CAPSMAN hAP
Więcej miejsc do posłuchania:
Link do artykułu.
0:00 Wprowadzenie
0:52 Logowanie do Mikrotika, sprawdzanie paczek
1:48 Instalacja Systemu Mikrotika
3:29 Konfiguracja
9:59 Uruchomienie Serwera
11:10 Podłączenie Mikrotików do głównego Mikrotika
14:52 Konfiguracja Siły Sygnału
17:41 Podsumowanie
Transkrypcja
Dzisiaj opowiem wam jak za pomocą jednego Mikrotika skonfigurować sieć WiFi firmową jak i domową. Jak skonfigurować sieć tak aby nasz jeden Mikrotik zarządzał innymi Mikrotikami. Rozwiązanie jest bardzo fajne, pozwala zaoszczędzić czas oraz daje bardzo efektywną pracę naszych urządzeń, które będą się przełączać pomiędzy kolejnymi Mikrotikami. Dodatkowo chciałbym Cię zaprosić na darmowy kurs. Szczegóły w opisie poniżej.
Teraz zapraszam Cię do obejrzenia materiału jak skonfigurować jednego Mikrotika tak aby pracował jako serwer i jak dołączyć kolejne Mikrotiki aby pracowały jako klient. Zapraszam Cię do obejrzenia materiału.
Na samym początku warto sprawdzić czy nasz Mikrotik jest w tej samej wersji. Aby to sprawdzić uruchamiamy WinBoxa, następnie klikamy kolumnę wersja i teraz w bardzo czytelny sposób widać w jakiej wersji są nasze Mikrotiki. Jak widać najnowszy Mikrotik jest w wersji 6.49.7, jest to wersja stabilna więc wszystkie pozostałe Mikrotiki również podniesiemy do tej wersji. Aby to zrobić wystarczy teraz zalogować się na naszego Mikrotika. Możemy to zrobić przy pomocy adresu mac. Wpisujemy login jako admin. Domyślnie żadnego hasła nie ma. Teraz klikamy conect i jesteśmy zalogowani przez adres mac na naszego Mikrotika. Teraz wystarczy, że klikniemy w system, paczki i następnie klikniemy check for updates. Tutaj będziemy mogli sobie wybrać wersję stabilną, testową czy też długoterminową.
Ja sobie uruchomię teraz drugiego WinBoxa. Aby sobie przypomnieć jaką wersje mamy najnowszą, mamy 6.49.7 wersja stabilna.Tak więc też taką wersję wybierzemy. Jeszcze się upewnię. 49.7, zgadza się. Teraz wystarczy, że klikniemy download&Install i nasz Mikrotik sam w tym momencie się zaktualizuje. No więc klikamy i jak widać pobiera się i za chwilę nasz Mikrotik automatycznie się zresetuje i zainstaluje najnowszą wersję systemu. Sprawdzimy teraz czy wszystkie nasze Mikrotiki są w tej samej wersji. Aby to zrobić wystarczy, że uruchomimy ponownie naszego WinBoxa i jak widać wszystkie nasze Mikrotiki są w tej samej wersji. Możemy przystąpić do kolejnego etapu.
Logujemy się na nasz główny Mikrotik – ja go nazwałem netadminpro1 i teraz możemy przejść do konfiguracji. Jeżeli chcemy aby nasz Mikrotik pełnił funkcję serwera dla pozostałych Mikrotików wystarczy, że klikniemy w zakładce capsman. Ukaże nam się okienko z 11 zakładkami. My tak naprawdę skupimy się na prostej konfiguracji i wykorzystamy pierwsze siedem zakładek. Na początku zaczniemy od konfiguracji hasła dla naszego WiFi. Wystarczy, że klikniemy zakładkę Security, następnie + i wpiszemy nasze tajne hasło. Klikamy ok i mamy skonfigurowane nasze tajne hasło dla naszego WiFi.
Teraz przechodzimy do kolejnej zakładki. Klikamy jedną zakładkę w lewo. Tutaj konfigurujemy tak naprawdę czy urządzenia, które będą połączone z naszymi Mikrotikami mają się widzieć czy też nie. Jeżeli mamy domyślnie skonfigurowanego Mikrotika to wystarczy tutaj wybrać Bridge: bridge a Client To Client zaznaczamy ptaszek, klikamy ok. W tym momencie jeżeli urządzenia będą podłączone do różnych Mikrotików to będą one się nawzajem widzieć. Teraz przejdziemy do konfiguracji kanałów.
W tym celu klikamy kolejną zakładkę – kanały. Następnie + i tutaj musimy skonfigurować nasze kanały. Ja do dyspozycji mam tylko radio 2,4 więc wybieram 2ghz g/n mimo, że do wybrania mam 5ghz to nie mogę tego zrobić, ponieważ mój Mikrotik nie posiada takiej anteny, więc nie będzie to działać. Więc wybieram 2ghz. Następnie musimy ustawić kanały. Aby to zrobić klikamy tutaj strzałeczkę w dół i tak naprawdę mimo, że mamy sieć 2,4ghz to do dyspozycji mamy tylko trzy kanały. Dlaczego trzy? Ponieważ kanał 1, 6 oraz 11 nie nachodzą na siebie. Co wcale nie oznacza, że w Twoim wypadku jeżeli mieszkasz w bloku to mogą być to zupełnie inne kanały. Np kanał 4, 7, 8.
Warto to sprawdzić wcześniej chociażby zwykłym telefonem. Wystarczy, że ściągniemy jakąś prostą aplikację do analizy WiFi i ona nam pokaże jakie kanały warto ustawić, które mają najmniej zakłóceń. Jeżeli mamy sieć firmową lub miejsce w którym nie ma dużo odbiorników WiFi to warto tutaj ustawić kanał 1, 6 oraz 11. W tym celu aby ustawić kanał 1 wpisujemy tutaj 2412. Kanał 6 to 2437 a kanał 11 to 2462. Tutaj ustawiamy 20mhz. Klikamy OK. W tym momencie dla naszej sieci 24ghz, która ma dobrą przenikalność przez ściany mamy ustawiony kanał 1, 6 oraz 11 ale tak jak wspominałem u Ciebie może to być zupełnie inaczej więc warto przed tym to sprawdzić. Teraz musimy całą tą naszą konfigurację zapisać w jednej konfiguracji.
Aby to zrobić klikamy na kolejną zakładkę, która nazywa się właśnie konfiguracja. Klikamy + i tutaj w pierwszej zakładce wpisujemy nazwę naszej sieci WiFi. My wpiszemy NetAdminProWiFi. Pod taką nazwą nasze urządzenia będą widzieć sieć WiFi. Następnie Tx i Rx wszystko tutaj zaznaczamy. Kraj wybieramy Polska. W kolejnych zakładkach wybieramy te konfiguracje, które wcześniej skonfigurowaliśmy. W przypadku kanał, wybieramy kanał itd. Klikamy ok. W ten sposób mamy jedną konfigurację, która odnosi się do mniejszych konfiguracji, które sobie przygotowaliśmy. Ta metoda jest bardzo czytelna bo możemy sobie łatwo przejrzeć co tak naprawdę mamy skonfigurowane. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby tutaj skonfigurować ale moim zdaniem jest to bardzo nieczytelne. Lepiej to rozbić na kilka mniejszych konfiguracji dzięki czemu zachowamy taką spójność oraz przejrzystość.
Teraz przejdziemy do kolejnej zakładki, która mówi jakie Mikrotiki mogą połączyć się z naszym głównym Mikrotikiem. Klikamy + i co tutaj mamy. Mamy Radio MAC, jeżeli wpiszemy tutaj MAC adres Mikrotika, który jest podłączony do naszego głównego Mikrotika, to on pobierze tą konfigurację, którą wcześniej przygotowaliśmy. Nic nie stoi na przeszkodzie aby takich konfiguracji zrobić kilka ale my chcemy aby wszystkie Mikrotiki, które są podłączone do naszego Mikrotika, pobrały tą jedną główną konfigurację więc w tym wypadku zostawiamy same 0. Następnie w action wybieramy create dynamic enabled a w Name Format wybieramy identyfikator. Gdzie możemy znaleźć w pozostałych Mikrotikach?
Bardzo prosto. Wystarczy, że klikniemy System i tutaj mamy identyfikator. To co tutaj wpiszemy w kolejnych Mikrotikach tak będziemy widzieć te nazwy tych Mikrotików tutaj na liście. Ja sobie to nazwałem netadminpro1 czyli nasz główny Mikrotik i kolejne Mikrotiki 2, 3, 4, 5 itd. Klikamy ok i w ten sposób mamy pewność, że wszystkie nasze Mikrotiki, które są podłączone do naszego głównego Mikrotika dostaną tą główną konfigurację.
Czas teraz na ostatni krok czyli musimy uruchomić nasz serwer, który będzie zarządzać innymi Mikrotikami. W tym celu klikamy na pierwszą zakładkę, manager, klikamy włącz, certyfikaty wybieramy auto i zasadniczo tyle. Klikamy ok i w tym momencie nasz serwer do zarządzania innymi Mikrotikami właśnie jest włączony. Ale dodatkowo chcemy aby nasz główny Mikrotik, który jest serwerem również działał jako klient. W tym celu klikamy na sieć bezprzewodowa i klikamy w przycisk CAP. Teraz musimy to uruchomić. Następnie wybrać nasze radio i CAPsMAN Address wpisujemy 127.0.0.1, klikamy OK. W tym momencie próbuje się nasz Mikrotik połączyć z CAPsMANem. Jak widać połączył się więc mamy Mikrotika, który jest jednocześnie serwerem oraz klientem.
Teraz przejdziemy do naszych kolejnych Mikrotików, które podłączymy do naszego głównego Mikrotika. Więc w tym celu logujemy się z naszego głównego Mikrotika i uruchomimy kolejnego netadminpro2. Dołączenie Mikrotika do naszego głównego Mikrotika, który jest naszym serwerem jest bardzo proste. Wystarczy kliknąć w sieć bezprzewodowa, następnie przycisk CAP, uruchomić naszego CAPa czyli nasz klient, który podłączy się do naszego serwera. Interfejs wybieramy nasze radio, naszą antenę i teraz tak: CAPsMAN address – możemy tutaj wpisać adres naszego Mikrotika ale jeżeli mamy Mikrotiki podłączone kablami ze sobą to wystarczy, że wybierzemy interfejs na którym podłączony jest kabel do naszego głównego Mikrotika. W moim wypadku jest to drugi port więc wybieram ethernet2. W certyfikaty wybieramy request i klikamy ok.
Teraz nasz Mikrotik próbuje się połączyć z naszym głównym Mikrotikiem i za chwilę powinien nawiązać połączenie. Jest, mamy. Nawiązał połączenie więc wszystko jest ok. Teraz przejdziemy do naszego trzeciego Mikrotika i podobnie jak w poprzednim klikamy sieć bezprzewodowa, CAP, wybieramy nasze 2,4, tutaj również mamy drugi port. Wybieramy request, klikamy ok. Zapomniałem jeszcze uruchomić, klikamy ok. Jak widać również się połączył więc wszystko jest jak najbardziej ok. Przejdźmy teraz jeszcze do naszego głównego Mikrotika, który robił za serwer i tutaj sprawdzimy jeszcze jedną rzecz.
Sprawdzimy czy nasze Mikrotiki podłączą się do naszego głównego Mikrotika w przypadku rozłączenia. Więc wchodzimy w zakładkę CAPsMAN i w sumie możemy zmienić jedną rzecz. W Name format zmienimy z identyfikatora na cap. Przy okazji zobaczymy jak teraz będzie to pokazane. Klikamy ok. Wchodzimy w nasz CAP interfejs i na chwile musimy wyłączyć nasz serwer. Mkrotiki zostały rozłączone i ponownie uruchamiamy i za chwileczkę jeżeli wszystko jest poprawnie zrobione powinny się podłączyć. Jak widać podłączają się. Name to jest cap4, cap5, mało czytelne. Powinien być jeszcze jeden – o i jest. Mamy – cap6. Jak widać Mikrotiki się podłączyły więc wszystko jest ok. Ale jednak chcemy stary format więc jeszcze raz wyłączamy i zmieniamy na identyfikator. Klikamy ok… Uruchamiamy nasz serwer i za chwileczkę powinny się pojawić nasze Mikrotiki. Mamy. NetAdminPro-1, NetAdminPro-2, NetAdminPro-3. Jest to zdecydowanie czytelniejsze. Więc jak widać wszystko działa poprawnie.
Na koniec chciałbym wam pokazać jeszcze jedną bardzo fajną rzecz. Znajduje ona się w zakładce Access List. Jest to zakładka w której możemy skonfigurować siłę sygnału. Na czym to polega? Już wam pokazuję. Wystarczy, że klikniemy teraz + i mamy tutaj wpis, który nazywa się siła sygnału. Domyślnie jest on ustawiony od -120 do 120. Ustawimy go od -60 do 120. O co tutaj chodzi? Jeżeli mamy telefon w którym możemy zmierzyć siłę sygnału to zauważymy, że przy wartościach -100 ta siła sygnału jest bardzo kiepska a jak będzie -30 to mamy full zasięg WiFi. Zauważyłem, że zmiana tej wartości na -60 bardzo mocno ulepsza pracę przełączania się urządzeń pomiędzy odbiornikami.
Oczywiście nowe telefony same będą wykrywać siłę sygnału i będą przełączać ale możemy temu pomóc. Ustawienie -60 jest takim uniwersalnym można powiedzieć wyznacznikiem do płynnego przełączania się pomiędzy kolejnymi odbiornikami. Oczywiście dla Ciebie może to być inna wartość. Może być to -50 a może -70 ale warto tutaj to ustawić i sprawdzić chociażby telefonem jak telefon przełącza się pomiędzy kolejnymi odbiornikami. Klikamy ok. Access List działa podobnie jak nasza zapora. Musimy dodać jeszcze jeden wpis, który odrzuci wszystkie połączenia, które nie spełniają tych kryteriów wyżej. Więc klikamy + i wybieramy w akcjach odrzuć. Klikamy ok.
Wracamy do naszego pierwszego wpisu i wybieramy akceptuj. Tak przygotowana konfiguracja jest bardzo czytelna i widać, że jeżeli siła sygnału znajduje się pomiędzy -60 a 120 to nasz odbiornik zaakceptuje, jeżeli nie to odrzuci. Co to nam da? Da nam to, że kolejne przełączenia pomiędzy kolejnymi odbiornikami będą płynne ale tak jak wspominałem wcześniej warto tutaj sprawdzić jaka wartość dla nas będzie najlepsza. Bardzo mocno zachęcam do konfiguracji tej opcji ponieważ zauważyłem, że bardzo mocno ona poprawia jakość pracy różnych urządzeń – czy to laptopów czy też telefonów komórkowych. Daj znać w komentarzu czy dla Ciebie -60 jest odpowiednie czy też nie.
Na dzisiaj to wszystko. Mam nadzieję, że podobał Ci się mój materiał. Jeżeli masz jakieś pytania co do konfiguracji CAPsMANa – pisz w komentarzu. Chciałbym Cię jeszcze raz zaprosić na darmowy kurs, którego link znajduje się poniżej. Na dziś to wszystko. Wielkie dzięki – hej!