23T10 Konfiguracja Hotspota z modyfikacją strony logowania w 7 min. [Konfiguracja Mikrotik]
CaptivePortal WiFi
Więcej miejsc do posłuchania:
Link do artykułu.
0:00 Wprowadzenie
0:32 Uruchomienie Winboxa, łączenie z Mikrotikiem
1:00 Ustawienia -Modyfikacja
2:05 Konfiguracja Hotspota
3:04 Konfiguracja Portu
3:41 Ustawienia Profili
6:30 Podsumowanie
Transkrypcja
Cześć w dzisiejszym odcinku pokażę Ci jak w prosty sposób zrobić hotspota. Takiego, w którym będziemy mieli panel logowania oraz własne logo. Oczywiście tekst oraz logo możemy umieścić własne. Możemy nawet cały panel napisać od zera. Dzisiaj pokażę Wam jak do tego się zabrać. Zapraszam Cię również na mój darmowy kurs – szczegóły w linku poniżej. (https://zapisy.netadminpro.pl/kurs-blokowanie-reklam) A teraz zapraszam Cię do obejrzenia materiału.
Na początku uruchamiamy naszego Winboxa i łączymy się z naszym Mikrotikiem. Domyślne hasło jest puste ale chcemy aby jednak nasz Mikrotik był jakoś zabezpieczony więc domyślnie ustawiamy mu jakieś nasze hasło. Warto to zrobić ponieważ jakiekolwiek hasło jest lepsze niż jego całkowity brak. Teraz musimy dokonać drobnych modyfikacji w naszych ustawieniach.
W tym celu klikamy na nasze radio wchodzimy w ustawienia i ustawiamy sieć WiFi na nazwę Hot Spot-NetAdminPro. Szerokość kanału ustawiamy na
20 MHz. Tutaj wybieramy G/N, kraj wybieramy Polska i klikamy OK. Przechodzimy teraz do naszego Bridge. Porty. I my chcemy aby nasz Hotspot był ustawiony na naszym radiu. 2,4 GHz oraz na porcie nr 3. W tym celu musimy usunąć z naszego bridge’a port oraz nasze radio i tak wstępnie przygotowana konfiguracja nadaje się do ustawień naszego hotspota.
Teraz przejdźmy do ustawień naszego hotspota. Klikamy IP –> Hotspot –> Server, następnie przycisk Hotspot setup, wybieramy nasze radio, klikamy Next. Tutaj domyślnie wszystko zostawiamy. Zakres również, dajemy tutaj Next, tutaj zostawiamy same zera. DNS Server – wpisujemy adres naszego Mikrotika – domyślnie jest to adres 192.168.88.1 Klikamy Next, DNS name wpisujemy hotspot.netadminpro.pl klikamy Next, hasło piszemy admin, chociaż zachęcam żeby coś bardziej skomplikowanego wpisać.
Klikamy Next i tak przygotowana konfiguracja dla naszego WiFi jest gotowa. Zrobimy jeszcze konfigurację dla naszego portu. W tym celu ponownie
klikamy Hotspot setup, wybieramy nasz trzeci port, klikamy next, next – czyli zostawiamy tą samą domyślną konfigurację, mikrotik jakby tutaj pamięta i mamy stworzone dwa serwery hotspotowe dla naszego portu numer 3 oraz dla radia WiFi.
Na koniec przejdźmy jeszcze do ustawień, do naszych profili. Tutaj warto jeszcze kliknąć konta tymczasowe. Działa to tak, że jeżeli użytkownik nie
poda hasła i loginu, będzie mógł połączyć się z internetem na okres 30 minut, po czym jego licznik dobije do zera i zresetuje się po jednym dniu. Tą konfigurację oczywiście ustawiamy pod siebie. Ja ją domyślnie tak zostawię. To samo zrobię dla drugiego profilu. Klikamy OK, tworzymy jeszcze jakiegoś testowego użytkownika. Nazwiemy go test i tak przygotowana konfiguracja jest praktycznie kompletna i gotowa do przetestowania.
Zanim jednak będziemy testować naszą konfigurację, przyjrzyjmy się jeszcze naszym plikom. Jeżeli stworzymy hotspota to nasz Mikrotik domyślnie stworzy tutaj taką bibliotekę plików, które są już gotowe do działania. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby coś tutaj zmienić. My zmienimy sobie tutaj logo naszego Mikrotika. Aby to zrobić wystarczy, że pobierzemy login HTML. W tym celu klikamy prawym guzikiem a następnie pobierz. Ja już ten plik pobrałem, mam go tutaj ale nie mam jeszcze loga. W tym celu wrzucimy jeszcze logo. Teraz ważna rzecz – domyślnie pliki wrzucają się jakby w katalogu najwyższym. My te logo musimy przenieść do katalogu Hotspot. Jak widać logo bez problemu się przeniosło więc pewnie będzie wszystko poprawnie działać.
Warto monitorować ile mamy wolnego miejsca na naszej mikrotiku. W mojej wersji jest to 16 mb więc warto jednak wrzucać takie grafiki, które dużo miejsca nie zajmują. Zobaczmy teraz jak to wszystko się prezentuje na żywo. W tym celu wystarczy, że uruchomimy naszą przeglądarkę ale wcześniej muszę przełączyć się na port nr 3. Tak wygląda strona startowa czyli musimy podać login oraz hasło, czyli to, co ustawiliśmy w zakładce użytkownik oraz jeżeli zaznaczyliśmy konto tymczasowe to nasz Mikrotik sam dopisze do kodu login HTML – funkcjonalność, która pozwoli stworzyć dostęp do internetu. W naszym wypadku będzie to dostęp przez 30 minut ale oczywiście możemy ten wpis zmodyfikować. Tak przygotowaną stronę można edytować do woli. Tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia.
Na dziś to wszystko. Mam nadzieję że podobał Ci się mój materiał. Jeżeli masz jakieś pytania albo chciałbyś pochwalić się swoim panelem logowania – pisz w komentarzu. Do zobaczenia następnym razem. Hej.