Relacja CyberSec 2019

Więcej miejsc do posłuchania:

Spotify

Transkrypcja filmu:

Cześć,

Witam Cię, dzisiaj dzień konferencji. Jestem jeszcze w hotelu, ale za chwilę wyruszam i pokażę Ci co na tej koferencji, będzie się działo. Zobaczymy co będzie możliwe do nagrania. Tak żebyś też mógł się przekonać, nie będąc na tej konferencji, czy coś tam było ciekawego.

Strategia cyberbezpieczeństwa w Polsce. Celem głównym strategii jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa cybernetycznego w Polsce.

Błędy w aplikacjach na Androida. Tutaj jest strategia odwrotna, mówi hardware jest nieważny, Android jest systemem otwartym i każdy może coś do niego włożyć. Ta strategia spowodowała że 17% wszystkich ataków na Androida, pochodzi z aplikacji, które sami sobie instalujemy. Muszą Państwo uważać, mimo iż Google już o tym wie i próbuje to naprawić, żeby w Google Play’u były aplikacje czyste, które nie robią nam krzywdy, nie są malware’ami. To większośc ataków z tego roku nadal pochodziła z takich przykładów.

Podsumowanie konferencji

Podsumowując tę konferencję CyberSec 2019, ja mam wrażenie że była to konferencja dla osób zainteresowanych bezpieczeństwem w sektorze publicznym. Widać było po wielu prezentacjach, że jest co raz więcej ataków, zwiększa się to zagrożenie, nie tylko w kontekście firm komercyjnych, ale również w zakresie samorządów. Takie ataki jak ransome na dane danego miasta, czy danego obszaru, stają się co raz większym problemem. Widać że w Polsce jest to również zauważane, w związku z tym właśnie na tej konferencji, Minister Cyfryzacji ogłosił strategię Cyberbezpieczeństwa dla Polski. Tu należy się spodziewać w kolejnym miesiącach, dalszych informacji na temat kroków jakie będą podejmowane w ramach tej strategii, które mają się już przełożyć na konkretne działania podwyższajace poziom cyberbezpieczeństwa w Posce. W szczególności w obszarze rządowym i samorządowym.

Oprócz tego miałem okazję otrzymać, taką ulotkę, folder cyber.mil.pl. Jeżeli jesteś zainteresowany karierą w wojsku, w zakresie cyberbezpieczeństwa, to możesz wejść właśnie na tą stronę i w zakładce kariera sprawdzić jakich specjalistów od bezpieczeństwa obecnie poszukują.

Jeżeli podobała Ci się ta relacja, daj znać w komentarzach, jeżeli masz jakieś pytania, również daj znać. W tym tygodniu jest specjany odcinek, ponieważ chciałem się z Tobą podzielić tą relacją szybciej. Standardowo publikuję nowy odcinek co 2 tygodnie. W przyszłym tygodniu opublikuję moją prezentację z tej konferencji, na temat 5 typowych zagrożeń cyberbezpieczeństwa.

Jeżeli jesteś zainteresowany zachęcam do śledzenia mojego kanału na Youtube, podcasty lub stronę netadminpro.pl. Dziękuję Ci za uwagę i do usłyszenia.


Autor: Darek Koralewski

Od początku swojej kariery, czyli od 2004 roku, zajmuję się sieciami komputerowymi ze szczególnym uwzględnieniem ich bezpieczeństwa oraz sieciami programowalnymi. Mam na swoim koncie całą listę certyfikatów różnych producentów, dwa najważniejsze to te poświadczające najwyższy poziom wiedzy eksperckiej z zakresu rozwiązań Aruba ClearPass ACCX#901 oraz z projektowania sieci opartych o rozwiązania Aruba ACDX#1255. Więcej informacji możesz znaleźć na moich portalach społecznościowych.