22T8 Virtual LAN na kontrolerach Aruby [Konfiguracja]

Mobility Conductor Virtual LAN

Więcej miejsc do posłuchania:

Spotify

0:00 Wprowadzenie

0:12 Konfiguracja

4:20 Konfiguracja Konkretnych Portów

5:22 Bezpłatny kurs

Transkrypcja

Cześć, chcesz dowiedzieć się jak skonfigurować VLAN w rozwiązaniu kontrolerowym Aruby? Jeśli tak, to za chwilę pokażę, jak to zrobić. Zapraszam.

W celu skonfigurowania VLAN-u przejdź do katalogu konfiguracyjnego kontrolera. Następnie Configuration, Interfaces… i zakładka VLANs. Sprawdź, czy na liście nie ma VLANu, który chcesz dodać. Następnie naciśnij plus, wpisz nazwę VLANu i ID VLANu. Następnie naciśnij Submit. Teraz z listy wybierz przed chwilą utworzony VLAN. Następnie ID tego VLANu. Następnie przejdź do zakładki IPv4. W tym miejscu skonfigurujesz przydzielanie adresów IP dla urządzeń w VLANie. Można przypisać dla tego VLANu konkretny adres IP lub sposób w jaki adres IP ma być uzyskany. Najczęściej wybiera się ustawienie, w którym adres IP dla urządzeń podłączonych do tego VLANu ma być przydzielany przez kontroler. W wierszu IP DHCP settings należy wybrać Act as server. I w tym miejscu konfiguruje się DHCP na VLANie. Wpisujemy adres IP sieci. Dla VLANu 100 będzie to 10.100.100.0, maskę 24 bitową, w wierszu default router wpisujemy bramę domyślną 10.100.100.254 i serwer DNS np lokalny, utworzony w jednym z poprzednich odcinków Pi-hole 10.253.253.6 Naciskamy Submit. W zakładce More mamy dodatkowe ustawienia do m.in. drzewa opinającego Do przewodowego LANu możemy wybrać konkretny profil w jakim ma działać. W innych opcjach mamy informację o konfiguracji Firewalla, roamingu z przewodowej do bezprzewodowej sieci i działanie opcji 82 na serwerze DHCP.

Sprawdźmy konfiguracje klikając w Pending Changes i rozwińmy konfigurację kontrolera. Po naciśnięciu Deploy Changes zostanie utworzony w interfejsach VLAN o nazwie TEST-VLAN, będzie on w typie przypisywania hash. VLAN będzie miał ID 100, będzie miał wyłączone tłumienie pakietów ARP. Kolejne ustawienia będą w zakładce Services > WAN > Uplink. Zaraz zobaczymy co to są dokładnie za ustawienia ustawione Zostanie tam utworzony interface VLAN ID 100. Zostanie skonfigurowana pula DHCP o nazwie vlan_100 Trasa domyślna 10.100.100.254, serwer DNS 10.253.253.6, maska 24 bitowa i adres sieci tego VLANu to 10.100.100.0 Dokładnie takie same informacje są bezpośrednio na serwerze DHCP, naciskamy Deploy Changes. I Close. Zmiany są stosowane dla Kontrolera RAP-MC-7030. Przechodzimy do zakładki Ports. Gdy jesteśmy bezpośrednio w kontekście katalogu konfiguracyjnego, porty nie są widoczne z tego względu, że dotyczą one konkretnego urządzenia. W celu przejścia do konfiguracji konkretnych portów należy przejść do konfiguracji urządzenia. Czyli przechodzimy o poziom niżej do rapmc.netadminpro.pl Tutaj widać, mamy widoczne porty fizyczne tego kontrolera. Tutaj widać, że interface GE 0/0/0 był access. Interface GE 0/0/7 jest trunk.

Teraz przechodząc do zakładki VLANs i wybierając VLAN, który skonfigurowaliśmy. W zakładce Port Membersjest właśnie informacja o porcie, na którym ta konfiguracja będzie stosowana. Tutaj widać, że dotyczy to każdego z tych istniejących VLANów. Tutaj można dodać ewentualnie inne porty, które mają też służyć komunikacji. Jeśli interesuje Cię temat konfiguracji sieci bezprzewodowej w rozwiązaniu kontrolerowym Aruby, zapraszam na darmowy kurs NAP Mobility Introduction. Link do kursu znajdziesz pod filmem. Do następnego razu.