21T20 Aruba VMC na EVE-NG w 7 min. [Import]

Virtual Mobility Controller EVE-NG

Więcej miejsc do posłuchania:

Spotify

Link do artykułu.

0:00 Wprowadzenie

0:20 Import Kontrolera

5:52 Podsumowanie

Transkrypcja

Cześć! Chciałbyś zobaczyć, jak zaimportować wirtualny kontroler Aruby do EVE-NG? Jeżeli tak, to w tym odcinku właśnie pokażę, jak to zrobić. Zacznijmy od EVE-NG. W innym odcinku pokazywałem, jak zainstalować EVE-NG.

Tym razem zaczniemy od już istniejącego środowiska i importu naszego kontrolera. Mamy tutaj już EVE-NG, zalogowani jesteśmy, dodanie nowego labu. Niech ten lab się nazywa NAP i możemy sobie go stworzyć. Okej, nowy lab już mamy i teraz możemy dodać node’y. Jak zobaczymy node’y, to mamy do wyboru Aruba WiFi Controller, tym będziemy się dzisiaj zajmować. Natomiast do tego szablonu nie mamy podpiętego teraz żadnego obrazu. Żeby to zrobić, trzeba zaimportować dany obraz do EVE-NG w sposób zupełnie manualny. Pobieramy najpierw taki obraz z asp.arubanetworks.com, z tego zasobu. Żeby go pobrać, oczywiście trzeba mieć odpowiednie uprawnienia, więc jeżeli będziesz miał z tym problem, to odezwij się, mogę ci w tym pomóc. Również trzeba wygenerować klucze do tego, żeby taki kontroler mógł być uruchomiony. Wróćmy do importu, więc przez SCP teraz wysyłamy nasz plik OVA na serwer do dowolnego katalogu, który Ci pasuje. Będziemy następnie ten plik OVA rozpakowywać. Czyli teraz jesteśmy na EVE-NG i pierwszy krok to jest, po ściągnięciu tego pliku ArubaOS_VMC, rozpakowanie go, czyli przechodzimy
do polecenia najpierw utworzenia katalogu i ten katalog musi być w konkretnym formacie. Dokumentacja EVE-NG podaje, jaki ten format ma być.
Jeżeli jesteś ciekaw szczegółów, to na stronie mojego bloga jest konkretny
artykuł, który ma te wszystkie polecenia, możesz sobie zobaczyć składnie tego katalogu, który tutaj ma być. Mamy więc utworzony już katalog. Kolejnym krokiem jest wejście do tego katalogu i rozpakowanie pobranego pliku OVA do stworzonego katalogu. Już jest rozpakowany ten plik OVA. Mamy dwa pliki dysków: disk1, disk2. Nas będą interesować właśnie wtedy te dwa dyski. Kolejnym krokiem jest zmigrowanie formatu tych dysków, skonwertowanie
je do formatu QEMU, czyli KVM, który jest tutaj wykorzystywany właśnie
w EVE-NG. Takie polecenie trzeba wydać, to całe polecenie możesz oczywiście sobie skopiować z artykułu, więc nie trzeba zapamiętywać. Link oczywiście
do tego artykułu będzie tutaj również pod wideo. Tak samo robimy konwersję dla dysku HDB, czyli drugiego dysku w kontrolerze.

Mamy widać już tutaj skonwertowane dwa dyski: HDA, HDB. Doskonale, wszystko jest gotowe. Możemy teraz przejść do kolejnego kroku, a kolejnym krokiem będzie stworzenie katalogu w tym konkretnym formacie. Patrzymy sobie na wersję, czyli teraz musi być w tej konkretnej ścieżce wersja aruba-VMC-8.7.1.3 i tu rozszerzenie 79817, to jest konstrukcja katalogu, którą wymaga EVE-NG. Przenosimy teraz stworzone dwa dyski twarde w formacie QCOW2. Możemy już usunąć teraz wszystkie pliki niepotrzebne, wcześniejsze z katalogu WMC. Nas interesuje teraz ten docelowy katalog Aruba.VMW. Jeżeli mamy już w tym katalogu właściwą strukturę, mamy zaimportowane dyski, to powinniśmy mieć już dostępne w obiektach. Czyli dodajemy sobie nowy node. Dostępne w tym node powinniśmy mieć Aruba Mobility Controller. On tutaj był wcześniej, tylko tym razem on będzie wypełnione konkretnym appliancem, czyli konkretnymi tymi dwoma dyskami. Teraz zauważ, że image to jest właśnie nazwa katalogu, którą stworzyliśmy aruba-VMC-8.7.1.3 i z rozszerzeniem. Możemy oczywiście tu nazwę zmienić i mamy gotowy ten appliance. Wskazujemy tylko w jakim trybie czy w jakim narzędziu, będziemy dostęp sobie organizować do konsoli dla tego kontrolera i to jest wszystko, co potrzebujemy zrobić, żeby taki kontroler zaimportować.

W tym odcinku to wszystko. Dziękuję Ci za uwagę. Jeżeli masz jakieś pytania
co do tej konfiguracji, to oczywiście zapraszam do napisania w komentarzu.
Wszystkie polecenia są dostępne na blogu, link do bloga i tego artykułu będzie
też pod tym wideo dostępny. Zapraszam Cię na kolejne wideo za tydzień.
Dziękuję Ci za uwagę i do usłyszenia.


Autor: Darek Koralewski

Od początku swojej kariery, czyli od 2004 roku, zajmuję się sieciami komputerowymi ze szczególnym uwzględnieniem ich bezpieczeństwa oraz sieciami programowalnymi. Mam na swoim koncie całą listę certyfikatów różnych producentów, dwa najważniejsze to te poświadczające najwyższy poziom wiedzy eksperckiej z zakresu rozwiązań Aruba ClearPass ACCX#901 oraz z projektowania sieci opartych o rozwiązania Aruba ACDX#1255. Więcej informacji możesz znaleźć na moich portalach społecznościowych.