22T23 Linux na EVE-NG (gotowe obrazy)

VE-NG Linux

Więcej miejsc do posłuchania:

Spotify

0:00 Wprowadzenie

0:34 Dodanie systemu Linux do EVE-NG

9:00 Podsumowanie

Transkrypcja

Cześć. Korzystając z EVE-NG na pewno zauważyłeś, że wirtualne pecety są bardzo ubogie w opcje konfiguracyjne. Jeśli chcesz np przetestować zaprojektowaną sieć pod kątem większego obciążenia to z wykorzystaniem wirtualnych pecetów tego nie dokonasz. W tym celu przydają się np wirtualne Linuksy bez graficznego interfejsu użytkownika. Taki system możesz bez problemu dodać do EVE-NG. W tym odcinku pokażę, jak dodać Ubuntu Server do EVE-NG. Zapraszam.

Aby dodać system Linux do EVE-NG należy pobrać i zainstalować MEGAcmd. MEGAcmd jest dostępny pod adresem mega.nz/cmd EVE-NG ma zainstalowaną starszą wersję systemu Ubuntu Server więc niestety nie będziemy mogli zainstalować wykorzystując oficjalną paczkę. Jak widać jest to konkretnie wersja 16.04.7. Aby upewnić się jak nazywa się paczka w apt możemy wpisać apt search megacmd. Zostanie znaleziona odpowiednia paczka. Należy zainstalować ten pakiet poleceniem apt Install megacmd. W naszym przypadku mamy już zainstalowany megacmd. Usuniemy niepotrzebne paczki przy okazji. MEGAcmd uruchamiamy poleceniem mega-cmd. Jeśli zobaczymy taki komunikat ekran powitalny jak na tym video, to oznacza, że mamy poprawnie zainstalowane megacmd. Nie musimy logować się kontem mega w celu pobrania odpowiednich paczek ale dodawanie Linuksa tym sposobem będzie o wiele szybsze. Poleceniem exit wychodzimy z MEGAcmd. Poleceniem mega-get będziemy pobierali odpowiedni obraz systemu Linux. Teraz przechodzimy do strony przygotowanej przez EVE-NG. Jest to katalog MEGA z obrazami systemu Linux. Mamy wiele różnych obrazów ale skorzystamy z wyszukiwarki MEGA w celu odfiltrowania tylko obrazów serwerowych.

Dla przykładu wykorzystamy Linux Ubuntu 22.04 w wersji serwerowej. Naciskamy prawym przyciskiem myszy i klikamy pobierz link. Będzie to specjalny link MEGA. Naciskamy Skopiuj. Jest to specjalny link mega z zakodowanym hasłem do szyfrowania. Teraz stworzymy katalog roboczy poleceniem mkdir. Wpisujemy mkdir ubuntu-22.04 jako katalog roboczy. Poleceniem cd ubuntu-22.04 przechodzimy do tego katalogu roboczego i poleceniem mega-get pobieramy ten obraz. Czyli wpisujemy mega-get prawym przyciskiem myszy wklejamy pobrany link z serwisu mega.nz i na końcu dopisujemy kropkę, oczywiście po spacji, aby zadeklarować, że plik zostanie pobrany do tego właśnie katalogu i naciskamy enter. Teraz rozpoczyna się proces pobierania pliku a następnie jego deszyfrowania. Niestety pobieranie plików z mega.nz nie jest zbyt szybkie ale wykorzystanie MEGAcmd jest metodą szybszą niż pobranie obrazu na dysk i z powrotem przesłanie go na serwer poprzez np SCP lub SFTP. Plik został pobrany. Teraz ten plik będziemy musieli przenieść do katalogu laboratoryjnego z obrazami. Na szczęście archiwum jest przygotowane w taki sposób, że wystarczy je tylko przenieść do katalogu /opt/unetab/addons/qemu/ i wypakować w tym miejscu. Najpierw usuniemy katalog tymczasowy, który już jest niepotrzebny. Przejdziemy do tej ścieżki. Poleceniem cd wklejamy skopiowaną ścieżkę i widać mamy tutaj obraz naszego Linuksa. A w zasadzie jeszcze to jest archiwum. Dlatego wykonujemy polecenie tar -xzvf i wpisujemy nazwę tego archiwum. Zaczynamy wpisywać linux, naciskamy tabulator. Trwa właśnie wypakowywanie tego archiwum do nowego katalogu o tej samej nazwie. Już został wypakowany. Możemy usunąć plik z archiwum. Tutaj jak widać jest już odpowiednio przygotowany obraz, odpowiednia nazwa pliku. Jeśli sami byśmy chcieli przygotować obraz, to byśmy musieli właśnie zastosować dokładnie taką nazwę. Własnoręczne przygotowanie obrazu też jest możliwe. Teraz poleceniem rm -f usuwamy plik linux-ubuntu-22.04-server.tar.gz. Jeżeli wykorzystujemy tabulator należy się upewnić, że dopiszemy ręcznie .tar.gz inaczej moglibyśmy próbować usunąć właśnie wypakowany katalog. Ale otrzymalibyśmy błąd, że trzeba zadeklarować, że chcemy usunąć katalog parametrem -d. Archiwum zostało usunięte.

Teraz musimy naprawić uprawnienia poleceniem /opt/unetlab/wrappers/unl_wrapper -a fixpermissions Uprawnienia zostały naprawione. Teraz przechodzimy do przeglądarki internetowej i na nowej karcie otwieramy adres EVE-NG. Dla testu zostanie utworzone nowe laboratorium. Naciskamy Add New Lab. Nadajemy jemu dowolną nazwę. Dodajemy nowy węzeł. Wpisujemy w polu wyszukiwania Linux i na liście obrazów mamy dostępny utworzony w poprzednich etapach zaimportowany Linux. Są już odpowiednio przygotowane parametry. Dla przykładu Ubuntu 22.04 potrzebuje dwóch procesorów, 4 GB ramu, minimum jeden aktywny interfejs ethernetowy. Domyślnie mamy ustawioną konsolę VNC więc będziemy mieli podgląd na ekran.

Tutaj taka ciekawostka. W parametrach mamy kolejność bootowania. Jak widać mamy tutaj wpisany też cd. Istnieje możliwość w EVE-NG dodania obrazu ISO do bootowania co pozwala właśnie własnoręcznie skonfigurować dowolnego Linuksa na EVE-NG. Naciskamy Save. Mamy tutaj dodanego naszego node. Widać on dostał taką nazwę inną niż nadaliśmy w kreatorze prawdopodobnie z powodu dodanej spacji w nazwie Ubuntu Server. Otworzyło się okno QEMU. Celowo tutaj popełniłem jeden błąd. Nie podłączyłem interfejsu przewodowego do sieci. Tutaj właśnie widać, że urządzenie próbuje cały czas oczekiwać na konfigurację interfejsu przewodowego. Z tego względu, że jest niepodłączony to się z jednej strony nie doczeka a z drugiej ma tutaj informację no limit, że jest to obowiązkowe więc będziemy czekali bez limitu aż on otrzyma konfigurację sieciową. Jedyne co pozostaje to wyłączyć w tym momencie tą maszynę wirtualną. Wykona polecenie “Wipe”, żeby wyczyścić też potencjalną wstępną konfigurację, która już została wygenerowana. Dodam teraz interfejs sieciowy Menagement (Cloud0). Sieć zostaje podłączona do interfejsu e0. Włączam teraz maszynę wirtualną ponownie.

Tutaj jak widać wszystko dzieje się sprawnie i szybko. Ta sieć długo nie musi czekać, konfigurację dostaje. Wstępną konfigurację generuję na nowo i można się teraz zalogować. Niestety przy pliku nie mamy załączonej informacji jakie hasło jest w konkretnym obrazie więc musimy posiłkować się albo dokumentacją EVE-NG albo zgadywać. Niestety ta konkretna wersja systemu Ubuntu Server nie jest zadeklarowana w dokumentacji jakie ma domyślne hasło. Konfiguracja została wykonana poprawnie. System Linux działa i możemy wykonywać wszystko bez ograniczeń.

Jak widać komunikacja z siecią internet jest skonfigurowana, adres IP został przydzielony przez nasz sieciowy serwer DHCP. Możemy wyłączyć poleceniem poweroff. Jak mogłeś zauważyć podczas logowania do systemu Linux był problem z uzyskaniem dostępu. Producent EVE-NG na swojej stronie udostępnia ogólną bazę domyślnych użytkowników i haseł. Jednak do systemu Linux jest udostępniony ogólny zestaw danych logowania, które należy samemu przetestować pod kontem działania. Przykładowe nazwy użytkownika i haseł znajdziesz w artykule na blogu. Do następnego razu.