Więcej miejsc do posłuchania:
Link do artykułu.
0:00 Wprowadzenie
0:36 Jaki model?
3:33 Na co Zwrócić Uwagę przy Wyborze?
6:22 Uptime Kuma
8:06 Model L41G-2axD
8:55 adguard
10:48 Podsumowanie
Transkrypcja
Cześć. W dzisiejszym odcinku pokażę Ci na co zwrócić uwagę przy wyborze Mikrotika do domu. Jeżeli szukasz takiego urządzenia do swojego domu lub swojej firmy to gorąco zachęcam do obejrzenia tego materiału. Pokażę Ci na co zwrócić uwagę tak aby nie przepłacić ale żeby jednocześnie nasze urządzenie spełniało nasze wymagania. Jeżeli interesuje cię taka tematyka to koniecznie musisz zobaczyć ten odcinek.
Jeżeli wcześniej nie miałeś Mikrotika a zamierzasz kupić sobie Mikrotika do domu polecam wersję Hub dokładnie serię Light, która nie jest droga a do użytku domowego w zupełności wystarczy. Ja dzisiaj przygotowałem na pokaz takie dwa Mikrotiki. Na pierwszy rzut oka pudełka praktycznie niczym się nie różnią ale Zobaczmy co jest w środku. W środku mamy jednego Mikrotika którego możemy postawić. W drugim mamy Mikrotika którego możemy powiesić albo po prostu postawić na stole. Jeżeli chodzi o pierwszego Mikrotika nowe serie posiadają instrukcje.
Co tu jest najważniejsze… W starych Mikrotikach, w starych seriach żeby zalogować się do tych urządzeń wystarczyło podać login admin. Hasła nie było, trzeba było się zalogować, ustawić sobie hasło i router był praktycznie gotowy do pracy. W nowych seriach Mikrotik trochę poszedł o krok i dalej daje użytkownikowi takiemu domowemu instrukcje z nalepką na której jest napisane hasło z którym możemy zalogować się do urządzenia. Jest to bardzo fajne rozwiązanie ponieważ jeżeli użytkownik nie do końca zna się no to dobrze jest żeby taki Mikrotik, który jest podłączony do sieci jednak był jakoś chociaż trochę zabezpieczony. No i tutaj Mikrotik bardzo moim zdaniem dobry ruch wykonał no i takie hasło jest. Oczywiście nalepka dodatkowo jest na urządzeniu więc jeżeli nawet wyrzucimy instrukcję no to jeszcze mamy nalepkę ale zachęcam nie gubić instrukcji ponieważ te hasło na instrukcję jest trochę bardziej czytelne niż te hasła jakby drukowane na tych urządzeniach ale to kwestia może wydruku, gustu i w sumie na tym mógłbym zakończyć prezentację ale jak się domyślacie diabeł tkwi w szczegółach.
Jeżeli zależy Ci tylko i wyłącznie na posiadaniu w domu routera to tak naprawdę którą wersję kupisz nie ma większego znaczenia. Ale jeżeli chcesz dodatkowo troszkę zabezpieczyć sobie sieć domową to pokażę ci jaka jest różnica i na co warto zwrócić uwagę przy zakupie. Nie mówię akurat że konkretnie te modele masz kupić ale pokażę ci na co zwracać uwagę aby kupić raz a dobrze no i tanio. Więc ja go teraz pójdę podłączyć jednego i drugiego i pokażę wam na co właśnie zwrócić uwagę.
Udało mi się podłączyć nasze Mikrotiki do mojej sieci oraz zalogować się za pomocą Winboxa do każdego z nich. Jak widać interfejs na pierwszy rzut oka jest niemalże identyczny ale na co warto zwrócić uwagę… Jeden z naszych Mikrotików na końcu w nawiasie ma napisane arm a drugi smips co to tak naprawdę jest? Są to procesory, które zostały zastosowane w naszych Mikrotikach. Na stronie Mikrotika możemy pobrać tak zwane ekstra paczki pod każdy rodzaj procesora w naszych Mikrotikach. Nas tak naprawdę interesują procesory ARM, ARM64 oraz X86.
Dlaczego? Już pokazuję. Kiedy pobierzemy taką paczkę zauważymy, że w paczce mamy kontener. Bardzo fajna rzecz. Zaraz pokażę dlaczego. Zalogujemy się na naszego Mikrotika z końcówką arm jak widać mamy kontener. W przypadku drugiego Mikrotika kontenera nie mamy, co gorsza nie możemy mieć. Kontenery na chwilę obecną są dostępne tylko właśnie dla tych Mikrotików z procesorem ARM, ARM64 oraz X86. Co nam to daje? Daje nam to tak naprawdę bardzo dużo. Jeżeli używamy Mikrotika w domu lub w małej lub średniej firmie możemy sobie zainstalować tak zwanego PiHole. Jak to zrobić? Możecie o tym
przeczytać na stronie netadminpro.pl Wystarczy wyszukać Pihole na Mikrotik i tutaj wszystko mamy opisane.
Warto to zrobić ponieważ dzięki temu zyskujemy urządzenie, które wycina nam reklamy i częściowo zabezpiecza naszą sieć. Nie potrzebujemy kolejnego urządzenia bo tak naprawdę możemy to postawić na Mikrotiku za kilkadziesiąt zł. Gorąco zachęcam. Nie jest to wcale trudne i można śmiało to zainstalować. Tylko pamiętaj, że możesz to tylko zrobić na Mikrotikach z procesorem właśnie ARM, ARM64 oraz X86 dlatego warto przy zakupie zwrócić na to uwagę. No chyba, że na tym ci nie zależy no to wtedy tak naprawdę obojętne co kupisz ale gorąco zachęcam właśnie do zakupów Mikrotików z tymi procesorami bo dają one ogromne możliwości.
Jako ciekawostkę mogę pokazać jeszcze jedno fajne programowania, które możemy również zainstalować na naszym Mikrotiku. Jest to Uptime Kuma – system, który służy do monitorowania naszych urządzeń oraz stron internetowych i nie tylko czy działają poprawnie. Jak widać u mnie czujniki, drukarka, kamery oraz serwery – wszystko świeci na zielono więc działa poprawnie. Oczywiście samym Mikrotikiem również możesz monitorować takie rzeczy ale Uptime jest taką wersją graficzną, która mi osobiście się podoba. Możemy sobie tutaj skonfigurować powiadomienia na różnego rodzaju platformy. Działa to bardzo fajnie. Gorąco polecam i to również możesz mieć na Mikrotiku ale pamiętaj musisz mieć Mikrotika właśnie z procesorem ARM, ARM64 lub X86 dlatego warto zainteresować się właśnie tymi urządzeniami właśnie z tymi procesorami.
Pamiętaj, że Mikrotik ma ograniczoną pamięć więc jeżeli chcesz postawić jakieś kontenery lub ich większą ilość to musisz zainteresować się jednak droższymi modelami. Głównie kupuj takie modele, które posiadają USB ponieważ możesz tutaj podłączyć dysk, pendrive i śmiało możesz na takim dysku zewnętrznym lub pendrive utrzymywać swoje kontenery. Mikrotik sam sobie z reguły ma bardzo mało pamięci a te tańsze modele tym bardziej.
No ale przejdźmy do naszego modelu, który był prezentowany na samym początku. Czyli model o oznaczeniu L41G-2axD. Dość świeży model hAP ax lite. Jak producent pisze ma on 128 mega pamięci. Sprawdźmy ile ma w rzeczywistości. W rzeczywistości ostało mu tylko 100. Co możemy z takim Mikrotikiem zrobić? Na PiHole zabraknie, USB on nie posiada więc
nic nie podepniemy ale mamy procesor ARM. Czyli nasze kontenery mimo wszystko tutaj będą działać.
Alternatywą dla takich słabszych Mikrotików jest chociażby adguard. Bardzo prosto można go zainstalować. Wystarczy, że klikniemy w kontener, Niebieski plusik. Teraz podamy nazwę naszego obrazu W tym celu wejdziemy na
hub.docker.com, wpiszemy adguard. Kopiujemy nazwę… Wklejamy. Tutaj nie mamy wyboru, musimy wskazać nas dysk. Nie możemy podłączyć żadnego
pendrive ani dysku. Jeszcze się upewnimy. Tak, nasz dysk się nazywa dysk. Klikamy ok, jak widać nasz adguard się właśnie pobiera. Widać też fajnie jak nam ubywa miejsce. W przypadku adguarda spokojnie nam 128 mega wystarczy. Chwilę to zawsze trwa. Więc poczekamy. W między czasie sprawdzimy na jakim interfejsie Nasz adguard będzie działał. 172.17.02 Jak widać nasz adguard się rozpakował. Klikamy w kontener, start. Przechodzimy do przeglądarki, wpisujemy nasz adres :port3000 I gotowe. Okno naszego adguarda, naszego instalatora jak widać się wczytało. Możemy śmiało zainstalować adguarda na Mikrotiku. Nie potrzebujemy dodatkowego urządzenia, mamy jeszcze zapas miejsca. Wszystko działa prawidłowo.
Mam nadzieję, że podobał ci się odcinek. Jeżeli masz jakieś pytania lub sugestie lub chciałbyś się spytać o urządzenie do swojej firmy lub domu śmiało pisz w komentarzu. Jeżeli podoba ci się taka tematyka i chciałbyś więcej tego rodzaju filmików również daj nam znać. Do zobaczenia w następnym odcinku, hej!