23T33 PiHole na Mikrotik cz.1 [Konfiguracja Mikrotik]

Więcej miejsc do posłuchania:

Spotify

0:00 Wprowadzenie

0:33 Pobranie i Wgranie Paczki]

2:10 Aktywacja Kontenera

3:10 Konfiguracja

8:20 Zakończenie

Transkrypcja

Cześć. W dzisiejszym odcinku pokażę Ci jak zainstalować PiHole na Mikrotiku. Jest to bardzo fajne rozwiązanie, które pozwala  blokować reklamy oraz zabezpiecza nas przed niebezpiecznymi stronami internetowymi.Tak naprawdę wystarczy wgrać odpowiednie filtry. Jeżeli jesteś zainteresowany takim rozwiązaniem to ten odcinek na pewno ci się spodoba.

Na samym początku musimy pobrać paczkę czyli naszego kontenera. Taka ciekawostka: kontenery dostępne są od wersji 7.4. Na dzień dzisiejszy dostępna jest wersja 7.10 i to właśnie dla tej wersji pobiorę odpowiednią dla mnie paczkę. Aby to zrobić wystarczy, że wejdziemy na stronę Mikrotika i pobierzemy tak zwaną ekstra paczkę. Ja aktualnie pracuję na wirtualnym Mikrotiku więc potrzebuję paczkę z działu X86. Taka ciekawostka: kontenery dostępne są tylko dla Mikrotików, które posiadają procesory z architekturą ARM, ARM64 lub właśnie wspomniany X86. Klikamy w dyskietkę i pobieramy odpowiednią paczkę. Musimy wszystko wypakować i jak widać jest paczka o nazwie kontener i to właśnie na niej nam najbardziej zależy.

Aby wgrać tą paczkę do Mikrotika wystarczy, że połączymy się WinBoxem z naszym Mikrotikiem następnie paczkę przyciągniemy na WinBoxa. Jak widać paczka dodała się do listy plików i teraz wystarczy, że zrobimy reset naszego Mikrotika.

Kolejną rzeczą jaką musimy zrobić jest to aktywacja naszego kontenera. Logujemy się za pomocą WinBoxa do naszego Mikrotika i aby to zrobić musimy przejść do terminala. I teraz musimy wpisać polecenie, które aktywuje nasz kontener. Klikamy enter. Jak widać Mikrotik informuje nas, że musimy go zresetować. Jeżeli posiadamy fizycznie Mikrotik musimy nacisnąć fizycznie przycisk reset. Jeżeli nie jest to możliwe to wyciągnięcie wtyczki z prądu również załatwi sprawę. Pamiętaj! Zwykły reset poprzez WinBoxa nie zadziała! Jeżeli nie masz dostępu fizycznie do urządzenia to po prostu musisz kogoś poprosić aby ci zresetował urządzenie.

Konfigurację zaczynamy od stworzenia tak zwanego wirtualnego interfejsu. Łączymy się za pomocą WinBoxa z naszym Mikrotikiem, klikamy w interfejs, następnie plusik, wybieramy wirtualny interfejs i wpisujemy to co od nas jest wymagane. W moim wypadku jako adres wpiszę 172.17.0.2 przez 24 i brama 172.17.0.1 klikamy OK i nasz wirtualny interfejs właśnie został stworzony. Pozostało jeszcze nam ustawić NAT dla ruchu wychodzącego. Klikamy w plusik i wpisujemy tutaj adres 172.17.0.0 maska 24, akcja. Wstawiamy naszą maskaradę, OK, gotowe.

Nim pobierzemy i uruchomimy nasz kontener musimy wcześniej ustawić konfigurację z której nasz kontener skorzysta czyli tak naprawdę musimy ustawić podstawowe rzeczy dla naszego systemu tak aby on mógł prawidłowo działać. Tak naprawdę musimy ustawić login, hasło oraz strefę czasową. Ja już sobie w notatniku przygotowałem odpowiednie  wpisy. Zaczniemy od ustawienia loginu. Jak widać możemy to również wyklikać ale w tym przypadku łatwiej jest skorzystać z gotowca. Teraz ustawimy nasze tajne hasło oraz ustawimy naszą strefę czasową.

Jak widać wszystko zostało poprawnie dodane. Możemy przejść do kolejnego kroku. Ustawmy jeszcze gdzie to wszystko ma być zainstalowane i tutaj również mam przygotowane gotowe wpisy, które wystarczy wkleić do terminalu lub jak kto woli możemy również je wyklikać. Pierwszy wpis i drugi wpis. Możemy teraz przejść do pobierania naszego kontenera.

W pierwszej kolejności musimy ustawić adres z którego pobierzemy nasz system oraz ustawimy tymczasowy katalog. Jeżeli masz Mikrotika, który nie posiada dużo pamięci to możesz skorzystać ze złącza USB i podłączyć na  przykład pendriva. Podobnie jak wcześniej przygotowałem sobie gotowy wpis, który wystarczy, że skopiuję teraz do terminala.

Gotowe. Mogę przejść teraz do kolejnego kroku. Wybierzmy teraz nasz kontener czyli naszego PiHole oraz uruchomimy go tak aby pobrał ustawienia, które przed chwilą zrobiliśmy. Oczywiście nie musimy tych ustawień robić ale jednak polecam ponieważ dużo łatwiej wszystko się konfiguruje a przy okazji wszystko jest bardzo czytelne a przecież o to właśnie nam chodzi. Ja sobie przygotowałem odpowiedni wpis, który również nawiązuje do naszych ustawień. Wystarczy, że skopiuję go do naszego terminala i przy okazji zobaczymy jak to wszystko się zachowa. Klikamy enter i jak widać nasz kontener jest pobierany. Zajmuje to około 300 mega, ja dostępne mam 956. Mamy. Jak widać zajęło to dokładnie 329 mega.

Teraz wystarczy, że klikniemy w nasz kontener a następnie start. Jeżeli wszystko jest dobrze skonfigurowane to w statusie będzie informacja, że kontener jest uruchomiony jeżeli będzie coś nie tak to również tutaj będzie stosowna informacja. OK. Sprawdźmy teraz czy wszystko działa poprawnie. W tym celu wystarczy, że uruchomimy naszą przeglądarkę i w adresie wpiszemy 172.17.0.2/admin, klikamy enter. Jak widać strona poprawnie się załadowała. Zobaczmy czy możemy się zalogować i jak widać wszystko działa poprawnie.

Mam nadzieję, że podobał Ci się ten odcinek Jeżeli masz jakieś pytania lub sugestie śmiało pisz w komentarzu. W kolejnym odcinku pokażę jak takiego PiHole skonfigurować. Jeżeli nie chcesz przegapić naciśnij poniżej dzwoneczek. Do zobaczenia w następnym odcinku. Hej!