Internet Speed Sharing -> ZeroTier
Więcej miejsc do posłuchania:
Link do artykułu.
0:00 Wprowadzenie
0:35 Połączenie z Mikrotikiem przez WinBoxa
1:25 Kopia Zapasowa
2:23 WinBox i paczki
2:49 Instalacja ZeroTier
5:46 Podsumowanie
TranskrypcjA
Cześć. W dzisiejszym odcinku pokażę Ci jak zainstalować ZeroTier na Mikrotiku oraz jak wstępnie go skonfigurować. Jeżeli posiadasz
firmę, która składa się z wielu oddziałów warto zainteresować się tym rozwiązaniem ponieważ łączy w sobie ono możliwości VPNa oraz SD VANa. Jeżeli chciałbyś zobaczyć jak taką konfigurację przeprowadzić od a do z to zapraszam Cię do obejrzenia właśnie tego materiału.
W pierwszej kolejności połączymy się z naszym Mikrotikiem za pomocą mi WinBoxa. W tym wypadku będzie to Mikrotik model 4011. Wpisujemy login, klikamy Connect, następnie przechodzimy do system, paczki i tutaj możemy sprawdzić czy dane są jakieś update’y. W tym momencie widać, że mamy zainstalowaną wersję 6.48.6 możemy mieć wersję 6.49.7 ale od lutego tego roku mamy możliwość zainstalowania wersji 7.8 i tą wersję właśnie zainstalujemy.
Nim zrobimy update warto wcześniej zrobić kopię zapasową. W tym celu klikamy na Files następnie backup. Możemy wyłączyć szyfrowanie i wpiszemy NetAdminPro, klikamy backup i mamy naszego backupa. Dajemy krzyżyk. W tym momencie możemy przystąpić do update’ów. Kiedy zrobiliśmy już kopię zapasową możemy przejść do aktualizacji. W tym celu klikamy download and install. Jak widać nasz Mikrotik pobiera najnowszą wersję i w tym momencie się restartuje.
Nasz Mikrotik już się zaktualizował więc pora się połączyć ponownie z naszym Mikrotikiem. Klikamy Connect. Jak można zauważyć nasz WinBox nie połączy się, ponieważ on również potrzebuje aktualizacji a więc wejdziemy na stronę producenta i ściągniemy nowego WinBoxa. Na stronie Mikrotika możemy ściągnąć nowego WinBoxa oraz my potrzebujemy pobrać ekstra paczki dla naszego Mikrotika. W tym celu wybieramy wersję 7.8 stabilną i klikamy dyskietkę.
Po aktualizacji naszego Mikrotika oraz Winboxa przechodzimy do instalacji naszego ZeroTier. Jak widać w paczce było kilka modułów. Nas interesuje tylko ZeroTier. W tym celu klikamy system, paczki i teraz wystarczy, że przeniesiemy nasz pliczek. Jak widać update’uje się. Następnie należy zrestartować Mikrotika. W tym celu klikamy system, następnie Reebot. Gdy nasz Mikrotik się zresetuje ponownie łączymy się i jak widać ZeroTier pomyślnie się zainstalował.
Kolejnym krokiem jest stworzenie konta na stronie zerotier.com. Jeżeli stworzymy konto i utworzymy sobie naszą sieć to w naszym Mikrotiku musimy kliknąć na terminal i wystarczy, że teraz wpiszemy zerotier/interface, dodaj. Następnie podajemy sieć i wpisujemy dla jakiej instancji – zt1 w naszym przypadku, klikamy enter. Jak widać nasza podsieć nazywa się netadminpro. Dodałem już dwa urządzenia.
Wcześniej należy zaznaczyć tutaj ptaszkiem w przeciwnym wypadku urządzenia nie będą się widzieć czyli każde urządzenie, które zostanie dodane do sieci trzeba ręcznie zautoryzować. Jest to dzięki temu też bezpieczne bo nikt nam się nie dołączy niepowołany. Jak widać tutaj mamy dwa adresy z końcówką 45 oraz 222. Zobaczmy czy widzą się w sieci.
Nim jednak przejdziemy do pingowania zobaczmy jeszcze zakładkę ZeroTier. Tutaj jest nasza sieć. Wejdźmy do status. Jak widać nazwa sieci nazywa się NetAdminPro. Status jest OK. Jeżeli byśmy te haczyki na stronie odhaczyli to będzie tutaj error. Więc warto o tym pamiętać, żeby nie szukać problemu w konfiguracji Mikrotika.
Przejdźmy teraz do sprawdzenia czy urządzenia się widzą. Najpierw spingujemy nasze własne urządzenie czyli nasz Mikrotik. Jak widać działa poprawnie. Teraz pingujemy komputer, który również jest w tej sieci. Jak widać również działa poprawnie. Tą konfigurację zrobiliśmy dla dwóch urządzeń. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby dodać kolejne urządzenia. Pamiętajcie jedynie, żeby klucz przekazywać zaufanym osobom. Tak aby jakieś osoby niepowołane nie dostały naszego klucza a nawet jeżeli do tego dojdzie to pamiętajmy, że i tak musimy ręcznie taką osobę zautoryzować na stronie.
Mam nadzieję że podobał ci się mój odcinek. Jeżeli masz jakieś pytania co do konfiguracji albo instalacji ZeroTiera na Mikrotiku lub masz jakiś sugestie lub
inne ciekawe pomysły do czego można by było go wykorzystać, śmiało pisz poniżej w komentarzu. Do zobaczenia w następnym odcinku. Hej!