24T3 Certyfikat SMIME dla Thunderbird

Więcej miejsc do posłuchania:

Spotify

0:00 Wprowadzenie

0:28 Dodanie konta pocztowego do Thunderbirda

1:27 Wygenerowanie Certyfikatu

4:00 Podpisywanie maili

7:17 Podsumowanie

Transkrypcja

Cześć. W dzisiejszym odcinku pokażę Ci jak wygenerować certyfikat dzięki któremu będziesz mógł podpisywać wiadomości mailowe oraz dodatkowo pokażę Ci jak skonfigurować klienta pocztowego a dokładnie Thunderbirda tak aby to wszystko działało. Jeżeli interesuje Cię tego typu tematyka to koniecznie zobacz ten odcinek.

W pierwszej kolejności zaczniemy od dodania konta pocztowego do naszego
klienta. Ja wykorzystałem do tego konto na Gmailu ale oczywiście może to być każde inne konto. Uruchamiamy naszego klienta pocztowego czyli naszego
Thunderbirda i teraz tak: imię, nazwisko: Tomasz Kaźmierczak i nasz adres mailowy z Gmaila w moim przypadku jest to tomaszkazmierczaknap@gmail.com No i oczywiście wpisujemy hasło. Ok, konfiguracja znaleziona w bazie danych. Chcemy aby było połączenie po IMAPie. Gotowe. No i jest. Nasza poczta została dodana do naszego klienta pocztowego.

Kolejnym krokiem jest wygenerowanie potrzebnego certyfikatu. W tym celu przechodzimy na stronę Actalis, wpisujemy nasz adres mailowy, czekamy na kod. Mamy nasz kod, kopiujemy, wklejamy. Teraz tak: w tym momencie dostaniemy hasło ale uwaga te hasło tylko teraz możesz zobaczyć, nigdy więcej tego hasła już nie zobaczysz. Dlatego warto w tym momencie je zapisać. Pamiętaj, tego hasła nie da się w żaden sposób przywrócić. To jest jedyny moment w którym zobaczysz te hasło. W tym momencie możesz wydrukować tą stronę albo po prostu zapisać te hasło. Ważne abyś zrobił to w tym momencie ponieważ tak jak wspominałem tego hasła już nigdy wcześniej nie poznasz.

W tym momencie dostajemy drugiego maila z naszym certyfikatem. Oczywiście zapisujemy go. Przechodzimy teraz do ustawień klikając w przycisk koła zębatego w lewym dolnym rogu, następnie przechodzimy do zakładki prywatność i bezpieczeństwo i tutaj mamy coś takiego jak zarządzaj certyfikatami. Klikamy, klikamy w importuj. Wskazujemy nasz przed chwilą pobrany certyfikat i w tym momencie wyskoczy hasło. Jeżeli sobie go nie zapisaliśmy oraz nie wydrukowaliśmy to nie ma możliwości przypomnienia hasła dla tego certyfikatu. Dlatego tak bardzo jest to ważne. Ja sobie hasło zapisałem, wklejam, klikam. Jest ok. Certyfikat jest ważny na rok. Klikamy ok.

Zamykamy ustawienia i teraz tak: co należy zrobić aby podpisywać maile. W Thunderbirdzie niestety tą opcję musimy ustawić w ustawieniach. W tym celu wracamy do ustawień ale tym razem klikamy ustawienia kont. Tutaj jest coś takiego jak szyfrowanie. Teraz klikamy w przycisk wybierz czyli wybieramy certyfikat osobisty do podpisywania cyfrowego. No i mamy tutaj wcześniej zimportowany nasz certyfikat. Klikamy ok i teraz tak: czy chcemy ten certyfikat wykorzystać do szyfrowania? Niestety nie i tutaj mamy taką opcję, która nazywa się podpisz niezaszyfrowane wiadomości. Zaznaczamy i wracamy do naszej skrzynki. Jeżeli klikniemy teraz w Napisz wiadomość, ja wiadomość napiszę do skrzynki która nazywa się tomaszkazmierczak@netadminpro.pl Wiadomość podpisana. Wiadomość podpisana. Tomasz Kaźmierczak. Klikamy Wyślij I zobaczmy jak to wygląda w Outlooku. No jest. Mamy taki znaczek certyfikatu w Outlooku bardzo fajnie to widać

A jak to wygląda w Thunderbirdzie. Zobaczmy. Klikamy odpowiedź. Odpowiadam. Zaznaczamy opcje podpisz. Dajemy Wyślij. w Thunderbirdzie nie ma bezpośrednio żadnego znaczka ale jak klikniemy w maila to on pojawia się tutaj. W samej wiadomości trochę to inaczej jest rozwiązane. Osobiście w Outlooku trochę to ładniej wygląda moim zdaniem ale powiedzmy tutaj też nie jest źle. Jak widać wszystko działa. Plusem Thunderbirda jest to, że nie musimy nic klikać po prostu dajemy Napisz wiadomość i wszystko mamy już podpisane. W przypadku Outlooka niestety trzeba ten przycisk trzeba ręcznie zaznaczyć. Czyli jak widać w przypadku Outlooka mamy znaczek takiego certyfikatu, w przypadku Thunderbirda mamy po prostu napis oraz również taki znaczek. Co prawda nie ma go w panelu tak jak w przypadku Outlooka przy wiadomościach tutaj po prostu nic się nie pojawia ale klikniemy na wiadomość no to mamy przy wiadomości, przy dacie że taki certyfikat po prostu istnieje.

Jeżeli podobał Ci się odcinek to daj łapkę w górę. Jeżeli masz jakieś pytania lub sugestie śmiało pisz na dole w komentarzu. Do zobaczenia w następnym odcinku. Hej!