fbpx

23T2 Blokowanie Reklam Automatyczna Aktualizacja [Konfiguracja MikroTik]

Blokowanie Reklam

Więcej miejsc do posłuchania:

Spotify

0:00 Wprowadzenie

0:31 Wykonanie Kopii Zapasowej

1:31 Tworzenie Skryptów

4:58 Konfiguracja

10:44 Podsumowanie

Transkrypcja

Dzisiaj pokażę wam, jak za pomocą MikroTika w sieci domowej a nawet w sieci firmowej zablokować reklamy oraz niechciane strony internetowe. Jest to bardzo fajne rozwiązanie ponieważ nie musimy osobno na komputerach instalować oprogramowania typu AdBlock. Wszystko tak naprawdę możemy skonfigurować na naszym MikroTiku. Zapraszam was do filmu.

Najlepiej zalogować się do MikroTika za pomocą WinBoxa. Tak też zrobimy. Przed każdą konfiguracją czy też w domu czy też w firmie zachęcam aby zawsze zaczynać od kopii zapasowej ponieważ jeżeli coś nam nie wyjdzie lub coś źle ustawimy to łatwiej nam będzie przywrócić kopię zapasową niż szukać co zrobiliśmy źle, ewentualnie próbować to poprawiać. O ile w domu możemy sobie jeszcze na takie rzeczy pozwolić, tak w firmie może się to zakończyć tragedią. Więc warto zawsze zrobić kopię zapasową. Klikamy backup. Wpisujemy nazwę. Zachęcam do formatu rok miesiąc dzień. Nie musi myć szyfrowana, klikamy backup. Takiego backup’a również możemy sobie ściągnąć na komputer do czego gorąco zawsze zachęcam.

W tym momencie możemy robić tak naprawdę wszystko. Cokolwiek złego się wydarzy mamy backup więc zawsze możemy wrócić do naszej działającej konfiguracji. Przejdźmy dalej. Klikamy na system, następnie scripts i tworzymy nasz skrypt, który będzie pobierać listę blokowanych adresów. Skrypt tak naprawdę to jedna linijka, która wygląda dokładnie tak. Ja już tutaj sobie wcześniej przygotowałem. Ściągamy sobie gotowy plik tak naprawdę z przygotowanymi wpisami i klikamy OK i sprawdzamy czy skrypt działa. Dajemy Run, przechodzimy do plików. Jak widzimy plik został pobrany. Nazwiemy ten skrypt „pobierz”. Teraz dobrze by było abyśmy to co pobraliśmy wgrali. Więc tworzymy kolejny skrypt nazwiemy go wgrywanie. Czyli importujemy nasz wcześniej pobrany plik. Dajemy ok.

Najlepiej wcześniej sobie jest uruchomić DNSy. Klikamy Static i będzie fajnie widać czy to co pobraliśmy, czy jest wgrywane. Uruchamiamy. Jak widać ładuje się, załadowało ponad 600 wpisów więc wszystko jest poprawne. Teraz potrzebujemy jeszcze tak naprawdę coś co będzie nam usuwać te wpisy aby w przyszłości móc je zastąpić nowymi wpisami więc analogicznie tworzymy skrypt o nazwie usuwanie. Dajemy ok i sprawdzamy. Jak widać skrypt usuwa. Skrypt wgrywa. Więc wszystko jest w porządku. Nim przejdziemy do sprawdzania czy nasza konfiguracja poprawnie działa, warto jest wcześniej sprawdzić jedną ważną konfigurację. Jest to serwer DNS. W tym celu uruchamiamy wiersz poleceń na naszym komputerze i sprawdzamy jaki serwer DNS jest przypisany.

W tym przypadku jak widać są to wszystkim pewnie znane cztery ósemki więc nasz skrypt, który zastosowaliśmy na MikroTiku nie zadziała. Aby zadziałał musimy to zmienić. Możemy to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy sposób jest to ręczna zmiana ustawień w karcie sieciowej. Możemy to zmienić ręcznie. Wystarczy, że wpiszemy tutaj adres naszego MikroTika. W tym momencie zadziała to ale nie polecam tego sposobu ponieważ przy każdym nowym podłączonym urządzeniu, trzeba będzie ręcznie to ustawiać. W przypadku komputerów stacjonarnych powiedzmy jeszcze ma to jakiś sens ale w przypadku laptopów będzie to generowało pewne problemy ponieważ jeżeli podepniemy się do sieci, w której jest inna adresacja to najzwyczajnej na świecie nie będziemy mieć internetu. Więc najlepiej jest na naszym MikroTiku ustawić serwer DNS, tak aby on sam się tutaj ustawił. W tym celu klikamy na IP, DHCP Server, Sieć i przechodzimy do naszej konfiguracji. Tutaj wpisujemy adres naszego MikroTika. W moim wypadku jest to 192.168.1.1. Klikamy ok. No i sprawdźmy co się teraz wydarzy. Odświeżam adres i sprawdzam. Jak widać przydzielił serwer DNS na naszego MikroTika więc w tym momencie wszystko będzie działać poprawnie.

Ma to swoje plusy. Również takie, że jeżeli posiadamy Wi-fi to telefony komórkowe również dostaną ten serwer DNS. W przypadku komputera jeszcze możemy ten DNS ręcznie zmieniać tak w przypadku telefonów jest to dość uciążliwe a tak również mamy zabezpieczone telefony przed reklamami i innymi dziwnymi rzeczami. Warto o tym pamiętać ponieważ MikroTiki różne modele różnie mają ustawioną tą konfigurację. Czasami je nie ma, czasami są same 0, czasami nie ma wpisów całkowicie, czasami są cztery 8. Naprawdę widziałem już różne rzeczy w różnych konfiguracjach więc warto tutaj zajrzeć i tak naprawdę zobaczyć co tutaj jest ustawione. Przejdźmy teraz do bardziej szczegółowego opisania naszego skryptu. Pobierz… To tak naprawdę skrypt, który pobiera gotowy, wcześniej przygotowany plik. Może to być plik przygotowany przez nas jak również to może być plik, który jest wystawiony przez kogoś.

Wygląda on mniej więcej tak. Czyli są wpisy danych stron internetowych w których jest albo za dużo reklam albo są potencjalnie niebezpieczne. W każdym bądź razie ktoś to uznał za niebezpieczne i po prostu tutaj to wszystko wkleił. Na internecie jest bardzo dużo stron, które oferują takie właśnie gotowe rozwiązania takich paczek stron. Jednym z takich ciekawych jest strona na GitHub’ie użytkownika MajkiIT. Praktycznie codziennie aktualizują tutaj repozytorium m.in. właśnie MikroTika. Akurat świeży update. Wyglada to dokładnie mniej więcej tak samo jak to co przed chwilą pokazałem. Czyli też są jakieś strony… No jest tutaj tego znacznie więcej. Jest to praktycznie codziennie aktualizowane no a 600 gwiazdek też z powietrza się nie bierze. Polecam. Oczywiście można korzystać z różnych paczek. Na internecie jest tego bardzo bardzo dużo więc każdy znajdzie coś dla siebie. Ale idźmy dalej. To już mamy wyjaśnione jak działa Pobierz.

Zobaczmy usuwanie. Usuwanie jest nam potrzebne tak naprawdę aby odświeżyć paczkę ponieważ jeżeli znów pobierzemy paczkę to ona po prostu na siebie się nałoży. Lepiej jest usunąć a następnie pobrać ponownie i wgrać. Wgranie to nic innego jak wcześniej pobrany plik i wykonanie na nim importu czyli importujemy gotowy skrypt do naszego MikoTika. Całość możemy uruchamiać albo ręcznie albo możemy zautomatyzować. Teraz pokażę wam jak zbudować taki automatyczny skrypt, który pobiera, usuwa oraz wgrywa naszą paczkę. Klikamy +. Skrypt nazwiemy automat. Klikamy w pobierz. Bierzemy nasz skrypt do pobierania. Następnie chcemy usunąć stare wpisy i wgrać nasze nowe. Czyli to co pobierzemy na samym końcu jest wgrywane a pośrodku jest usuwane. Zobaczmy jak to zadziała. W tym celu otworzymy sobie DNS’y oraz okienko pliki. Ja usunę naszą paczkę aby lepiej zobrazować działanie. Klikamy w nasz automat i patrzymy. Teraz pobrał paczkę następnie usunął DNS’y i właśnie wgrywa nowe. Zobaczmy to jeszcze raz. Usuwa… i wgrywa nowe.

Paczka codziennie będzie się aktualizować. Teraz wam pokażę jak w prosty sposób można to zautomatyzować tak, aby skrypt uruchamiał się automatycznie codziennie. Klikamy system, harmonogram zadań, +… i wpisujemy tutaj nazwę naszego skryptu. W naszym przypadku jest to Automat. Następnie ustawiamy interwał na jeden dzień i chcemy sprawdzić czy aby nasz skrypt działa. Najlepiej jest ustawić jedną minutę później niż aktualny czas. Powiedzmy 51. Dajemy ok. Uruchamiamy DNS’y. No i patrzymy. Za 10 sekund powinien się wpis usunąć i zimportować nowy. Zobaczmy. Usuwa i importuje kolejny. Świeży. Kolejną taką czynność wykona za 1 dzień. I tym sposobem bez naszej ingerencji mamy automat, który codziennie będzie aktualizował wpisy. Rozwiązanie jest bardzo fajne i praktycznie bezobsługowe.

Na dzisiaj to wszystko. Jeżeli macie jakieś pytania, piszcie w komentarzu. Aha… Jeżeli posiadacie jakieś ciekawe filtry albo macie coś własnego, pochwalcie się. Na dzisiaj to wszystko, dziękuję za uwagę. Cześć.


Kliknij w obrazek, aby przejść do zapisu na warsztaty