20T48 EtherChannel w 5 min.(PAgP)

Generowanie CA oraz Certyfikatu Przez OpenSSL

Więcej miejsc do posłuchania:

Spotify

Link do artykułu.

Transkrypcja

Cześć. Interesuje Cię jak w 5 minut skonfigurować zagregowany link, w oparciu o EtherChannel? Jeżeli tak, to ten odcinek będzie właśnie o tym. Zacznijmy od tego, po co EtherChannel jest stosowany. Jest to agregacja fizycznych linków, po to, żeby zwiększyć niezawodność połączenia. Czyli możemy łączyć tutaj 2,3,4,8 w zależności od urządzenia, więcej połączeń fizycznych, na warstwie drugiej. W związku z tym, otrzymujemy jeden logiczny link, który możemy obsługiwać na przykład przez Spanning-Tree czy przez protokoły routingu.

Jak to się konfiguruje. Przejdźmy bezpośrednio do przykładu. Przykład dla mnie przygotował Mateusz, dziękuję mu za to. Mamy tutaj, w tym packet tracerze 2 przełączniki. Przełącznik A i zaczynamy konfigurację przełącznika od interfejsu, czyli przypisujemy najpierw interfejs, w tym przypadku oba na raz do danej grupy agregacyjnej. Przypisanie, jak widzisz, jest przez polecenie channel group numer grupy i tryb tej grupy channelowej. Czyli tego EtherChannelu. Mamy tutaj 4 możliwe tryby. Ten pokazywany desirable, to jest tryb takiej aktywnej negocjacji z sąsiadem i wymiany wspólnej między dwoma przełącznikami informacji o tym połączeniu. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat tych trybów, to trochę więcej opowiem w moim podcaście, który będzie również związany z tym odcinkiem. Mamy skonfigurowany pierwszy przełącznik.

Teraz przełącznik drugi, czyli również zaczynamy od konfiguracji interfejsu i przypisania tych dwóch interfejsów do grupy tej agregacyjnej. Widać, że interfejsy zostały wyłączone, następnie włączyły się ponownie, już w trybie pracy w grupie i od tego momentu, jeżeli chodzi o konfigurację logiczną interfejsu, posługujemy się już tą grupą, a w tej grupie mamy zagregowane te połączenia fizyczne. Wybieramy też dla tej grupy typ protokołu sygnalizacyjnego pagp i widzimy, że ten protokół został tutaj zestawiony, widzimy zestawione EtherChannele, jest jedna grupa. Jest ona nazwana po1. Typ protokołu sygnalizacyjnego pagp i interfejsy fizyczne, które są podpięte do tej grupy. Na switchu A, możemy sprawdzić, że jest dokładnie taka sama sytuacja, czyli wynegocjowane jest dwustronnie, właściwie ten kanał agregacyjny.

Mamy dwa switche, które mają taką samą informację o swojej grupie agregacyjnej. I teraz można już przejść do konfiguracji logicznej tego interfejsu, którym jest port channel i przypisuje tutaj Mateusz w tym przypadku typ interfejsu jako trunk i typ enkapsulacji dot1q, czyli będzie według standardu enkapsulowany ten trunk. Typ portu jest trunk.

To samo teraz potrzebujemy zrobić na przełączniku z drugiej strony, czyli na przełączniku B. Przypisanie interfejsu channelowego jako typ trunk i przypisanie rodzaju enkapsulacji dot1q. Teraz możesz zobaczyć, że wyświetlenie typu portu dla jednego i drugiego switcha, dotyczącego trunka będzie identyczne. Teraz zobaczysz na przełączniku A, jak to wygląda i za chwilę Mateusz nam odsłoni również przełącznik B. Tak, żebyś mógł zobaczyć oba przełączniki. Widać tutaj podkreślił, że jest informacja o trunku, który jest powiązany z grupą channelową, czyli z EtherChannelem. Jest to tutaj napisane w tym miejscu grupa channelowa o nazwie po1, tryb włączony, enkapsulacja 802.1q, bo to jest trunk. Status interfejsu jest trunk, native vlan, czyli nietagowany jest pierwszy. Widzimy, że jest skonfigurowany trunk na grupie channelowej. I to jest cała konfiguracja, dotycząca EtherChannelu.

Jeżeli jesteś ciekaw, jak można skonfigurować czy chciałbyś poćwiczyć może samemu konfigurację tego typu między switchami, to oczywiście wszystkie polecenia są dostępne na blogu, w artykule, który będzie pod tym wideo dostępny, wystarczy, że pod wideo klikniesz odpowiedni link do mojego bloga. Jeżeli masz jakieś inne pytania, to oczywiście pisz śmiało. Jeżeli interesują Cię inne metody agregacji, bo tutaj było w tym przykładzie pokazane, że to jest agregacja w oparciu o EtherChannel, czyli ten ipagp. Jest to oczywiście protokół zamknięty cisco.

Jeżeli chcesz więcej posłuchać na temat alternatywnej metody link aggregation, w oparciu o standard i jakie są możliwości łączenia, to zapraszam Cię do mojego podcastu. Na dzisiaj to tyle, dziękuję Ci za uwagę. Do zobaczenia już za tydzień.


Autor: Darek Koralewski

Od początku swojej kariery, czyli od 2004 roku, zajmuję się sieciami komputerowymi ze szczególnym uwzględnieniem ich bezpieczeństwa oraz sieciami programowalnymi. Mam na swoim koncie całą listę certyfikatów różnych producentów, dwa najważniejsze to te poświadczające najwyższy poziom wiedzy eksperckiej z zakresu rozwiązań Aruba ClearPass ACCX#901 oraz z projektowania sieci opartych o rozwiązania Aruba ACDX#1255. Więcej informacji możesz znaleźć na moich portalach społecznościowych.