Więcej miejsc do posłuchania:
Link do artykułu.
0:00 Wprowadzenie
1:17 Instalacja Dockera
2:27 Tworzenie Kopii Zapasowej Plików
7:06 Podsumowanie
Transkrypcja
Cześć. W dzisiejszym odcinku pokażę Ci jak za pomocą prostego narzędzia możesz zrobić kopię zapasową w Twojej firmie a nawet w domu. Narzędzie jest bardzo proste do obsługi i jednocześnie bardzo skuteczne. Jeżeli interesuje Cię tego typu tematyka to koniecznie zobacz ten odcinek.
No to dobra logujemy się do naszego Linuxa. Nim zaczniemy instalować nasz serwer do backupów dobrą praktyką jest na początku ustawienie statycznego adresu IP dla naszego Linuxa. Ja chcę aby mój Linux miał adres 192.168.40.120 Zapisujemy. Restart. Jesteśmy z powrotem. Logujemy się, Sprawdzamy czy aby na pewno wszystko jest ok… Jest ok.
No to możemy przystąpić do instalacji. Nim jednak zainstalujemy, musimy wcześniej zainstalować sobie Dockera. No to zaczynamy od instalacji potrzebnych pakietów. Ściągamy gotowy skrypt, instalujemy… Ok, gotowe. Przechodzimy teraz do strony i teraz tak przechodzimy do download, wybieramy docker i tak naprawdę wystarczy, że skopiujemy tą linijkę, wkleimy… Sprawdźmy czy wszystko działa, jest ok. No dobra, no to zobaczmy czy pojawi nam się strona. Jak widać wszystko działa, wystarczy podać adres IP oraz port 55414 i na tym etapie na razie to wszystko zostawiamy.
Wiemy, że już nasz serwer jest zainstalowany, gotowy do działania. Teraz musimy przejść do naszego Windowsa. Pora zainstalować naszego klienta. Wchodzimy ponownie na stronę projektu, ściągamy klienta, instalujemy. Ok. Dalej. i sami teraz wybierzemy jakie pliki oraz foldery mają być kopiowane. Dajemy dodaj folder i chcemy aby kopiowany był pulpit. Ok. Krzyżyk. Dobra. Nasz serwer został zainstalowany nawet jeżeli nie wskażemy ręcznie adresu IP naszego serwera to klient i tak go odnajdzie. No dobra wróćmy do naszego serwera.
Jak widać pojawił nam się komputer NAP001 i tutaj od razu gorąco zachęcam aby nazwy komputerów stosować jakiś schemat. Ja na przykład tutaj zastosowałem skrót NetAdminPro i komputer 001 Dlaczego? Ponieważ w przyszłości jak będę miał więcej komputerów to łatwiej będzie mi od samego początku już zapanować na chociażby kopii zapasowej. Przyda się to również w innych programach więc zachęcam do stosowania tej metody od samego początku. Jeżeli nie stosujecie to zachęcam aby nazwy komputerów w swojej firmie pozmieniać właśnie według jakiegoś takiego ustalonego schematu. Ale ok, przejdźmy dalej.
Przechodzimy do ustawień i teraz tak: chcę aby wykonywała się kopia zapasowa plików ale nie obrazu dysku. Dlaczego nie obrazu dysku? Ponieważ mój serwer nie do końca posiada duży dysk ale jeżeli masz jakiś poważniejszy komputer to jak najbardziej zachęcam Cię również do wykonywania obrazu dysku. Następnie przejdźmy do uprawnień i teraz tak chcę aby moi użytkownicy widzieli w programie tylko i wyłącznie możliwość wykonania pełnej kopii przyrostowej ale plików czyli zezwól klientowi na start przyrostowej kopii plików i klikamy zapisz. Ustawienia zostały zapisane. jeszcze sprawdźmy… Jest ok. Wróćmy do Windowsa.
Jak widać nasz program świeci na biało. Jak klikniemy prawym guzikiem to jak widać mamy wszystkie możliwe opcje czyli nasz program jeszcze nie pobrał ustawień ale za chwileczkę on zrobi i będziemy mieć tylko i wyłącznie dostęp do wykonania przyrostowej kopii zapasowej plików. Ok, sprawdźmy teraz i jak widzisz mamy tylko 1 możliwość. Wykonaj przyrostową kopię zapasową plików – klikamy. Program świeci się na żółto. Kopia wykonuje się w tle. Oczywiście w ustawieniach możemy ustawić częstotliwość wykonywania kopii. Teraz my to wymusiliśmy ale taka kopia może się wykonywać na przykład co 4 – 5h, według uznania. Ok, kopia się wykonała, wróćmy do naszego programu.
Kopie zapasowe. NAP001 No i zobaczmy. Pierwszą kopię, lista. No i mamy raporty i dokumenty. Możemy oczywiście przywrócić, pobrać. Program jest bardzo fajny, bardzo prosty, lekki. Nie ma tutaj jakiś zaawansowanych ustawień, na pewno każdy się tutaj odnajdzie. Jeżeli nie stać Cię na początku na urządzenie albo płatny program do robienia kopii zapasowej to gorąco Cię zachęcam do używania chociażby tego programu. Pamiętaj – najgorsza kopia zapasowa jest lepsza, niż jej kompletny brak.
Mam nadzieję, że podobał Ci się odcinek, jeżeli masz jakieś pytania lub sugestie – śmiało pisz w komentarzu. Do zobaczenia w następnym odcinku, hej!