narzędzie może nam posłużyć jako kopia zapasowa poczty.
Jeżeli chcesz zobaczyć jak przenoszę pocztę z jednego serwera na drugi to zapraszam Cię TUTAJ
Przykład
/imapsync \
--host1 nasz.hosting.pl \
--user1 user@domena.pl \
--password1 hasłodopoczty \
--host2 adresip_naszego_serwera \
--user2 tomek@backup.netadminpro.pl \
--password2 hasłodopoczty
Jeżeli wszystko poprawnie wpiszesz, twoja poczta z zewnętrznego hostingu zostanie skopiowana na Twój lokalny serwer pocztowy. Kopia zapasowa poczty praktycznie jest gotowa.
Podsumowanie
Bardzo ważne jest aby nasz Linux z IMAPSync był w tej samej sieci lokalnej co nasz serwer MailCown, alby przynajmniej miał dostęp. W przeciwnym razie cały proces kopiowania nie uda się.
Można to wszystko zrealizować na jednej maszynie wirtualnej lub na samym linuxie, ale jeżeli mamy możliwość zachęcam do stworzenia dwóch osobnych maszyn wirtualnych. Łatwiej będzie nam panować nad tym wszystkim.