Certyfikat SMIME dla Thunderbird

Certyfikat S/MIME (Secure/Multipurpose Internet Mail Extensions) jest wykorzystywany do zapewnienia bezpieczeństwa komunikacji e-mailowej. Służy do podpisywania cyfrowych wiadomości e-mail, co zapewnia poufność oraz autentyczność przesyłanych informacji. Używanie S/MIME znacząco zwiększa bezpieczeństwo komunikacji e-mailowej. Szczególnie ważne jest to w przypadku wymiany poufnych informacji w sektorze biznesowym, finansowym czy też w komunikacji rządowej.

Materiał video do tego artykułu obejrzysz TUTAJ.

Jak zdobyć Certyfikat S/MIME

Generowanie certyfikatu S/MIME jest procesem dość prostym. Istnieją dwa sposoby: płatny i bezpłatny. Na początku warto rozważyć opcję bezpłatną, chociaż istnieje również możliwość zakupu płatnego certyfikatu S/MIME, jeśli ktoś preferuje takie rozwiązanie.

Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z darmowego certyfikatu, ważne jest, aby pamiętać, że jego ważność to dokładnie rok od momentu jego wygenerowania. Darmowy certyfikat S/MIME możemy wygenerować na stronie Actalis, dostępnej pod adresem ACTALIS.it

Proces generowania certyfikatu na tej stronie jest intuicyjny i przewodnik krok po kroku poprowadzi nas przez całą procedurę. Jest to dobra opcja dla tych, którzy chcą zabezpieczyć swoją komunikację e-mailową, nie ponosząc przy tym dodatkowych kosztów. Całość sprowadza się do wykonania trzech kroków.

Po wejściu na wskazaną stronę, pojawi się formularz, w którym zostaniemy poproszeni o podanie naszego adresu e-mailowego.

Certyfikat S/MIME

Następnie musimy sprawdzić naszą skrzynkę pocztową, ponieważ w kolejnym kroku będziemy poproszeni o wpisanie kodu weryfikującego. Czyli musimy posiadać fizyczny dostęp do naszej skrzynki pocztowej.

Certyfikat S/MIME

Kiedy wpiszemy już nasz kod weryfikujący, ostatnim elementem będzie zapisanie hasła do naszego certyfikatu.

Uwaga! Hasło możemy odczytać tylko w tym momencie, kiedy się pojawi. Zaleca się zapisanie hasła w bezpiecznym miejscu. Możemy również wydrukować stronę z hasłem.

Pamiętaj! Jeżeli nie zapiszesz hasła lub je zgubisz w przyszłości, to nie ma możliwości jego odzyskania w żaden sposób! Zadbaj o to aby hasło było bezpiecznie przechowywane. Możesz do tego użyć chociażby darmowego menadżera haseł!

W tym momencie na naszą skrzynkę pocztową otrzymamy nasz certyfikat.

Certyfikat S/MIME w Thunderbird

Kiedy już pobierzemy nasz certyfikat z skrzynki pocztowej, to możemy przejść do jego wgrania w kliencie pocztowym. W naszym wypadku klient pocztowy to Thunderbird.

Przechodzimy do opcji, następnie do zakładki Prywatność i bezpieczeństwo i na samym dole mamy Zarządzaj certyfikatami.

Certyfikat SMIME dla Thunderbird

Następnie w zakładce użytkownik klikamy w przycisk Importuj.

Certyfikat SMIME dla Thunderbird

W tym momencie zostaniemy poproszeni o hasło, dokładnie o to hasło,
o którym wspominałem wcześniej aby zapisać w bezpiecznym miejscu. Ponieważ NIE MA MOŻLIWOŚCI jego przypomnienia czy też odzyskania!

Certyfikat SMIME dla Thunderbird

Kiedy wpiszemy poprawnie hasło, naszym oczom ukaże się wpis mówiący, że nasz certyfikat został poprawnie dodany.

Certyfikat SMIME dla Thunderbird

Ostatnim krokiem jest przejście do ustawień konta. W zakładce Szyfrowanie end-to-end i w polu S/MIME klikamy w przycisk Wybierz i wskazujemy nasz certyfikat. Warto również na tą chwile zaznaczyć opcję: podpisz nieszyfrowane wiadomości.

Certyfikat SMIME dla Thunderbird

Od teraz kiedy napiszemy wiadomość będzie ona posiadała dodatkową informację. Różni klienci pocztowi różnie to pokazują. Najczęściej jest to ikona certyfikatu przy mailu.

Certyfikat SMIME w Outlooku

W przypadku naszego Thunderbirda jest znaczek SMIME w wiadomości.

Można powiedzieć, że każdy klient pocztowy ma własne oznaczenie. Jeżeli chcesz zobaczyć jak na żywo wygląda wygenerowanie certyfikatu
i następnie jego konfiguracja w Thunderbirdzie to zachęcam Cię do zobaczenie tego filmu.