Więcej miejsc do posłuchania:
Link do artykułu.
0:00 Wprowadzenie
0:58 Topologia
2:15 Konfiguracja Routingu i OSPFa
4:57 Konfiguracja MPLSa
9:13 Podsumowanie
Transkrypcja
W dzisiejszym odcinku konfiguracja MPLSa ale żeby ta konfiguracja mogła skutecznie działać to potrzebujemy OSPFa jako nośnika, jako protokołu routingu, który będzie nam pozwalał uruchamiać LDP czyli protokół dynamicznego rozgłaszania informacji o etykietach w MPLSie. Zobaczysz więc konfiguracje loopback’ów, które są rekomendowane do protokołu OSPF zobaczysz konfigurację MPLS razem z LDP i na końcu przykład jak cała infrastruktura może zadziałać na trzech urządzeniach Mikrotika, które mają skonfigurowane dwa poprzednio wymienione elementy wymagalne czyli OSPF i LDP jako element dynamicznego rozgłaszania etykiet do MPLSa.
To zacznijmy od tego co tutaj mamy: router R1, router R2 po środku i router R3 po prawej stronie. Sieci pomiędzy nimi to jest 10.10.10 pomiędzy R1 – R2 i 20.20.20 pomiędzy R2 i R3. Tu dodatkowo jeszcze dwie strefy różne AREA 1 i AREA 0 ale one tutaj nie mają większego znaczenia w kontekście tego przykładu. To co będziemy mieli tutaj do skonfigurowania to przede wszystkim musimy routing w oparciu o coś. Tutaj w tym przykładzie OSPFa skonfigurować, będziemy używać tych loopbacków, które tutaj widzisz R1, R2, R3 loopback 1.1.1.1, 2.2.2.2, 3.3.3.3.
Chodzi o to, że jeżeli konfigurujemy ten protokół dynamicznego routingu to dobrze jest stworzyć loopback’i, które po prostu będą zawsze interfejsami logicznymi podniesionymi. Taka jest dobra taktyka. Czyli teraz żeby skonfigurować LDP czyli Label Distributing Protocol to trzeba skonfigurować najpierw komunikację pomiędzy R1 i R3. No R2 standardowo będzie widzieć tych dwóch sąsiadów więc to nie byłoby problemem ale musimy skonfigurować najpierw routing tak żeby potem można było podłączyć konfigurację i skomunikować na poziomie MPLSa tych sąsiadów. No to zaczynamy.
R1 najpierw czyli zaczynamy od dodania loopback’a na tym routerze. 1.1.1.1 Następnie konfigurujemy routing OSPFa. AREA 0 jest już skonfigurowana, AREA 1 teraz w oparciu o tego loopback’a. Konfigurujemy teraz dla OSPFa sieci, które będą działały w tej strefie czyli 10.10.10 AREA 1. Tak mamy 10.10.10 AREA 1, teraz konfiguracja na R2 podobnie dla tej strefy OSPFa po lewej stronie i po prawej stronie będziemy konfigurować loopback oraz OSPFa. Nowy interfejs najpierw, loopback 2.2.2.2. Maska 32 bity bo to jest loopback. No i teraz OSPFa czyli najpierw AREA. AREA 1, ID 1. Zgodne z loopback’iem. Sieć, którą dodajemy to jest AREA 1 10.10.10 No i od razu dodajmy AREA 0 – 20.20.20.
Ten proces wcześniej dla AREA 0 już był tutaj skonfigurowany więc tylko dodaliśmy sieć. Na R3 konfigurujemy interfejs loopback. Adres 3.3.3.3. Tu jak widzisz nie trzeba 32 dopisywać jeżeli potem klikamy loopback. Przynajmniej w tej wersji softu 6.49.6 bo automatycznie jak damy Apply to nam tu zamienia. Mamy tutaj już adresację widać zrobioną. Routing jeszcze. AREA 0 jest dodana, tu nie musimy nic konfigurować tylko sieć, którą będziemy włączać do tego procesu AREA 0 – 20.20.20.0 z maską 24 bity, strefa AREA 0.
Czyli OSPFa mamy skonfigurowanego, teraz konfiguracja na R1 dotycząca MPLSa. Interfejs konfigurujemy LDP, czyli włączamy w LDP settings, włączamy. ID zgodne z loopbackiem, adres IP transportowy i wybieramy interfejs. Ok. Na R1 mamy już skonfigurowany protokół. Teraz na R2 to samo LDP Settings. Tu zgodnie z loopbackiem 2.2.2.2, ten sam adres jako transport adres i dodajemy interfejs. Dobra mamy interfejs.
Kolejny interfejs czyli 2 i 3 bo to jest ten po środku router, który jest połączony do dwóch sąsiadów. No i teraz R3. LDP Settings włączamy, LSR ID i dodajemy interfejs. Możemy sobie oczywiście sprawdzić czy ping przechodzi. Ale ten test tutaj nie ma większego znaczenia dla kontekstu MPLSa. No po prostu tu mamy po IP komunikację w związku z tym nawet bez żadnej konfiguracji LDP nie będziemy tutaj mieli problemu z łącznością bo o ile OSPF działa prawidłowo to po prostu pakiety w oparciu o IP będą przechodzić prawidłowo. Tutaj może warto jeszcze powiedzieć po co się tego MPLSa stosuje dla tych, którzy nie wiedzą i nie dotykali tego nigdy. Tu chodzi o to, że możemy po prostu nakładać pewne etykiety labels, które pozwalają nam na przekazywanie ruchu w oparciu o etykiety a nie w oparciu o routing.
Czyli to jest jakby tak poniżej warstwy trzeciej w modelu ISP OSI i kiedyś historycznie używało się to po to, że po prostu była większa wydajność przełączenia pomiędzy urządzeniami operatorskimi w oparciu o etykiety. Dzisiaj to już nie ma aż takiego uzasadnienia. Natomiast to co się dzisiaj stosuje w środowisku operatorskim to najczęściej w oparciu o MPLSa budowanie sieci wydzielonych czyli VPLSów – Virtual Private Network bez szyfrowania – to, żeby była jasność.
VPLSy to są sieci wydzielone ale nie szyfrowane. Natomiast na potrzeby operatorów to pozwala świadczyć usługi po prostu separowane pomiędzy klientami i żeby tego VPLSa zbudować to najpierw trzeba zbudować sobie MPLSa i na tym można uruchamiać potem poszczególne wirtualne instancje. Ale żeby można było te etykiety przydzielać to właśnie mechanizm Label Distribution Protocol jest potrzebny żeby urządzenia pomiędzy sobą wiedziały jakie etykiety nadawać.
Tu może jeszcze jedna ciekawostka na koniec etykiety są zawsze lokalne. Czyli jak mamy te dwa czy trzy – no w tym przykładzie mamy te trzy routery. To pomiędzy pierwszym a drugim będą nadawane te etykiety inne i mogą być ID jakby lokalne a pomiędzy dwa a trzy będzie to nadawanie etykiet również lokalne i to żeby te urządzenia w połączeniu jakby pomiędzy sobą tych urządzeń LPLSowych widziały jakie etykiety nadawać, ten Protokół LDP jest potrzebny żeby dynamizować wymianę informacji o tych numeracjach.Tak żeby wszystkie te urządzenia wiedziały że ten pakiet, który ma tą etykietę jest przydzielony do tej instancji czy do tego części konfiguracji sieci MPLSowej.
Na dzisiaj to tyle jeżeli masz jakieś pytania co do tego tematu to oczywiście pisz w komentarzu i widzimy się w kolejnym odcinku.