Zapasowy Internet w domu

Zapasowy Internet w domu ma wiele zalet, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy Internet stał się nieodłącznym elementem codziennego życia. Zapasowy Internet w domu to rzecz, którą każdy powinien mieć. Oczywiście mowa tutaj o prostych rozwiązaniach. Praktycznie każdy z nas posiada dziś telefon komórkowy, w którym posiada pakiet internetowy. Taki telefon może również służyć nam jako łącze zapasowe w naszym domu. Dzięki czemu w przypadku awarii jednego połączenia, nasz telefon może robić za zapasowy Internet dla naszego domu. Poniżej opis jak w prosty sposób wstępnie skonfigurować nasze urządzenie.

Konfigurację video obejrzysz TUTAJ.

Zapasowy Internet

W pierwszej kolejności musimy zadbać o połączenie WiFi. Ponieważ zakładamy udostępnienie Internetu za pomocą telefonu komórkowego, przechodzimy Wireless, a następnie w WiFi Wave2.

Zapasowy Internet

Zapasowy Internet – Mode

Mode: wybieramy tutaj station.

Dlaczego Station? Ponieważ Station jest używany do łączenia się z innym punktem dostępu w celu uzyskania dostępu do internetu lub innej sieci lokalnej, w naszym przypadku będzie to telefon komórkowy.

AP to tak zwany Access Point czyli punkt dostępowy.

Zapasowy Internet

Nazwa naszego WiFi – SSID

W polu SSID musimy wpisać SSID naszego HotSpot-a z telefonu. Ważne aby w przyszłości tej nazwy nie zmieniać. Jeżeli zmienimy nazwę hotspot-u w telefonie to automatycznie również musimy to samo zrobić w tym miejscu!

Kolejna zakładka to Security.

Zapasowy Internet

Hasło do WiFi

W polu passphrase musimy wpisać hasło do naszego hotspot-a w telefonie.

Warto również skonfigurować sobie zwykłe WiFi dla naszych urządzeń, które korzystają z internetu. Oczywiście wszystko jest opcjonalne, możemy ale nie musimy. Jeżeli rozgłaszamy Internet w domu za pomocą zwykłych AP to może się okazać, że dodatkowe WiFi nie jest nam potrzebne.

Port Knocking dla Internetu zapasowego

Główną ideą naszego skryptu jest manualne przełączenie ustawień naszego Mikrotik-a. Skorzystamy z bardzo fajnej funkcji jaką daje nam urządzenie, a mianowicie port knocking.

W pierwszej kolejności musimy stworzyć wpis w naszym firewallu, który będzie dodawać do adress listy jakieś słowo. Będzie to nasza flaga do monitorowania, dzięki której będziemy przełączać nasze interfejsy.

Port Knocking

Port Knocking – port 1111

Chain: input
Protocol: tcp
Dst. Port: 1111

Czyli jeżeli wejdziemy na naszego mikrotika przez przeglądarkę na porcie 1111 to wykonamy akcję.

Address List

Dodanie backup do address listy.

Action: add src to address
Address List: backup
Timeout: 00:30:00

Naszą akcją będzie dodanie wpisu backup, który będzie widniał w access liście przez 30 minut.

Tak to wygląda w praktyce, jeżeli wejdziemy na naszego routera np. 192.168.88.1:1111

Zapasowy Internet

Address lista z dodanym wpisem backup

Taki wpis posłuży nam teraz do obsługi skryptu. Oczywiście ilość minut jak i samą nazwę możemy wymyśleć dowolną. Ważne jest aby trzymać się jakiegoś planu i w późniejszych krokach mieć użyte porty i nazwy w odpowiednich miejscach naszego skryptu.

Piszemy skrypt MikroTik

Skrypt jest bardzo prosty, oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby go rozbudować. Nasze założenie ma jeden cel. Jeżeli nie ma Internetu w domu, to chcemy ręcznie wymusić na urządzeniu aby podłączył się do Hotspot-u, który zostanie udostępniony przez nasz telefon w celu zapewnienia ciągłości połączenia internetowego dla naszego domu.

W skrócie, chcemy aby nasz Internet zapasowy został uruchomiony na naszym urządzeniu, a naszym dostawcą będzie nasz telefon komórkowy.

:if ([/ip firewall address-list find list="backup"] != "")  do={
  /interface set [find name="ether1"] disabled=yes
  /interface set [find name="wifi1_WAN"] disabled=no
} else={
  /interface set [find name="ether1"] disabled=no 
  /interface set [find name="wifi1_WAN"] disabled=yes
}

Czyli, w pierwszej linijce sprawdzamy czy nasz wpis o nazwie backup występuje w adress list, jeżeli tak to chcemy wyłączyć nasz port 1 i uruchomić interfejs wifi, który odpowiedzialny jest za podłączenie się do naszego telefonu. Jeżeli nasz wpis backup wygaśnie, to nasz skrypt z powrotem przełączy się na nasze główne łącze, które jest skonfigurowane na porcie pierwszym.

Oczywiście aby to wszystko działało musimy skonfigurować harmonogram. Wystarczy, że w menu wybierzemy SYSTEM, a następnie Schedule, klikamy w plusik i dodajemy wpis.

Skrypt MikroTik

Harmonogram zadań

Interval: ustawiamy tutaj co jaki czas ma być uruchamiany nasz skrypt.
On event: tutaj wpisujemy nazwę naszego skryptu.

Od teraz co 1 minutę będzie uruchamiany nasz skrypt, który będzie sprawdzać czy wszystko działa poprawnie, jeżeli nie to wyłączy nam pierwszy interfejs i uruchomi interfejs odpowiedzialny za połączenie z naszym Hotspotem w telefonie.

Podsumowanie

Zapasowy Internet w domu to sposób na zapewnienie ciągłości, bezpieczeństwa i wygody w korzystaniu z sieci, co jest bardzo ważne w dzisiejszym świecie, gdzie Internet odgrywa bardzo ważną rolę w wielu aspektach życia codziennego. Pamiętaj, zapasowy Internet w domu to sposób na uniknięcie kłopotów w najmniej oczekiwanym momencie!

Jeżeli chcesz zobaczyć jak wygląda przykładowa konfiguracja, to koniecznie obejrzy film, który przygotowaliśmy dla ciebie TUTAJ.