Klient Linux – Server ESXi
Więcej miejsc do posłuchania:
Link do artykułu.
0:00 Wprowadzenie
0:15 Cel instalacji środowiska
1:50 Instalacja Klienta GNS3
2:54 Konfiguracja Klienta GNS3
4:00 Konfiguracja Serwera
6:50 Konsola
10:10 Serwer – konfiguracja, połączenie
10:40 Podsumowanie
Transkrypcja
Interesuje Cię jak zainstalować środowisko GNS 3? Czyli wersję środowiska testowego? Jeżeli tak, to dzisiaj będzie właśnie instrukcja o tym.
Najpierw jednak powiedzmy sobie, po co się instaluje takie środowisko. Jeżeli chcesz stworzyć sobie szybki test, w sposób możliwie najbardziej bezbolesny, czyli stworzyć jakiś router, jakiś switch, połączyć między sobą te urządzenia, dodać jakiś kolejny router. Spiąć OSPF-a, cokolwiek na poziomie takim typowo sieciowym chcesz zrobić, to możesz to zrobić albo w wirtualizatorze, czyli kreując na V-switchu konkretne VLAN-y, łącząc potem manualnie te wirtualne maszyny albo możesz korzystać z takiego bardziej gotowego środowiska, które też jest wirtualizatorem, czyli taki GNS czy inne tego typu narzędzia są po prostu wirtualizatorem, najczęściej stojącym na KVM-ie, czyli na wirtualizatorze opartym o Linuxa. Tak czy inaczej, chodzi o to, żeby sobie ułatwić pracę i dzisiaj pokażę Ci, jak zainstalować na SSX-ie, czyli na zewnętrznym serwerze, takiego GNS-a. Po to, żeby móc się ze swojego komputera połączyć do tego serwera i kreować swoje sieci, takie jak potrzebujesz.
Możesz oczywiście wykonać tego typu konfiguracje na swoim komputerze, zarówno tą część serwerową jak i klienta. Ale często jest tak, że jeżeli chcesz tych urządzeń wirtualnych tam zmieścić więcej to brakuje po prostu zasobów. Więc, żeby rozszerzyć możliwość symulacji, najlepiej jest instalować to na serwerze.
Zaczynamy najpierw od strony klienta. Żeby zainstalować klienta, w tym przykładzie pokazuję jak to zrobić na Linuxie. Radek przygotował nam tutaj nagrane odpowiednie wideo. Jeżeli mamy Linuxa i chcemy sobie klienta GNS-a nagrać, to trzeba wydać polecenie sudo add apt-repository ppa:gns3, czyli dodajemy do listy znanych pakietów to repozytorium z GNS-em. To jest pierwszy krok. Jeżeli dodamy już to repozytorium, trzeba oczywiście podać hasło z uprawnieniami administracyjnymi. Dodajemy.
Jak już mamy to repozytorium dodane, kolejnym krokiem jest zaktualizowanie bazy danych o pakietach. Tutaj szybko przelecimy. Jest już aktualizacja. W przyspieszonym tempie, żeby nie marnować czasu. Kolejnym krokiem jest instalacja pakietu. Czyli instalujemy pakiet gns3-gui i to jest pakiet klienta. Mamy już tutaj pełną bazę danych, jakie zależności są wymagane i kolejnym krokiem jest konfiguracja tego klienta. Czyli jakie informacje, kluczowe musimy podać, po to, żeby uruchomić nasz system.
Instalujemy. Co więcej, jeżeli chodzi przynajmniej o Linuxa, musimy tutaj dodać wsparcie w naszym kernelu, które domyślnie nie jest włączone. Musimy dodać wsparcie dla architektury 32-bitowej, czyli i386, dlatego że GNS jest pakietem nieco starszym i wykorzystuje, w części przynajmniej tych swoich zależności, wykorzystuje 32-bitowy system adresacji. Więc dodajemy taką paczkę, aktualizujemy nasz system i kolejny krok, to instalujemy gns3-iou, czyli wcześniej środowisko graficzne, a teraz podstawowy ten pakiet kliencki, który jest nam potrzebny do uruchomienia na naszej stacji końcowej.
Teraz przechodzimy do konfiguracji serwera. Czyli jeżeli chodzi o serwer, to potrzebujemy sobie ściągnąć paczkę GNS-a, najlepiej w formie tego całego obrazu, czyli ova/ovf. Mamy tutaj taką paczkę ściągniętą. Jeżeli jesteś ciekaw, skąd pobrać takie oprogramowanie, to zapraszam Cię do bloga, tam jest link, który poprowadzi Cię do odpowiedniego miejsca, w którym możesz taką paczkę pobrać. Jeżeli chcesz wszystkie inne polecenia skopiować, to również masz możliwość bezpośrednio z tego bloga, poszczególne polecenia wykorzystać, skopiować i uruchomić u siebie takie środowisko. Więc mamy ściągniętą tą paczkę GNS VM ova.
Kolejnym krokiem, który potrzebujemy zrobić, to potrzebujemy rozpakować, czyli zamieniamy rozszerzenie na zip tej paczki. Teraz, okazuje się, że możemy naszym programem zipowym, wyodrębnić pliki, które są w tej maszynie wirtualnej. Mamy dwa dyski tutaj i pliki opisujące MV i OVF. Czyli to potrzebujemy sobie stworzyć, kopiujemy te pliki do katalogu uprzednio przygotowanego, czyli GNS VM. Kopiujemy teraz, rozpakowujemy w zasadzie te pliki tutaj do GNS3-VM, do tego katalogu.
Jak otworzymy ten katalog, to już mamy poszczególne pliki rozpakowane. I kolejnym krokiem teraz instalacji a w zasadzie zaimportowania na ESX-a, bo akurat w tym przykładzie pokazuję, w jaki sposób na ESX-ie zaimportować tego typu środowisko GNS-owe. Wchodzimy do sekcji nowa maszyna wirtualna a następnie deploy virtual machine from an ovf. Tutaj nazwa maszyny wirtualnej i przeciągamy te pliki, które mamy wyodrębnione z zipa do naszego serwera.
Pierwszy plik. Z opisem i zawierający tu bezpośrednio te dwa dyski. Wskazujemy, gdzie ma być zainstalowany. Tryb zarządzania dyskiem i możemy zakończyć tego Wizzarda i zaimportować daną maszynę. Widzimy, że dwa dyski są importowane. Tu przyspieszyłem nieco, żeby szybciej przejść do etapu uruchomienia. Maszyna wirtualna w postaci GNS-a już się uruchamia, możemy teraz otworzyć konsolę dla tej maszyny. W tym przykładzie Radek otworzy tą konsolę w osobnym oknie. I widziesz, że tutaj, cofnę się jeszcze na chwilę, po otwarciu tego terminala, naszego GNS-a, dostaliśmy informację, że nie jest nadany adres IP dla tej maszyny, czyli nie ma adresu z DHCP-a pobranego dla tego systemu. Czyli jest napisane, że eth0 jest nieskonfigurowane. I proszę manualnie nadać informację o adresacji. Żeby to zrobić, to wybieramy z tego menu network, konfigurujemy ustawienia. Zatwierdzamy, że serwer się będzie musiał zrestartować po zmianie tych ustawień. Teraz ustawienia modyfikujemy w takim pliku ect net plan 90, z konfiguracji, czyli iam. On się automatycznie otwiera, tu nie trzeba nic więcej wiedzieć o ścieżce. Wystarczyło kliknąć w poprzednim oknie konfiguracja i mamy do edycji ten plik. To, co potrzebujemy tutaj zrobić, to zmienić adresację IP i gatewaya dla tej maszyny.
Mamy już konfigurację nadaną. Zapisujemy i automatycznie restartuje się nam cały serwer. I widzimy, że w tym momencie uruchomił się już ten serwer z adresacją, którą ręcznie przypisaliśmy. Zwróć uwagę tutaj na port. Jest napisane, że uruchomił się ten GNS na porcie 80 i będzie to istotne za chwilę, jak będziemy podłączać nasz system. Masz tutaj również informację o tym, jakie jest hasło i jak się do tego serwera można zalogować. Teraz Radek uruchomił już lokalną aplikację tego GNS-a. Oczywiście nie mogła się ona z niczym połączyć, bo zwróć uwagę, że jest próba połączenia domyślnie dla tego klienta na port 3080. Ten port sprawdza się jeżeli masz lokalnie zainstalowany serwer i masz odniesienie lokal host, czyli na swoim laptopie. Ja mam tutaj inne środowisko. Pokazałem Ci w nim, że jest uruchomiony serwer na porcie 80 i inny IP adres będzie potrzebny.
Domyślnie jak uruchamiasz pierwszy raz tego GNS-a, tego klienta, to on próbuje się lokalnie łączyć, więc to trzeba pominąć i wpisać mu właściwe dane do logowania. Czyli trzeba kliknąć Setup Wizard, run appliance on a remote server, czyli tutaj wskazujemy, jaki będzie ten zdalny serwer. Tutaj trzeba wpisać adres IP i poniżej trzeba będzie wpisać port. Na razie Radek nie wpisał właściwego portu, czyli zostawił 3080 i niestety to powoduje, że nie mógł się ten klient podłączyć. Żeby taki błąd naprawić, trzeba wrócić z powrotem do konfiguracji tego klienta GNS, czyli wracamy tutaj do konfiguracji serwer. Następnie trzeba zmienić port na 80 TCP. Czyli serwer i 80 port. Zatwierdzamy i czekamy czy się połączy.
Następnie tworzymy nowy projekt. Jeżeli wszystko przebiegło prawidłowo, to mamy nowy projekt stworzony, połączonego klienta z serwerem i możemy tworzyć topologię.
W dzisiejszym odcinku to tyle. Pokazałem Ci jak szybko można stworzyć takie środowisko i oczywiście w kolejnych odcinkach będę pokazywał różne scenariusze, jak można tworzyć sobie pewne schematy w tym GNS-ie, różne urządzenia ze sobą podłączać, co ciekawe również urządzenia różnych producentów.
Jeżeli jesteś ciekaw większej ilości szczegółów, to rozwijam ten temat w moim podcaście, zapraszam Cię do niego, jeżeli nie, to zapraszam do pytań, jeżeli masz jakiekolwiek i widzimy się już za tydzień.