MikroTik Software Upgrade
Więcej miejsc do posłuchania:
Link do artykułu.
0:00 Wprowadzenie
0:18 Stworzenie Backup-u Konfiguracji
3:18 Zapisanie Konfiguracji na Dysku
4:00 Aktualizacja Routera
6:37 Podsumowanie
Transkrypcja
Cześć. Chcesz dowiedzieć się, jak zaktualizować router MikroTik do wyższej wersji? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. W tym odcinku pokażę, jak zaktualizować MikroTik CHR z wersji 7.2 do wersji 7.2.1. Zapraszam.
Przed zaktualizowaniem routera MikroTik najlepiej stworzyć backup konfiguracji. W tym celu należy w miarę możliwości zrobić snapshot maszyny wirtualnej lub zapisać konfigurację do pliku. Teraz pokażę, jak zapisać taką konfigurację do zaszyfrowanego pliku. W tym celu uruchamiamy program WinBox. Łączymy się z routerem MikroTik. Klikając na jego adres MAC łączymy się wykorzystując adres MAC. A jeśli klikniemy na adres IP to połączenie nastąpi z wykorzystaniem adresu IP. W zależności co w przyszłości byśmy chcieli konfigurować to trzeba wybrać odpowiednią metodę połączenia aby nie nastąpiło rozłączenie z routerem MikroTik. Najczęściej wybiera się połączenie z adresem MAC. Powiększę interfejs, żeby był bardziej czytelny. Tak jak widać, po kliknięciu na MAC po kliknięciu w Connect to pojawia się adres MAC. Po kliknięciu na IP, pojawia się tam adres IP do połączenia. Naciskamy Connect.
Jesteśmy podłączeni do routera. Tutaj też powiększę interfejs. A więc w celu tworzenia kopii zapasowej konfiguracji przechodzimy do aplikacji Files, wybieramy Backup. Jeśli pola pozostaną puste to nazwa pliku będzie zawierała nazwę urządzenia i datę wraz z godziną utworzenia konfiguracji. Tak jest w przypadku pola pustego. W przypadku pustego hasła, do zaszyfrowania konfiguracji zostanie użyte hasło aktualnie zalogowanego użytkownika na MikroTiku. Jeślibyśmy chcieli wyeksportować konfigurację w formie niezaszyfrowanej należy zaznaczyć opcję Don’t Encrypt. Naciskamy Backup. Jest utworzona konfiguracja. Tutaj warto zwrócić uwagę na pewien mały problem. Na routerze MikroTik jest ustawiony zły czas. Ma to wpływ m.in. właśnie na nazwy plików ale też może mieć w przyszłości problemy komunikacyjne. Teraz ustawię inną strefę czasową. W tym celu przechodzimy do System –> Clock i w polu Time Zone Name należy wpisać strefę czasową. Nasza to Europe/Warsaw. I mała uwaga strefa czasowa powinna być pisana w formie, tak jak w zdaniu. Czyli Europe i Warsaw dużą literą. Jak widać strefa czasowa z 00:00 zmieniła się na plus 2 godziny do przodu. Naciskamy OK. Teraz dla formalności ponownie utworzymy kopię konfiguracji. Teraz kopia zawiera poprawne nazewnictwo związane z godzinami. Można tutaj zauważyć, że pliki w atrybutach są tworzone w strefie czasowej uniwersalnej. Dlatego po zmianie strefy czasowej zmieniła się też na poprawną godzina w atrybutach. Ale tutaj już mamy taki drobny konflikt regionalny. Teraz musimy zapisać konfigurację na dysku lokalnym komputera. W tym celu tworzymy sobie dowolny katalog i metodą przeciągnij i upuść pobieramy plik z konfiguracją. Możemy sobie spróbować podejrzeć, jak wygląda ten plik. Pomimo tego, że plik jest zaszyfrowany, spróbujemy go otworzyć. Jak widać, że niektóre elementy są w miarę czytelne. Np ścieżki do konfiguracji. A już właściwa konfiguracja jest zaszyfrowana.
Teraz przejdziemy do aktualizacji routera. W tym celu przechodzimy do system > Packages. Mamy tutaj listę zainstalowanych paczek na urządzeniu. W tym przypadku jest tylko paczka z systemem RouterOS w wersji 7.2. Jeślibyśmy tutaj mieli więcej paczek a większości byśmy nie używali to warto przed aktualizacją je powyłączać. Zaznaczając i naciskając Disable. Przy podwójnym kliknięciu mamy tutaj informacje o paczce, możemy sprawdzić poprawność instalacji tej paczki. Ale w przypadku awarii paczki routeros mógłby nawet być problem z wystartowaniem tej maszyny. W celu zaktualizowania paczki routeros do nowszej wersji należy ją zaznaczyć i kliknąć Check For Updates. Wyświetli się okienko, które umożliwia w łatwy sposób sprawdzenie czy jest dostępna nowa wersja. Możemy wybrać kanał. Aktualnie jesteśmy w kanale stable, przy którym mamy dostępną nowszą wersję. W każdej chwili możemy zmienić kanał aktualizacji np na long term. Tutaj już jest starsza wersja systemu RouterOS w wersji 7.1. Wersja testowa jest w wersji 7.3 ale nie będziemy aktualizowali do testowej. Tutaj warto zwrócić uwagę, że w przypadku wersji testowej mamy widoczny przycisk Download&Install. Gdy przejdziemy do Development mamy tylko możliwość sprawdzenia aktualizacji. Nie mamy możliwości pobrania, ani pobrania i zainstalowania. I widzimy też komunikat z błędem, że nie znaleziono pliku. Zmieniamy na kanał stable i naciskamy Download&Install. Plik nie jest duży, szybko się pobrał, w tym czasie trwa właśnie aktualizacja routera. I od razu po dokonaniu aktualizacji zostały ponownie otwarte okna konfiguracyjne, które były wcześniej, ale już tutaj mamy informację, że zainstalowana wersja 7.2.1 jest równa z wersją ostatnią dostępną. Możemy ponownie nacisnąć Check For Updates ale I tak mamy informację, że dalej jest ostatnia i ten build jest z 13 kwietnia. Możemy sprawdzić instalację, jest poprawnie wykonana. Informacja o zainstalowanej wersji też jest dostępna w oknie Resources – tutaj 7.2.1 (stable) wersja CHR, czyli Cloud Hosted Router.
Jeśli aktualizujesz router fizyczny do wyższej wersji, powinieneś dodatkowo zaktualizować jego Firmware. Wersja CHR z tego względu, że jest wersją wirtualną nie wymaga aktualizacji Firmware. Do następnego razu.