21T29 Wykrywanie Urządzeń na Przełączniku w 6 min. [Konfiguracja]

CDP, ARP

Więcej miejsc do posłuchania:

Spotify

Link do artykułu.

0:00 Wprowadzenie

0:28 Topologia

0:55 Konfiguracja Routera

2:27 Protokół CDP

3:50 Router

5:00 Przełącznik

6:10 Podsumowanie

Transkrypcja

Cześć! Chciałbyś zobaczyć, jak sprawdzić jakie urządzenia są podłączone do przełącznika lokalnie, czyli bezpośrednio? Jeżeli tak, to w tym odcinku pokażę dwa scenariusze. Czyli jak wykorzystać protokół CDP do sprawdzenia komunikacji z urządzeniami sąsiednimi, które to wspierają, jak również, w jaki sposób zobaczyć MAC adres i adres IP urządzenia końcowego, który CDP nie wspiera. Zacznijmy od topologii.

Mamy tutaj router, który jest na górze, czyli urządzenie R3. Mamy nasz przełącznik 2960, który jest pośrodku i do tego przełącznika mamy podłączony drugi przełącznik, który jest po prawej stronie, jak i PC, który jest na dole. Czyli będziemy sobie sprawdzać na przełączniku na środku, jakie urządzenia mamy podłączone.

Zacznijmy od konfiguracji routera. Czyli na routerze wchodzimy w konfigurację interfejsu 0/0/0, czyli to jest interfejs od strony przełącznika i wpisujemy mu adres IP. Adres IP z sieci 192.168.1.1, maska 24 bity i uruchamiamy interfejs. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, że interfejs na przełączniku nam się podniósł. Zróbmy jeszcze nazwy przełączników bardziej zrozumiałe dla nas, czyli przełącznik pierwszy będzie w środku, drugi po prawej, PC na dole jako pierwszy i router na górze. Jeżeli chodzi o przypisanie adresów IP, to na przełączniku nie ma żadnych. Czyli to jest przełącznik tylko w trybie R2. Tutaj nic więcej nie zmieniamy. Widzimy, że trzy interfejsy są podniesione poleceniem show ip interface brief, typowe polecenie na poziomie R2 i sprawdzamy, które interfejsy mają podniesione.

Kolejnym krokiem, jak już widzimy te interfejsy, jest sprawdzenie, co na tych interfejsach widzimy. Możemy zobaczyć sobie też poleceniem show ip interface brief include up,czyli wszystkie interfejsy, które są podniesione w stanie up, ale efekt jest bardzo podobny do polecenia, które było wcześniej pokazane. No i mamy możliwość zobaczenia, co nam protokół CDP pokazuje. CDP jest oczywiście protokołem, który wspiera jedynie Cisco, ale możemy sobie dzięki temu zobaczyć sąsiednie urządzenia, które protokół CDP wspierają. Jeżeli byś chciał zobaczyć na innych urządzeniach tego typu informacje, to obecnie również urządzenia Cisco wspierają LDP i funkcjonalność jest adekwatna tyle tylko, że już standardowa. Nieograniczona jedynie do Cisco. Dobra, patrzymy, co mamy. Czyli na interfejsie lokalnym fastEthernet 0/3 mamy przełącznik, device ID. Sposób działania to jest też S, czyli przełącznik. Rodzaj platformy, która jest wykryta, 2960 i port ID, czyli zdalny port, na którym jest podłączony
nasz przełącznik, na którym badamy. Czyli lokalny port to jest 0/3, zdalny port to jest 0/1. Mamy również router, który mamy na lokalnym porcie 0/2. Widać, że to jest też capability literka R, platforma ISR4300 i zdalny port gigabit 0/0/0. Czyli ten protokół CDP nam daje całkiem sporo informacji ciekawych o urządzeniach.

No dobrze, a co na temat peceta. Jeżeli byśmy chcieli zobaczyć tę informację dotyczącą stacji końcowej, to tak sprawdźmy najpierw jaką mamy tablicę arpów na routerze. Jesteśmy teraz na routerze i to powinno być na urządzeniu L3. Czyli mamy arpy jedynie powiązane z adresem 192.168.1.1 i to jest mac adres tutaj podany. Interfejs 0/0/0. To jest interfejs routera. No to sprawdźmy, co zobaczymy, jeżeli pojawi się nam jakiś ruch. Czy najpierw trzeba ze strony peceta wygenerować jakiś ruch. Żeby to zrobić, nadamy statycznie adres IP z końcówką 10 i Default Gateway’em dla naszego routera i wygenerujemy ping, dzięki temu zapytaniu będzie szedł arp, czyli będzie musiał powiązać ten pecet adres IP z mac adresem. Widać, że pingi przychodzą. Teraz sprawdźmy na poziomie routera, jakie jest, jaka zmiana nastąpiła w tablicy arpów. Widzimy nowym mac adres, który dotyczy naszego peceta końcówka IP 10. I teraz, jeżeli sobie sprawdzimy na przełączniku interfejs, to tak mamy 0/1, to jest interfejs, którym pecet jest podpięty. Czyli widzimy, że interfejs 0/1 jest w stanie UP, to znaczy, że coś jest podpięte do tego interfejsu. Tyle tylko, że przez CDP tego nie widzimy, bo urządzenie końcowe nie wspiera CDP. To, co możemy zobaczyć to to, że interfejs jest UP, a w związku z tym możemy zobaczyć mac adres, jak widzimy dla danego portu. Żeby to zobaczyć trzeba podać polecenie #show mac-address-table. Możemy wskazać konkretny interfejs, który nas interesuje. 0/1 to jest interfejs, na którym jest host podłączony i widzimy taki mac adres na naszym interfejsie. Czyli mając już informacje na interfejsie fizycznym przełącznika, jaki jest mac adres, możemy sprawdzić w tablicy arpów, jaki jest adres IP podpięty, czy powiązany z tym mac adresem. I podobnie możemy zobaczyć, jak wygląda tablica arpów dla interfejsów, gdzie jest podpięty przełącznik i router, czyli fastEthernet 0/2 i 0/3.

To wszystko w tym odcinku, jeżeli masz pytania, to oczywiście pisz w komentarzu. Za dzisiejszą uwagę Ci dziękuję i zapraszam Cię do kolejnego odcinka już za tydzień.


Autor: Darek Koralewski

Od początku swojej kariery, czyli od 2004 roku, zajmuję się sieciami komputerowymi ze szczególnym uwzględnieniem ich bezpieczeństwa oraz sieciami programowalnymi. Mam na swoim koncie całą listę certyfikatów różnych producentów, dwa najważniejsze to te poświadczające najwyższy poziom wiedzy eksperckiej z zakresu rozwiązań Aruba ClearPass ACCX#901 oraz z projektowania sieci opartych o rozwiązania Aruba ACDX#1255. Więcej informacji możesz znaleźć na moich portalach społecznościowych.