Podział prędkości internetu
Więcej miejsc do posłuchania:
Link do artykułu.
0:00 Wprowadzenie
0:18 Połączenie z Mikrotikiem, włączenie szybkich łączy
0:53 Ustawienie Statycznych Adresów
2:37 Tworzenie Markowanego Pakietu
3:32 Stworzenie 4 Reguł
4:50 Podział Internetu
11:12 Podsumowanie
TranskrypcjA
Cześć! W dzisiejszym odcinku pokażę Ci jak rozdzielić prędkość internetu pomiędzy urządzenia. Pokażę Ci jak tworzyć scenariusze oraz jak tym wszystkim zarządzać. Zapraszam Cię do obejrzenia materiału.
W pierwszej kolejności musimy połączyć się z naszymi Mikrotikiem. W tym celu używamy WinBoxa i nim przejdziemy do podstawowej konfiguracji
musimy przejść do naszego Firewalla. Tutaj musimy wyłączyć tak zwane szybkie połączenia ponieważ jeżeli tego nie wyłączymy to nasze reguły dotyczące przypisania prędkości internetu nie będą poprawnie działać. Więc wyłączamy tzw. szybkie połączenia.
Kolejnym krokiem jest ustawienie tak zwanych statycznych adresów. Jeżeli korzystamy z Windowsa 10 lub też z Windows Server możemy to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy sposób jest to ustawienie adresu w samym Windowsie. W tym celu wystarczy, że wejdziemy na ustawienia karty sieciowej, klikniemy właściwości i w protokole w wersji 4 możemy nadać sami adres IP, maskę podsieci oraz bramę domyślną. Jeżeli korzystamy z Windowsa Server gorąco zachęcam aby ustawić to tutaj ręcznie ale możemy również to ustawić w Mikrotiku.
W tym celu przechodzimy do IP DHCP Server i tutaj mamy tak zwaną listę urządzeń, które aktualnie są podłączone do Mikrotika. Literka D z lewej strony oznacza, że adres urządzenia dostały poprzez serwer DHCP. My możemy oczywiście sami narzucić jaki adres ma zostać przyznany dla naszego urządzenia. Jeżeli będziemy mieć w tym urządzeniu oczywiście ustawione, że ma pobierać automatycznie adres.
Wystarczy że klikniemy dwa razy następnie naciśniemy make-static, OK. W tym momencie literka D znika a to oznacza, że mamy przydzielony statyczny adres. Teraz jak klikniemy dwa razy to możemy oczywiście ten adres zmienić na dowolny inny na chwilę obecną zostawimy tak jak jest i to samo zrobimy dla pozostałych urządzeń. Jak widać wszędzie literka D zniknęła więc wszystko jest prawidłowo.
Następnym krokiem jest tworzenie tak zwanego pakietu, który będzie
markowany. Czyli najprościej mówiąc oznaczany. W tym celu klikamy IP, Firewall i przechodzimy do trzeciej zakładki Mangle. Teraz klikamy +. Tutaj wybieramy forward czyli dosłownie mówiąc służy do przetwarzania pakietów przechodzących przez nasz router. Następnie klikamy w akcję i wybieramy coś takiego jak mark packet czyli zaznaczanie pakietów. Nazwiemy
nasz pakiet netadminpro_1. Klikamy OK i pojawi nam się dosłownie taki ołówek czy też mazak nawiązujący do tego, że nasz pakiet będzie dodatkowo oznaczony.
Kolejnym krokiem jest stworzenie czterech takich samych reguł. Ponieważ mamy cztery urządzenia aby to zrobić szybko, wystarczy skopiować. Dajemy kopiuj, zmieniamy nazwę na netadminpro_2, OK, kopiuj, netadminpro_3, kopiuj, netadminpro_4. Teraz musimy przypisać adres IP naszego urządzenia. W polu adres źródłowy wpisujemy adres, który dotyczy wysyłania. W polu adres docelowy wpisujemy adres, który dotyczy pobierania. A więc tutaj wpisujemy adres naszego pierwszego urządzenia, jest ono z końcówką 254.
Sprawdźmy netadminpro_2 jaką ma końcówkę – 252 więc tutaj klikamy OK, przechodzimy do drugiego, wpisujemy 252, OK. To samo robimy dla trzeciego oraz czwartego. To jest końcówka 253, 253, OK i netadminpro_4 – 251. Tak gotowe reguły są gotowe do przetwarzania więc przejdźmy teraz do podziału internetu. Przejdźmy teraz do tak zwanej listy, czyli klikamy w tak zwane Queues.
O właśnie teraz możemy stworzyć prostą listę albo listę jako drzewo. Mimo, że prosta lista, interfejs wygląda bardzo przyjaźnie i czytelnie to zachęcam do tworzenia listy właśnie w kształcie drzewa. Jest to troszkę bardziej rozbudowane ale moim zdaniem lepsze, bardziej czytelne oraz łatwiej jest zarządzać przy rozbudowie. W tym celu klikamy plusik i na samym początku
stworzymy listę o nazwie internet. Klikamy OK. Teraz sprawdźmy jaką prędkością dysponujemy w chwili obecnej.
Wejdziemy na stronę speedtest.net. Klikamy start. Interesuje nas pobieranie. Jak widać mamy około 90. Więc ustawiamy max limit na 90m. Teraz sprawdźmy czy nasze reguły poprawnie będą działać. Klikamy +, ustawiamy naszego markera na netadminpro_1 i chcemy aby miało to strukturę drzewa czyli rodzic był Internet, limit ustawimy na 2m w celu sprawdzenia czy wszystko działa poprawnie.
Przechodzimy jeszcze raz do naszego speedtestu, klikamy start i jak widać działa znakomicie. Mamy 2m. Automatycznie nasze reguła świeci się na czerwono oznacza, że w tym momencie jest łącze wysycone. Kiedy nie ma już tak dużego obciążenia z powrotem zmienia się na kolor zielony. Sprawdźmy jak zachowa się nasz Mikrotik, kiedy wyłączymy regułę. Uruchomimy teraz na czterech komputerach w miarę możliwości równocześnie ten sam test. Domyślnie nasz Mikrotik powinien podzielić nasze łącze na 4 urządzenia, Czyli jeżeli mieliśmy 80,90 no to powiedzmy do 20 paru powinno dojść.
Oczywiście to jest zawsze plus, minus ale mniej więcej zachowuje się tak, że łącze zawsze jest dzielone przez kilka urządzeń. Oczywiście jeżeli byśmy mieli 10 urządzeń to nasze łącze zostało by podzielone przez 10 urządzeń. Tylko dzielenie wykonuje się wtedy, kiedy komputery akurat korzystają z łącza. Jeżeli nie byłoby nic korzystane, to oczywiście komputer który korzysta dostaje najwięcej. My jednak chcemy aby było pewne ograniczenie. Chcemy aby nasz netadminpro_1, włączymy regułę, miał limit 50m. Klikamy OK
ale również musimy stworzyć regułę dla pozostałych urządzeń.
W tym celu tak jak poprzednio klikamy kopiuj, zmieniamy na netadminpro_2 i tutaj damy OK, kopiujemy netadminpro_3, damy 10, kopiujemy i netadminpro_4 również damy 10. Klikamy OK. Sprawdźmy jak zachowa się teraz nasz Mikrotik. Ponownie uruchomimy w miarę możliwości jednocześnie ten sam test. Przejdziemy do Mikrotika i zobaczymy co się wydarzy. Jak widać netadminpro_2, 3 oraz 4 już działa. Oraz netadminpro_1 się uruchomił. Łącze praktycznie jest w 100% obciążone.
Zgodnie z deklaracją nasz netadminpro_4, 3 powinien mieć maksymalnie 10 m, 2 – 20m i nasz główny netadminpro_1 powinien mieć 50m. Przejdźmy i sprawdźmy jak widać netadminpro_1 ma pobieranie 46, czyli się zgadza. Tutaj mamy 20 i kolejne powinny mieć 10 oraz 10. Jak widać reguły zadziałały bardzo dobrze. Oczywiście możemy tworzyć własnego rodzaju scenariusze do których gorąco zachęcam.
Sprawdźmy jeszcze drugi scenariusz. Czyli chcemy aby nasz netadminpro_4 miał dostęp do 70m. Sprawdźmy czy działa. No jak widać jest. Jest ok, mamy 70. Jak można zauważyć 70 plus 10 plus 20 plus 50 to na pewno nie jest 90 a więc musimy ustawić tak zwany internet gwarantowany. W przypadku
netadminpro_1 ustawimy go na 40m. Sprawdźmy co teraz się wydarzy. Uruchomimy test na wszystkich urządzeniach.
Zobaczmy jak to będzie wyglądać na Mikrotiku. No i zobaczmy nasz netadminpro_1 miał gwarantowane 40 no i reguła została zachowana. Mamy teraz 46. Netadminpro_2 miał mieć limit na 20 ale nie miał reguły, która deklarowała mu minimalną wartość więc został ten internet obcięty na rzecz netadminpro_4. W tym wypadku zamiast 20 mamy 15 netadminpro_3 ma 10 a netadminpro_4, który miał 70 ma Oczywiście jeżeli nic w sieci nie będzie korzystać z internetu i ponownie naciśniemy test, to powinien te 70 dostać. Czyli w momencie, kiedy netadminpro_1 nie potrzebuje łącza, to nasz netadminpro_4 dostaje swoje maksimum.
Działa to bardzo fajnie, w taki sposób możemy tworzyć różnego rodzaju scenariusze. Oczywiście zachęcam do dogłębnej analizy oraz dzielenia łącza w miarę możliwości, tak aby w pierwszej kolejności do łącza miał dostęp Serwer lub usługi VoIP a następnie nasi klienci.
Mam nadzieję, że podobał Ci się mój materiał. Jeżeli masz jakieś pytania lub sugestie pisz je w komentarzu. Do zobaczenia, do następnego odcinka. Hej!