|

20T52 Konfiguracja Cisco HSRP

Zabezpieczenie Bramy (GW) Przy 2 Routerach.

Wi臋cej miejsc do pos艂uchania:

Spotify

Link do artyku艂u.

0:00 Powitanie

0:11 Scenariusz

2:20 Konfiguracja

3:10 Konfiguracja Router 9

3:55 Konfiguracja Router 10

6:47 Konfiguracja na pozosta艂ych dw贸ch routerach

7:50 Konfiguracja na Routerze Stand By

8:39 Konfiguracja wirtualnego adresu IP

11:09 Przypisanie Adresu IP dla Routera Stand By

12:10 Symulacja Awarii Routera

14:55 Podsumowanie

Transkrypcja:

Cze艣膰. Interesuje Ci臋 jak skonfigurowa膰 protok贸艂 HSRP? Je偶eli tak, to w艂a艣nie dzisiaj o tym protokole b臋d臋 opowiada艂. Najpierw scenariusz.

Protok贸艂 HSRP jak i odpowiednik zestandaryzowany, czyli VRRP odpowiada za redundancj臋 bramy, czyli gatewaya. Wyobra藕 sobie, 偶e ja jestem hostem i mam jedn膮 bram臋, na razie jedn膮. I wiadomo, 偶e dostaj臋, z DHCP najcz臋艣ciej, adres, udaj臋 si臋 do tej bramy i wychodz臋 do 艣wiata. Tylko co si臋 stanie, je偶eli ta brama ulegnie uszkodzeniu. Czyli jest awaria i nie ma komunikacji ze 艣wiatem. I na taki wypadek tworzy si臋 dwie bramy. Czyli mam dwie bramy, ale z punktu widzenia urz膮dzenia ko艅cowego, takiego mnie, komputera, ja musz臋 mie膰 jedn膮 bram臋. Nie mog臋 mie膰 jednocze艣nie dw贸ch wyj艣膰 do 艣wiata, bo najcz臋艣ciej ja, jako urz膮dzenie ko艅cowe sobie z tym nie poradz臋. Wi臋c je偶eli mamy te dwie bramy to ustawiamy jedn膮, kt贸ra b臋dzie utrzymywa艂a wirtualny adres Mac i wirtualny adres IP. Za艂贸偶my, 偶e ta brama b臋dzie podstawow膮.

Teraz, je偶eli ustawiamy drug膮 bram臋, to ta brama zapasowa, ona odpytuje podstawow膮 ca艂y czas komunikatami 'hello, czy jeste艣?”.

Je偶eli te komunikaty powracaj膮, czyli potwierdza podstawowy gateway, 偶e jest, to ta brama zapasowa nic wi臋cej nie robi, czeka po prostu. Je偶eli ulegnie awarii podstawowa brama, to brama zapasowa przestaje dostawa膰 te hardbity, czyli te pakiety kontrolne. W tym momencie zaczyna rozg艂asza膰 ten adres wirtualny IP i Mac adres dla host贸w pozosta艂ych. Nie zmieniaj膮 si臋 adresy IP z DHCP, tylko brama zaczyna odpowiada膰 na innym urz膮dzeniu. Je偶eli podstawowa brama wr贸ci, to w scenariuszu, kt贸ry dzisiaj b臋dziesz ogl膮da艂 jest ustawiona funkcjonalno艣膰 preemptive, kt贸ra powoduje, 偶e z powrotem podstawowa brama b臋dzie odpowiada艂a hostom. Czyli mamy pierwotny scenariusz podstawowy. No dobra, jak to skonfigurowa膰. Ju偶 pokazuj臋.

T膮 konfiguracj臋 przygotowa艂 nam Mateusz, wi臋c dzi臋kujemy Mateuszowi za to i sprawdzamy jak skonfigurowa膰 ca艂膮 topologi臋.

Zaczynamy od dw贸ch router贸w. Czyli sp贸jrz, mamy tutaj router 9 i to b臋dzie router dla nas podstawowy, ten aktywny i po prawej stronie mamy router 10, kt贸ry b臋dzie dla nas stand-by’em, czyli tym zapasowym routerem i b臋dzie zapasowym gatewayem.

Wi臋c rozpoczynamy t膮 konfiguracj臋. Oczywi艣cie od podstawowej konfiguracji routera, czyli nazywamy najpierw ten router, hostname. Ten b臋dzie, przypominam, m贸wimy o routerze 9 teraz, konfiguruje Mateusz router 9 i on b臋dzie mia艂 nazw臋 RouterActive. Jak widzisz te偶 tutaj po lewej stronie na rysunku, s膮 czerwone oznaczenia link贸w, czyli one nie dzia艂aj膮 w tym momencie prawid艂owo. Dobrze, patrzymy co tu jest dalej przez Mateusza przypisywane. Widzimy interfejs Gigabit 0/0/0 i adres IP na tym interfejsie. 0/0/0 to jest tutaj interfejs i adres przypisywany, kt贸ry tu widzimy na schemacie.

Kolejny interfejs Gigabit 0/0/1 i adres przypisywany, tak jak jest na tym schemacie. Wida膰, 偶e jak zosta艂y zmienione te adresy, kolory interfejs贸w tutaj si臋 zmieni艂y na zielone. No i teraz Mateusz przechodzi do konfiguracji routera 10, tego po prawej stronie, kt贸ry b臋dzie stand-by’em. Czyli najpierw interfejs 0/0/0. Tutaj przypisuje adres IP, widzimy adres IP powinien by膰 o tak, jak tu Mateusz teraz ustawi艂, z ko艅c贸wk膮 1.3. Tak, patrzymy 1.3 maska 24 bity. Ten interfejs jest ustawiony na shutdown, czyli podniesienie interfejsu. Wida膰, 偶e interfejs si臋 podni贸s艂 i kolejny interfejs G 0/0/1, adres IP zgodnie z rysunkiem 11.11.11.2 i 24 bity maska. Podniesienie interfejsu. Widzimy, 偶e interfejsy zamieni艂y si臋 na zielone. Wi臋c wszystko jest zgodnie z oczekiwaniem.

Tu jeszcze na chwil臋 si臋 zatrzymam. Zobacz, 偶e w tej topologii mamy pecety, 2 pecety, pecet 6, pecet 7. Pod艂膮czone do prze艂膮cznik贸w i ka偶dy z prze艂膮cznik贸w do swojego routera. Teraz wracamy do konfiguracji routera, tutaj oznaczonego jako ISP, czyli router teraz b臋dzie konfigurowany mi臋dzy innymi ten, kt贸ry symuluje nam operatora. No i zmienia tutaj Mateusz nazwy router贸w Active i Stand-by. Tak, 偶eby艣 bardziej wiedzia艂, kt贸ry jak膮 rol臋 b臋dzie pe艂ni艂.

Teraz konfiguracja routera ISP, czyli tego g艂贸wnego na g贸rze. On dostarcza nam Internet w tym scenariuszu i podnosimy interfejs 0/0/0. Adres IP, kt贸ry jest tutaj z boku wypisany 11.11.11 .3, taki adres zostanie przypisany. Teraz Mateusz konfiguruje router ten ISP, do roli routera w OSPF-ie. Czyli numer instancji 1.

Sie膰 jaka b臋dzie rozg艂aszana na tym routerze, cofn臋 si臋 jeszcze na chwil臋. Sie膰 jaka b臋dzie rozg艂aszana, to jest router OSPF i numer inny tego procesu, network 11.11.11 z mask膮 24 bity a w zasadzie z whitecardem tutaj 24 bity. Oznacza, 偶e router powi膮偶e ten proces OSPF z interfejsem, kt贸ry jest powi膮zany z t膮 sieci膮, czyli w naszym przypadku to b臋dzie interfejs G0/0/0, bo taki adres z tej sieci jest przypisany do tego interfejsu. Czyli w ten spos贸b konfigurujemy na tym routerze sie膰 OSPF, przypisujemy do strefy w tym przypadku area 0. Podobn膮 konfiguracj臋 OSPF-a wykonuje Mateusz na pozosta艂ych dw贸ch routerach, po to, 偶eby wymienia膰 informacje dla routera ISP i ewentualnych router贸w, kt贸re s膮 za nim schowane, czyli tu na g贸rze jakby tego rysunku. O tu, z tej strony, informacje o tym, jakie sieci s膮 po stronie RouterStandby i RouterActive z tej strony. Po to, 偶eby ten router ISP wiedzia艂, z dw贸ch stron, jakie sieci ma dost臋pne, po to jest konfiguracja tego OSPF-a. Co wi臋cej, zobacz, 偶e je偶eli chodzi o RouterActive, to mamy tutaj t膮 sie膰, kt贸r膮 widzia艂e艣 wcze艣niej na routerze ISP, czyli 11.11.11, ale opr贸cz tego mamy sie膰 192.168.1.0 , czyli 偶eby nam sie膰 na interfejsie RouterActive G0/0/0, 偶eby ta sie膰 si臋 rozg艂asza艂a, to musimy doda膰 sie膰, kt贸ra jest zwi膮zana z adresacj膮, przypisan膮 do tego interfejsu. Czyli mamy ju偶 OSPF-a na roterze Active dodanego.

Teraz konfiguracja na routerze Standby. Adekwatna konfiguracja OSPF-a w procesie pierwszym i dodanie dw贸ch sieci, tak 偶eby mo偶na by艂o rozg艂asza膰 obie sieci i komunikowa膰 OSPF-a dla pozosta艂ych router贸w. Wszystko zosta艂o skonfigurowane.

Wida膰, 偶e pojawi艂 si臋 komunikat na routerze, 偶e zosta艂y wykryte informacje o s膮siadach, proces pierwszy i informacje, 偶e stan tego procesu OSPF-a zmieni艂 si臋 z loading na full, czyli jest ewidentnie komunikacja w OSPF-ie z s膮siadami. Podobnie dla drugiej sieci te偶 wida膰, 偶e jest komunikacja. Na poziomie OSPF-a.

Teraz Mateusz przechodzi do konfiguracji adresu IP. Wirtualnego adresu IP. Czyli tutaj widzisz ten wirtualny adres: 192.168.1.2 z mask膮 24 bity. To b臋dzie wirtualny adres, kt贸ry b臋dzie przedstawiany przez urz膮dzenia aktywne jako gateway dla wszystkich urz膮dze艅, kt贸re s膮 po stronie LAN-u, czyli tych urz膮dze艅 z pecetami. I taki adres tutaj b臋dzie do konfiguracji na routerze Active i na routerze Standby. Z r贸偶nymi priorytetami oczywi艣cie. Tutaj przedstawia Mateusz priorytet 150 na routerze Active. I wida膰, 偶e stan zmieni艂 si臋 na Standby, kt贸ry jest pocz膮tkowy do stanu Active dla tego wirtualnego adresu IP. Tu oczywi艣cie z tym wirtualnym adresem jest r贸wnie偶 rozg艂aszany wirtualny adres Mac. On jest domy艣lny, jego nie trzeba konfigurowa膰. Natomiast jakby艣 popatrzy艂 na stron臋 pecet贸w, to tutaj si臋 pojawi inny Mac adres dla tej komunikacji ni偶 Mac adres zwi膮zany z fizycznymi mac adresami dla tych port贸w, kt贸re s膮 do routera Active i do routera Standby na interfejsach G0/0/0.

Co tu wi臋cej jest konfigurowane. Jest dodatkowa konfiguracja trucka, czyli dodatkowego badania na interfejsie G0/0/1, czyli jest to interfejs uplinkowy. Po to, 偶e je偶eli b臋dzie awaria nie urz膮dzenia a b臋dzie awaria tego linku uplinkowego to, 偶eby zosta艂a podj臋ta akcja wy艂膮czenie interfejsu od strony LAN-u. Po to, 偶e wtedy si臋 prze艂膮czy ten ruch na gatewaya na routerze Standby. Je偶eli tego nie zrobimy, urz膮dzenie b臋dzie dzia艂a艂o, b臋dzie head bit szed艂 do drugiego urz膮dzenia.

To mimo, 偶e uplink b臋dzie uszkodzony, to i tak ten router b臋dzie dostawa艂 te informacje jako gateway i b臋dzie pr贸bowa艂 je gdzie艣 wys艂a膰. W zale偶no艣ci od tego czy b臋dzie mia艂 t膮 tras臋 czy nie, to te pakiety b臋d膮 tracone lub nie. Wi臋c, 偶eby unikn膮膰 takiej sytuacji niekontrolowanej, konfiguruje si臋 track, czyli taki pomiar i je偶eli interfejs G0/0/1 b臋dzie uszkodzony, wtedy interfejs G0/0/0 b臋dzie r贸wnie偶 wy艂膮czony na tym routerze. I to jest w艂a艣nie konfiguracja, kt贸r膮 tutaj Mateusz teraz wykonuje.

Teraz drugi router. Czyli dla routera Standby b臋dzie wykonany podobny proces, czyli przypisanie standby’owego adresu IP i ni偶szy priorytet. Je偶eli pami臋tasz, tam na Active by艂 priorytet 150 na Stanby’u jest priorytet 100. Ten, kt贸ry ma wy偶szy priorytet, ten staje si臋 aktywnym routerem. Teraz przypisanie adresu IP na stacji ko艅cowej, na PC 6 z odpowiedniej podsieci, gateway wirtualny jak widzia艂e艣, czyli z ko艅c贸wk膮 2. No i test. Mo偶na z peceta zapingowa膰 adres, kt贸ry jest na WAN-ie, czyli tutaj jest adres z tr贸jk膮, to jest adres routera ISP i wida膰, 偶e on odpowiada.

No i przechodzimy do testu, czyli w tym momencie Mateusz wy艂膮czy interfejs G0/0/0 na routerze Active i b臋dzie symulowa艂 awari臋 tego routera. Wida膰, 偶e linki zosta艂y wy艂膮czone od strony LAN-u na tym routerze. No i teraz ping. I wida膰, 偶e jest timeout. Czyli nasza konfiguracja jeszcze nie dzia艂a prawid艂owo.

Dlaczego nie dzia艂a prawid艂owo? Czy zwr贸ci艂e艣 uwag臋 ju偶 na t膮 sytuacj臋? Je偶eli nie, to ju偶 za chwil臋 b臋dzie odpowied藕. No wi臋c odpowied藕 jest taka, 偶e brakowa艂o wcze艣niej w topologii linka LAN-owego, kt贸ry 艂膮czy艂by ten pecet 6, kt贸ry by艂 w poprzednim rysunku z routerem Standby, czyli ten HSRP by艂 w艂a艣ciwie skonfigurowany, wirtualny router by艂 skonfigurowany, hard bity pomi臋dzy tymi urz膮dzeniami jak najbardziej funkcjonowa艂y, ale nie by艂o po艂膮czenia LAN-em. Czyli je偶eli nie zrobisz redundancji w po艂膮czeniach LAN-owych, no to oczywi艣cie ten mechanizm nie ma szans zadzia艂a膰.

W tym schemacie, kt贸ry teraz widzisz zosta艂o to poprawione, czyli jest dodatkowy interfejs FastEthernet pomi臋dzy 0/2 na jednym switchu i 0/2 na drugim switchu. No i teraz podobny test mo偶emy wykona膰, kt贸ry by艂 wcze艣niej wykonywany, tu jest jeszcze jedna zmiana. Zauwa偶, 偶e zosta艂 wy艂膮czony uplink, czyli ten link, kt贸ry jest pomi臋dzy interfejsem G0/0/1 a routerem ISP przez switch po艣rednicz膮cy.

Teraz jest dokonfigurowanie mechanizmu trackera. Czyli mamy po艂o偶ony uplinkowy interfejs, ale wida膰 偶e od strony LAN-u ten router nadal ma aktywny interfejs i widzimy, 偶e mimo, 偶e nie ma przej艣cia przez router active, to komunikacja z tym uplinkowym routerem ISP do adresu 11.11.11.3, to jest ten adres tutaj na g贸rze. To ruch wida膰, 偶e z tego peceta idzie przez switch 13, switch 14, RouterStandby, switch na FastEthernet 1/0/1 i RouterISP. I wida膰, 偶e komunikacja z tego peceta 8, tutaj mamy w tym przyk艂adzie pecet 8 jest jak najbardziej prawid艂owa.

Tracker, kt贸ry by艂 skonfigurowany powi膮za艂 wy艂膮czenie tego ruchu na tym LAN-owym porcie z awari膮 uplinkowego po艂膮czenia. No i to jest ca艂a konfiguracja HSRP. Je偶eli jeste艣 ciekaw wi臋cej szczeg贸艂贸w na temat dzia艂ania tego protoko艂u i architektury, to opowiem o tym wi臋cej w moim podca艣cie.

Zapraszam Ci臋 do pos艂uchania.

Je偶eli masz jakie艣 inne pytania to oczywi艣cie napisz w komentarzu. Daj lajka, je偶eli uwa偶asz, 偶e jest w porz膮dku lub jakikolwiek inny sygna艂 swojego odczucia na temat tego odcinka. Do us艂yszenia ju偶 za tydzie艅.


Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Tw贸j adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola s膮 oznaczone *