Więcej miejsc do posłuchania:
Link do artykułu.
0:00 Wprowadzenie
0:38 Instalacja Lokalnego Serwera Pocztowego
5:46 Instalacja Narzędzia imapsync
8:11 Podsumowanie
Transkrypcja
Cześć. W dzisiejszym odcinku pokażę Ci jak za pomocą prostych narzędzi można zrobić kopię zapasową poczty elektronicznej a dokładnie zrobimy kopię zapasową z hostingu na nasz własny serwer lokalny. Może się to przydać w momencie kiedy nie masz na przykład możliwości zrobienia kopii zapasowej na swoim hostingu albo kiedy po prostu chcesz zrobić kopię zapasową aby mieć dodatkowe zabezpieczenie. Jeżeli interesuje Cię tego typu tematyka to koniecznie zobacz ten odcinek. No dobra, no to zaczynamy.
W 1 kolejności zainstalujemy lokalny serwer pocztowy. Dlaczego lokalny serwer? Ponieważ ten serwer będzie służyć nam do przechowywania poczty lokalnie. Nie chcemy wystawiać serwera pocztowego na zewnątrz chociaż taka możliwość również istnieje ale to w kolejnym odcinku. Dzisiaj zainstalujemy serwer pocztowy lokalnie na który będziemy zrzucać sobie maile z naszego hostingu.
Po co to wszystko? Jeżeli masz hosting, który wykonuje kopię zapasową Twojej poczty super nie musisz dalej oglądać bo najprawdopodobniej wiedza ta Ci się nie przyda ale jeżeli twój hosting z jakiegoś powodu nie robi kopii zapasowej albo chcesz mieć dodatkową kopię zapasową to ten poradnik na pewno jest dla Ciebie.
Nim zaczniemy instalować nasz serwer pocztowy musimy najpierw zainstalować Dockera ponieważ będzie on nam potrzebny przy instalacji serwera pocztowego a dokładnie skorzystamy z krówki pocztowej zwanej Mailcow chociaż krówka pocztowa bardziej mi się podoba. Cała instalacja to tak naprawdę skopiowanie gotowego projektu z GitHuba wejście do katalogu i uruchomienie gotowego skryptu, który wykona całą wstępną konfigurację. Teraz wystarczy, że wpiszemy nazwę naszego serwera pocztowego. Nie ma to teraz większego znaczenia co wpiszemy ale warto wpisać coś sensownego.
Ja wpiszę sobie netadminprobackup no i enter. Jednak musimy trochę się wysilić a więc wpiszemy netadminprobackup.pl Nie ma znaczenia czy mamy taką domenę czy nie to i tak będzie nasz serwer lokalny. Klikamy yes. Czas podajemy Warszawę, wybieramy master czyli jedynkę. Teraz trochę gwiazdek. Dostajemy informację, że nasz adres jest czysty no i ok. Wstępną konfigurację zrobiliśmy.
No dobra no to pora uruchomić nasz serwer. Jak widzisz nie ma tutaj nic skomplikowanego sam serwer instaluje się bardzo prosto, dosłownie parę komend. Jak już nasz serwer się zainstaluje i uruchomi to na koniec warto jeszcze sprawdzić czy aby na pewno wszystko zostało uruchomione. Jak widać wszystko jest ok więc możemy przejść do naszego serwera pocztowego. Po wpisaniu adresu IP w przeglądarce internetowej ukaże nam się panel logowania. Wpisujemy domyślny login oraz hasło i logujemy się do panelu.
Teraz musimy stworzyć domenę do której będziemy podpinać nasze skrzynki. W moim wypadku będzie to domena tomek.pl Oczywiście możesz tutaj wymyśleć cokolwiek bo w przypadku serwera lokalnego nie ma tutaj to większego znaczenia. Ok, domena się dodała więc klikamy w skrzynki, skrzynki i dodajemy skrzynkę do naszej domeny. W moim wypadku będzie to również tomek czyli tomek@tomek.pl Wpisuję hasło. Klikamy dodaj no i jak widać mamy stworzoną skrzynkę, która będzie nam służyć właśnie do przechowywania kopii zapasowej z naszego hostingu.
Zobaczmy czy to wszystko działa w tym celu wykorzystam Outlooka więc wpisuję mój adres mailowy tomek@tomek.pl Pozwól mi ręcznie skonfigurować moje konto. Warto tutaj zaznaczyć żeby Outlook się nie męczył. Klikamy IMAP jako poczta przychodząca, serwer, wpisujemy adres IP naszego lokalnego serwera pocztowego to samo w poczcie wychodzącej, klikamy dalej… Wpisujemy hasło jakie ustawiliśmy, połącz. Pytanie o certyfikat, klikamy tak chociaż nie ma to większego znaczenia. Jak widać Outlook połączył się bez problemu z naszą pocztą. Sprawdźmy jeszcze czy za pośrednictwem strony internetowej również możemy się zalogować na nasze konto. Jak widać wszystko działa poprawnie.
Jeszcze sobie wyślę maila aby upewnić się czy aby na pewno wszystko dobrze się synchronizuje. Wyślę maila sam do siebie czyli jest tomek@tomek.pl wyślę na tomek@tomek.pl Jak widać mail wysłano. No dobra, jest. Zobaczmy jeszcze czy w naszym Outlooku również się pojawił… Jest, czyli jak widać wszystko działa poprawnie. Czyli jak się pewnie domyślasz już mając Outlooka czy inny klient pocztowy będziesz mógł na przykład eksportować sobie pocztę z lokalnego serwera co już jest bardzo fajne.
Kolejnym krokiem jest zainstalowanie narzędzia, które pozwoli nam przenieść pocztę z 1 skrzynki na 2. W moim wypadku będzie przenosić z hostingu na mój świeżo zainstalowany lokalny serwer pocztowy. Narzędzie te nazywa się imapsync i głównie służy one do przenoszenia poczty. Cały proces instalacji jak widzisz jest dostępny na oficjalnej stronie projektu a cała instalacja sprowadza się do kopiowania gotowych poleceń z dokumentacji. Podobnie jak wcześniej cały projekt jest dostępny na GitHubie. Jak już uda nam się wszystko poprawnie zainstalować i wykonać główny test czy wszystko działa poprawnie to możemy przejść do kolejnego kroku.
W moim wypadku przygotowałem sobie skrzynkę pocztową z 3 przykładowymi mailami. Przykładowy mail 1, 2, chcę aby z mojego hostingu te maile trafiły na mój lokalny serwer czyli na tomek@tomek.pl Domena oczywiście jest fikcyjna ale serwer lokalny jest prawdziwy i chcę aby te maile tam trafiły.
No ok no to przystępujemy do działania. Cała operacja nie jest wcale taka skomplikowana jakby to się mogło wydawać tak naprawdę wystarczy, że skopiujemy gotowy przykład i podmienimy pola prawdziwymi informacjami czyli host 1 wpisujemy serwer login i hasło naszego hostingu a w host 2 wpisujemy login hasło oraz adres IP naszego serwera lokalnego i zasadniczo to tyle.
Jeżeli wszystko poprawnie wpiszemy to nasza poczta z hostingu zostanie skopiowana a nasz lokalny serwer pocztowy do którego mamy już dostęp chociażby z poziomu outlooka. A jak działa Outlook to również będzie działać każdy inny klient pocztowy. No i w takim przypadku możemy jeszcze dodatkowo sobie zrobić eksport naszej poczty z naszego serwera lokalnego. Czyli jeżeli nie mamy kopii zapasowej na naszym hostingu no to właśnie mamy kopię zapasową na naszym lokalnym serwerze do którego jesteśmy podłączeni lokalnie na jakimś klientem pocztowym którym dodatkowo możemy zrobić kopię zapasową. Prawda, że fajnie?
Mam nadzieję, że podobał Ci się odcinek jeżeli tak to zostaw komentarz i łapkę w górę, jeżeli masz jakieś swoje rozwiązanie, którym chciałbyś się pochwalić to również napisz w komentarzu. Do zobaczenia w następnym odcinku. hej!