23T20 Certyfikat e-mail w 5 min.

Certyfikat e-mail

Więcej miejsc do posłuchania:

Spotify

0:00 Wprowadzenie

0:35 Generowanie Certyfikatu

2:35 Wgranie Certyfikatu

5:16 Podsumowanie

TranskrypcjA

Cześć. W dzisiejszym odcinku trochę o certyfikatach i podpisywaniu cyfrowo wiadomości mailowych. Pokażę jak wygenerować darmowy certyfikat, który można przypisać do określonego adresu mailowego. Dodatkowo w tym odcinku na przykładzie Outlooka pokażę jak taki certyfikat zainstalować oraz jak z niego korzystać, Jeżeli jesteś ciekawy jak to wszystko funkcjonuje to zapraszam Cię do obejrzenia właśnie tego odcinka.

W pierwszej kolejności musimy przejść do strony extrassl.actalis.it, możemy zmienić język na angielski przechodzimy do zakładki rozwiązania dla przemysłu i tutaj mamy certyfikaty. Następnie możemy tutaj złożyć darmowy wniosek o przyznanie certyfikatu. Taki certyfikat będzie ważny rok. Klikamy i w pierwszej kolejności musimy wpisać dla jakiego maila chcemy ten certyfikat. Mail przychodzi czasami szybko, czasami niestety trzeba trochę poczekać. Zobaczmy czy jest – jak widać mail dotarł. Bierzemy nasz kod, kopiujemy i wklejamy. Akceptujemy regulamin i polityka prywatności. Klikamy.

W tym momencie na ekranie ukaże się hasło. Warto jest je wydrukować lub zapisać w bezpiecznym miejscu, na przykład menadżerze haseł. Dlaczego? Ponieważ hasła nie będzie można w żaden sposób później odzyskać. Ja na wszelki wypadek hasło sobie wydrukuje. Teraz wystarczy, że przyjdziemy do naszego maila i pobierzemy nasz certyfikat.

Następnym krokiem będzie rozpakowanie go i tak przygotowany folder razem z certyfikatem jest gotowy do grania. W naszym kliencie pocztowym. Wgranie certyfikatu dla adresu mailowego tomaszkazmierczak@netadminpro.pl pokażę na przykładzie klienta Outlook 2019. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby wgrać go do innego klienta pocztowego. Pod warunkiem, że takowy klient pocztowy posiada taką możliwość.

Wgranie certyfikatu jest bardzo proste. Wystarczy, że klikniemy w plik, następnie opcje, następnie wybieramy centrum zaufania. Następnie klikamy w ustawienia centrum zaufania. Teraz klikamy w zabezpieczenia poczty e-mail i tutaj klikamy w importuj/eksportuj. Teraz wystarczy, że klikniemy przeglądaj,  wskażemy folder z naszym certyfikatem, bierzemy nasz certyfikat i hasło – podamy hasło, które zostało nam przydzielone. Klikamy OK, klikamy OK. Czy chcemy zainstalować – klikamy tak, klikamy OK, OK. I w tym momencie nasz certyfikat został wgrany.

Ostatnią rzeczą jaką musimy zrobić to musimy ponownie wejść do naszych ustawień. Klikamy plik, opcję centrum zaufania, ustawienia zabezpieczenia
poczty i tu klikamy w ustawienia domyślne, klikamy ustawienia, nazwa ustawień – napiszemy netadminpro.pl, certyfikat bierzemy tomaszkazmierczak@netadminpro.pl, naciskamy OK, klikamy OK, OK, OK. Jak widać podpisany mail w przypadku Outlooka wyświetla czerwony znaczek certyfikatu. Jak wielu pewnie z was zauważyło banki również często korzystają z tego typu zabezpieczeń. Dlaczego? Ponieważ tak wysłany mail jest bardzo wiarygodny.

W dzisiejszych czasach wiele osób próbuje poczuć się i próbować wyłudzić cenne dane. Więc wdrożenie dodatkowego zabezpieczenia w postaci certyfikatu w niczym nie przeszkadza. A dodatkowo bardzo dobrze wygląda Oczywiście różne klienty pocztowe wyświetlają taką wiadomość. Niektóre klienty kolorują na zielone, inne dodają znaczki ale praktycznie każdy klient w jakiś sposób takiego maila wyróżnia. Dziś pokazałem jak wygenerować darmowy certyfikat ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby taki certyfikat sobie wykupić. Czyli możemy mieć taki certyfikat płatny. Obojętnie jaką drogę wybierzemy uważam, że każda jest dobra.

Mam nadzieję, że podobał Ci się odcinek. Jeżeli masz jakieś pytania lub
chciałbyś się czegoś więcej dowiedzieć na temat podpisywania maili cyfrowo śmiało pisz w komentarzu. Do zobaczenia w następnym odcinku. Hej!