fbpx

Blokowanie Reklam Automatyczna Aktualizacja [Konfiguracja MikroTik]

Wstęp

Posiadając Mikrotika w domu czy też firmie, mamy możliwość blokowania reklam. W przypadku Mikrotika możemy zaimportować gotowy plik z filtrami, lub stworzyć swój własny. Metoda polega na blokowaniu zapytań do domen przez które wyświetlane są reklamy. Jeżeli stworzymy sobie taką funkcjonalność, to automatycznie każde urządzenie podłączone do naszej sieci jest chronione przed niechcianymi reklamami. Metoda również świetnie zdaje egzamin kiedy to chcemy zablokować nieodpowiednie dla nas strony internetowe. Jest to bardzo fajne rozwiązanie, ponieważ nie musimy osobno na komputerach instalować oprogramowania.

Jak to zrobić?

Uruchamiamy najlepiej WinBox-a i łączymy się z naszym Mikrotikiem.

Następnie klikamy System, a następnie Script

Teraz dodamy nasz pierwszy skrypt. Skrypt nazwiemy „Pobierz”, który jak sama nazwa wskazuję służy do pobrania gotowego już pliku. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby taki plik samemu sobie przygotować i wrzucić do sieci.

/tool fetch url="https://przykladowa.sciezka.do.filru/netadminpro.rsc";

Kolejny skrypt jaki utworzymy to skrypt który wgra do naszego Mikrotika plik który wcześniej pobraliśmy. Nazwijmy go „Wgrywanie”.

/import file-name=netadminpro.rsc;

Na sam koniec potrzebny będzie nam jeszcze skrypt który usunie wgrane rekordy. Niech skrypt nazywa się „Usuwanie”.

/ip dns static remove [find where ttl>1d]

Oczywiście skrypty możemy nazwać według własnych upodobań, ważne jest abyśmy wiedzieli który za co odpowiada. Łatwiej będzie nam później zarządzać filtrami jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Automatyzacja skryptu

Skrypty które wcześniej stworzyliśmy posłużą nam, aby móc ręcznie wgrać, usunąć czy też dokonać drobnych zmian w naszym systemie blokowania. Jeżeli mamy dostęp do filtru który jest dziennie aktualizowany i uznaliśmy że jest on dla nas odpowiedni to możemy zautomatyzować nasz skrypt, tak aby codziennie się aktualizował.

Stwórzmy zatem skrypt o nazwie „Automat”.

/tool fetch url="https://przykladowa.sciezka.do.filru/netadminpro.rsc";
/ip dns static remove [find where ttl>1d]
/import file-name=netadminpro.rsc;

Tak przygotowany skrypt na początku pobierze nowy plik, następnie usunie stare wpisy, a na samym końcu wgra nowe wpisy z wcześniej pobranego pliku.

Teraz wystarczy przejść do zakładki System a następnie Scheduler i dodać w nasz Automat aby wykonywał się codziennie.

Oczywiście nić nie stoi na przeszkodzie aby w polu Interval wpisać własny czas w którym nasz Mikrotik cyklicznie będzie uruchomiał skrypt.

Tak przygotowana konfiguracja pozwoli nam zautomatyzować cały proces. Pamiętaj! Niektóre filtry są tak rozbudowane, że mogą blokować również programy do zdalnej pomocy oraz kluczowych dla nas programów. Warto więc po wgraniu filtry sprawdzić czy kluczowe dla nas funkcjonalności działają.


Kliknij w obrazek, aby przejść do zapisu na warsztaty