||

23T29 Wirtualny MikroTik na VMware – konfiguracja, zarządzanie serwerami, bezpieczeństwo [Konfiguracja MikroTik]

MikroTik na VMware

Więcej miejsc do posłuchania:

Spotify

0:00 Wprowadzenie

0:26 Połączenie z Serwerem

1:00 Konfiguracja Wirtualnych Switch’y

3:40 Konfiguracja Portów

4:19 Pobranie wirtualnego MT

5:40 Edytowanie wirtualnego MT

7:42 Podsumowanie

TranskrypcjA

Cześć! W dzisiejszym odcinku pokażę Ci jak zainstalować Mikrotika oraz jak go wstępnie skonfigurować na serwerze na którym zainstalowane jest jedno z najbardziej popularnych środowisk do wirtualizacji. Jeżeli interesuje cię tematyka wirtualnych maszyn to ten odcinek na pewno jest dla Ciebie.

W pierwszej kolejności musimy połączyć się z naszym serwerem. W moim wypadku mój serwer jest pod adresem server.netadminpro.pl W Twoim wypadku będzie to adres IP, który wcześniej sobie przydzieliłeś. Wpisujemy nazwę użytkownika oraz hasło.

Jesteśmy zalogowani. Teraz przejdźmy do zakładki networking, Teraz musimy stworzyć dwa wirtualne switche. Nim jednak to zrobimy warto zawsze wcześniej sprawdzić jakie mamy fizyczne porty. Oczywiście jeżeli mamy serwer gdzieś na stole to możemy sobie podejrzeć fizycznie ale jeżeli nie zawsze warto sprawdzić czym dysponujemy. W moim wypadku są to 4 fizyczne porty.

Przechodzimy z powrotem do naszego wirtualnego switcha i tworzymy nowy standardowy wirtualny Switch. Nazwijmy go WAN-MikroTik Wybierzmy teraz port w moim wypadku będzie to port ostatni. Klikamy dodaj i tworzymy jeszcze jednego wirtualnego Switcha o nazwie LAN-MikroTik i tutaj wybiorę przedostatni port i tak klikamy dodaj.

Takie małe wyjaśnienie Jeżeli nie potrzebujesz aby Twój Mikrotik na serwerze był podłączony fizycznie do innych urządzeń przez fizyczny port na Twoim serwerze to możesz usunąć fizyczne połączenie. Wystarczy, że edytujesz i klikniesz krzyżyk. W taki oto sposób zyskujesz jeden dodatkowy fizyczny port. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby przywrócić porty, które zostały usunięte. W tym celu wystarczy, że klikniemy w naszego wirtualnego switcha i dodamy połączenie.

Można do jednego wirtualnego switcha dodać więcej fizycznych portów z naszego serwera. Wystarczy, że ponownie klikniemy w naszego wirtualnego switcha i dodamy połączenia. Jak widać mamy już dwa fizyczne porty. Jak można się domyśleć nie działa to w nieskończoność. Jeżeli przypiszemy już wszystkie fizyczne porty do naszego wirtualnego switcha to przy kolejnym dodaniu może okazać się że będzie to już niemożliwe. Wtedy dostaniemy komunikat że skończyły nam się już fizyczne porty.

Tak więc warto zawsze przemyśleć bo może okazać się, że będziemy potrzebować dwóch portów na przykład WAN’owych a wykorzystaliśmy je na przykład na LAN, który tak naprawdę nie potrzebujemy OK Jeżeli mamy już konfigurację wirtualnych switchy za sobą. Musimy jeszcze skonfigurować porty, sprawa jest bardzo prosta. Klikamy dodaj Nowy Port. Nazwijmy go WAN-MikroTik, wirtualny switch wskazujemy na WAN-MikroTik, klikamy dodaj i to samo robimy dla LAN’u czyli wpisujemy LAN-MikroTik i wybieramy LAN-MikroTik

Gotowe. OK, połączenia mamy skonfigurowane więc najwyższy czas pobrać naszego wirtualnego MikroTika. W tym celu przechodzimy na stronę mikrotik.com następnie Software i na samym dole mamy wirtualne obrazy. Nas będzie interesować szablon OVA. Klikamy w dyskietkę i nasz obraz się właśnie pobiera. Teraz musimy przejść do zakładki wirtualnych maszyn. Następnie klikamy w utwórz wirtualną maszynę i chcemy dodać obraz pliku OVA, który przed chwilą pobraliśmy. Klikamy dalej. Nazwijmy naszą wirtualną maszynę MikroTik i teraz dodanie maszyny wirtualnego obrazu jest bardzo proste wystarczy, że przeciągniemy plik na pole i upuścimy. Klikamy dalej, dalej, dalej, Finish.

Jak widać nasza wirtualna maszyna została dodana. Jest. Pełen sukces. Nim uruchomimy naszego MikroTika musimy go edytować. Domyślnie nasz MikroTik ma jeden port. A my potrzebujemy 2 a więc dodajmy. Mamy LAN-MikrotTik oraz VAN-MikroTik. Zapisujemy. Tak skonfigurowany obraz jest gotowy do dalszego działania więc klikamy Power on. Teraz jeżeli chcemy aby nasz wirtualny serwer był podłączony do naszego wirtualnego MikroTika to musimy ustawić odpowiedni port. W moim wypadku jest to Windows10. Edytujmy jego ustawienia. Interesuje nas karta sieciowa. Zmieńmy na LAN-Mikrotik. Czyli nasz port LAN’owy w naszym MikrotTku.

Zapisujemy. Teraz zobaczmy jak to wygląda w naszym Windowsie. Odpalmy WinBoxa. Jest. Jak widać wykryliśmy naszego MikroTika. Zalogujmy się aby zobaczyć czy wszystko działa poprawnie. Jest. Jak widać nasz MikroTik działa poprawnie. Zróbmy szybką domyślną konfigurację. Poczekajmy chwilę i sprawdźmy czy wszystko działa poprawnie. Jak widać wszystko jest OK. Pamiętaj o jednej bardzo ważnej rzeczy: wirtualny MikroTik ma pewne ograniczenia. Wersja darmowa ograniczy Ci prędkość do 1mb/s. Jeżeli chcesz używać tego typu MikroTika to koniecznie będziesz musiał zakupić odpowiednią licencję. Nie są one drogie ale należy o tym pamiętać.

Mam nadzieję, że podobał Ci się odcinek. Jeżeli masz jakieś pytania lub sugestie oraz masz jakiś pomysł na nowy materiał to śmiało pisz w komentarzu. Do zobaczenia w następnym odcinku. Hej!


Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *