Wstęp
Kopia zapasowa plików w naszym domu czy też firmie, to najważniejsza rzecz jaką powinniśmy zrobić, jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy! Kiedy jest najlepszy czas na zrobienie kopii zapasowej? Teraz! Pamiętaj ludzie dzielą się na tych co robią kopie zapasowe i na tych co dopiero będą robić.
Instalacja Docker
Instalacja serwera jest bardzo prosta, nim jednak przejdziemy do instalacji, skorzystamy z dobrodziejstwa jakim jest Docker. Jeżeli masz już zainstalowany Docker możesz przejść do kolejnego podpunktu, jeżeli nie, to przed instalacją Serwer UrBackup zainstaluj Docker, bo będzie on potrzebny.
apt-get install -y curl apt-transport-https ca-certificates software-properties-common
curl -fsSL https://get.docker.com -o install-docker.sh
sudo sh install-docker.sh
Instalacja Serwer UrBackup
Jeżeli udało się poprawnie zainstalować Docker lub mieliśmy już zainstalowanego go wcześniej, możemy teraz przejść do instalacji samego serwera. W przypadku Docker wystarczy, że wpiszemy
docker run -d --name urbackup-server-1 -v /media/backups:/backups -v /media/database:/var/urbackup -p 55413-55415:55413-55415 -p 35623:35623/udp uroni/urbackup-server
Oczywiście możliwości jest znacznie więcej, wszystko jest dostępne na stronie projektu
https://www.urbackup.org/download.html
Instalacja Client UrBackup na Windows
Instalacja jest bardzo intuicyjna, wystarczy pobrać klienta z oficjalnej strony. Sam proces instalacji nie jest szczególnie wymagający i sprowadza się do kilku kliknięć w dalej.
Konfiguracja programu jest bardzo prosta, nie będziemy tutaj omawiać każdej możliwości jaką oferuje program. Omówimy 3 najważniejsze zasady, którymi osobiście się kieruje i sprawdzają się w każdej firmie, w której miałem okazję doradzać czy też pomagać.
Zasada 1
Warto nazwać komputer według jakiegoś schematu np. NAP001 czyli skrót od NetAdminPro i komputer o numerze 001, kolejny będzie miał NAP002, NAP003, NAP004… dlaczego jest to ważne? Ponieważ jeżeli będziemy w przyszłości mieć coraz więcej komputerów znacznie łatwiej będzie nad tym wszystkim panować.
Zasada 2
Miejsce na dysku a kopia. Jeżeli używamy budżetowego serwera, a raczej komputer, który robi za serwer to warto na początek skonfigurować program tak aby robił kopię zapasową tylko najważniejszych folderów. Jeżeli wykorzystujesz program w pracy to najprawdopodobniej najważniejszym dla Ciebie folderem będzie pulpit.
Zasada 3
Kopię przyrostową rób w miarę możliwości jak najczęściej, najczęściej nie oznacza co 5 minut, ale również nie oznacza to raz na miesiąc. Jeżeli używasz programu produkcyjnie w firmie gdzie Twoi użytkownicy generują dane, to dobrym wyborem może okazać się wykonywanie kopii przyrostowej 2 razy dziennie. Jeżeli nie masz takiej możliwości, to postaraj się zrobić ją chociaż raz dziennie.
Podsumowując
Każda forma robienia kopii zapasowej jest dobra, ponieważ prawda jest taka, że nawet najgorsza kopia zapasowa jest lepsza niż jej kompletny brak. Oczywiście rozwiązań jak zrobić dobrą kopię jest mnóstwo. Kopia zapasowa plików jest bardzo ważna, nie tylko w firmie, ale bardzo często również w firmie.
Jeżeli jesteś również Ciekaw jak zrobić kopie zapasową Poczty i uchronić swoje maile lub mieć je po prostu lokalnie. To zachęcam Cię do tego wpisu.