24T35 5 Ciekawych Pomysłów na Mikrotik w 6 min. [Praktyczny Poradnik]

Więcej miejsc do posłuchania:

Spotify

0:00 Wprowadzenie

0:22 Pomysł 1. Awaryjne Łącze Internetowe

1:28 Bezpieczeństwo Mikrotika

3:08 Wyłączenie WiFi przez Port Knocking

3:45 Udostępnianie WiFi w Miejscu Publicznym

5:00 Uruchomienie Kontenerów

5:40 Podsumowanie

Transkrypcja

Cześć. W dzisiejszym odcinku pokażę Ci ciekawe pomysły, które możesz zrealizować na Mikrotiku. Jeżeli posiadasz urządzenie w domu albo w firmie to gorąco zachęcam Cię do obejrzenia tego materiału.

Pomysł 1. Awaryjne łącze internetowe. Może zdarzyć się, że w firmie mamy nie jedno a 2 niezależne łącza internetowe które możemy je w bardzo prosty sposób wykorzystać. Jeżeli okaże się, że mamy awarię na jednych z łącz to możemy skonfigurować tak naszego Mikrotyka aby automatycznie przełączył się na 2 łącze. Co jeżeli nie mamy 2 łącza? Na przykład w domu. Możemy do tego wykorzystać nasz telefon, którym możemy udostępnić internet i skonfigurować tak Mikrotika aby przez WiFi połączył się z naszym telefonem.

Uwierz mi warto to zrobić. Ten dzień, w którym pilnie będziesz potrzebować internetu w domu przyjdzie w najmniej oczekiwanym momencie a komputer stacjonarny może nie mieć WiFi. A ty będziesz akurat potrzebować na tym komputerze właśnie internetu. Więc polecam jeżeli masz Mikrotika w domu aby skonfigurować sobie takie łącze zapasowe, którym będzie nasz telefon.

Kolejnym bardzo ważnym elementem kiedy mamy naszego Mikrotika jest jego bezpieczeństwo. Kopia zapasowa w konfiguracji wysyłana na maila to bardzo dobry pomysł. Nie ma znaczenia czy nasza konfiguracja jest bardzo zaawansowana czy też nie. Może być tak, że będziemy chcieli coś nowego zrobić i tak namieszamy w konfiguracji że nie będziemy już sami wiedzieli o co chodzi. Wtedy kopia zapasowa może nam się bardzo mocno przydać ale może również dojść do sytuacji w której nasz Mikrotik ulegnie awarii. Wtedy również warto mieć kopię zapasową aby szybko otworzyć naszą konfigurację. W takim wypadku zalecane jest zrobienie kopii zapasowej ale jako eksport ustawień.

W przypadku Mikrotika warto robić 2 kopie zapasowe: zwykły backup oraz eksport. Dlaczego? Ponieważ jeżeli będziemy robić Backup a nasze urządzenie ulegnie fizycznej awarii to taki backup na innym Mikrotiku nie będzie działać. Backup jest dobry kiedy coś skonfigurujemy na Mikrotiku, chcemy wrócić do poprzedniego stanu. Natomiast eksport przyda nam się jeżeli będziemy chcieli przenieść kopię zapasową na inne urządzenie. Taki eksport będzie nam dużo bardziej pomocny ponieważ mamy wgląd do takiej kopii zapasowej a to oznacza, że możemy linijkę po linijce przyklejać konfigurację a jeżeli zajdzie taka potrzeba to w prosty sposób zmodyfikować wpis.

Na stronie zapisy.netadminpro.pl możemy zapisać się do filmiku który między innymi pokazuje właśnie różnice między backupem a eksportem i kilka ciekawych innych skryptów.

Kolejny ciekawy pomysł, który może przydać się nam w domu ale nie tylko jeżeli posiadamy w domu urządzenie podłączone za pomocą kabla do naszego Mikrotika, na przykład komputery lub nawet zwykły telefon podłączony za pomocą WiFi to za pomocą metody Port Knocking lub ustawień czasowych możemy na przykład wyłączyć interfejs do którego mamy podłączony internet lub komputery z których korzystają nasze dzieci. Po sam telefon z WiFi naszej żony kończąc. Pamiętaj wyłączenie WiFi w momencie kiedy żona coś przegląda jest ryzykowne i robisz to na własną odpowiedzialność.

Kolejny pomysł będzie trochę bardziej praktyczny. Dobrze on zdaje egzamin w miejscach gdzie udostępniane jest WiFi czyli na przykład hotele, salki konferencyjne, poczekalnie czyli wszędzie tam gdzie chcemy udostępnić WiFi naszym klientom. Mając Mikrotika możesz napisać skrypt który codziennie rano będzie na przykład zmieniać hasło do WiFi. Następnie nowe hasło będzie przesyłane na recepcję gdzie pracownik będzie mógł wydrukować i wsadzić w miejsce w którym tylko goście będą mogli zobaczyć. Bardzo dobrze to działa w miejscach gdzie nie chcemy nieproszonych gości naszej gościnnej sieci WiFi.

Opowiem Ci przykład, który miał miejsce u mnie. Firma dysponowała salkami konferencyjnymi ale dookoła było bardzo dużo małych firm które również bardzo często wynajmowały salki. W pewnym momencie doszło już do takiej sytuacji, że na salkach nikogo nie było a urządzeń które korzystały z WiFi było ponad 50. Wdrożenie zmiany hasła codziennie o 6 rano bardzo szybko rozwiązało problem z siecią WiFi. Dla pracownika na recepcji włożenie kartki z tabliczką z nowym hasłem to praca poniżej minuty a problem z wiecznym hasłem do WiFi został rozwiązany.

Bardzo fajny i praktyczny pomysł który możemy zrobić na Mikrotiku a który podniesie nam poziom bezpieczeństwa to możliwość uruchomienia kontenerów a co za tym idzie możliwość uruchomienia PiHole lub AdGuarda. Pod warunkiem, że mamy odpowiedni model Mikrotika. Dlatego kupując Mikrotika czasami lepiej jest dołożyć 50zł więcej do modelu na którym będziesz mógł skorzystać z kontenerów. Na stronie cert.pl są listy ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami które są całkowicie za darmo i możesz je wgrać. Osobiście korzystam już bardzo długo z tego rozwiązania i jestem bardzo mocno zadowolony. Rozwiązanie nadaje się do firmy jak i domu.


Mam nadzieję, że podobał Ci się odcinek. Jeżeli masz jakieś pytania lub sugestie lub chciałbyś się pochwalić swoimi ciekawymi pomysłami które realizujesz na swoim Mikrotiku to śmiało pisz na dole w komentarzu. Do zobaczenia w następnym odcinku, hej!