Jakiego Mikrotika wybrać? 

Jaki MikroTik do domu? Jaki MikroTik do firmy? Jakiego Mikrotika wybrać? Wybór odpowiedniego MikroTika zależy od wielu czynników. Jeżeli zaczynamy przygodę z urządzeniami na pewno będziemy zwracać uwagę na cenę. Warto po za ceną rozważyć kilka kwestii jakie nasz MikroTik powinien posiadać. Oczywiście wybór odpowiedniego routera zależeć będzie od warunków i naszych potrzeb. Nie chcę tutaj narzucać co dokładnie wybrać, ale powiem Ci na co warto zwrócić uwagę i jakie jest to ważne, żeby wszystko dobrze współgrało.

Materiał w formie video znajdziesz TUTAJ.

Interfejsy

Upewnij się, że router, który kupujesz posiada odpowiednią liczbę portów Ethernet oraz odpowiednie interfejsy karty bezprzewodowej WiFi. Tańsze modele często mają tylko WiFi 2,4GHz, a często za niewiele więcej możesz mieć WiFi 2,4GHz oraz 5 GHz. Zadbajmy również o to aby porty były 1000Mb/s co jest równoważne 1 gigabitowi na sekundę. Takie porty są nazywane portami Gigabit Ethernet, co jest absolutnym standardem w dzisiejszych sieciach komputerowych. Pamiętaj! Prędkość jest szczególnie ważna gdy przesyłane są duże pliki czy też prowadzone są wideokonferencje. Dzisiejsze routery z portami 100Mb/s odchodzą do lamusa i często stają sie wąskim gardłem w naszej domowej sieci.

Pamięć wbudowana i port USB

Oczywiście im więcej tym lepiej, większość MikroTik-ów ma ponad 128MB i można uznać, że jest to wystarczająca ilość. Pod warunkiem, że nasz MikroTik jest wyposażony w port USB. Dlaczego port USB jest tak bardzo ważny? Ponieważ za jego pomocą możemy podłączyć dysk twardy lub inny nośnik. Pozwoli nam to również znacząco powiększyć wbudowaną pamięć. Jeżeli jednak decydujemy się na MikroTika bez portu USB, warto aby miał przynajmniej 128mb pamięci wbudowanej.

Procesor

Serce i dusza każdego urządzenia jest bardzo ważnym elementem, dlatego też wybór tutaj jest bardzo istotny bo to właśnie od niego wszystko się zaczyna. MikroTik wspiera technologię wirtualizacji, takie jak Docker, dzięki którym można uruchamiać kontenery. Możliwość wirtualizacji na  MikroTik-u stawia nas w zupełnie innym miejscu!

Jeżeli zależy nam na możliwości uruchomienia kontenerów na naszym urządzeniu to konieczny jest zakup urządzenia z procesorem ARM, ARM64 lub X86. Taka ciekawostka MikroTik w chmurze również wspiera wirtualizację, ale dziś skupimy się na wyborze fizycznych urządzeń.

Jakiego Mikrotika wybrać?

Pamiętaj przed zakupem zawsze sprawdzaj specyfikację danego modelu.

Jeżeli jesteś ciekawy jak to wszystko wygląda na żywo na przykładnie prostego modelu to koniecznie obejrzy krótki FILM. Prezentuje jeden z tańszych modeli MikroTik który na początku przygody moim zdaniem jest w zupełności wystarczający.