|

24T16 DUDE na MikroTik [Konfiguracja Mikrotik]

Więcej miejsc do posłuchania:

Spotify

0:00 Wprowadzenie

0:41 Pobranie Serwera i Wgranie go na Mikrotika

2:15 Instancja Klienta

5:42 Podsumowanie

Transkrypcja

Cześć w dzisiejszym odcinku pokażę Ci jak zainstalować oraz skonfigurować narzędzie dzięki któremu w graficzny sposób będziesz mógł monitorować sieć. Jeżeli interesuje cię tego typu tematyka to ten odcinek na pewno Ci się spodoba.

W pierwszej kolejności musimy zobaczyć czy the dude serwer możemy zainstalować na naszym Mikrotiku. Ja posiadam Mikrotika opartego na architekturze ARM i jak widać z dokumentacji na moim Mikrotiku będę mógł go zainstalować. No dobra no to zainstalujmy.

W pierwszej kolejności musimy pobrać nasz serwer i wgrać go na naszego Mikrotika. W tym celu wchodzimy na stronę mikrotik.com, następnie software, ekstra paczki. W moim przypadku dla architektury ARM. Klikamy w dyskietkę. Teraz wystarczy, że wypakujemy, wejdziemy do folderu i jak widać tutaj mamy taki plik, który się nazywa Dude 7.12.2-rm czyli nasz serwer Dude dla wersji Mikrotika 7.14.2 z architekturą arm. No dobra, zalogujmy się teraz na naszego Mikrotika.

Jak poznać czy Mikrotik, który posiadamy odpowiada naszym wymaganiom? Na górze mamy napisane wersję naszego Mikrotika, wspomniane wcześniej arm a więc na pewno będzie działać. Teraz wystarczy, że weźmiemy przeciągniemy plik na naszego Mikrotika jak widać paczka się pojawiła i teraz wystarczy, że zrobimy restart. No i jest. Nasz Mikrotik się uruchomił i jak widać w naszym menu po lewej stronie pojawiła się nowa rzecz – ikonka jest bardzo podobna do Winboxa tylko ma kolor czerwony.

Dobra, zainstalujmy teraz klienta do naszego serwera. Na samym dole w tej samej zakładce mamy coś takiego jak The Dude client Pobieramy, instalacja jest bardzo prosta. Dajemy dalej, wybieramy katalog. Dalej… No i gotowe. I tak jak wcześniej wspomniałem mamy dwie bardzo podobne do siebie ikonki. Jedna do Winboxa, jedna do naszego serwera The Dude. Jak to działa? Już pokazuję. Musimy ponownie zalogować się na naszego Mikrotika. Jak już się zalogujemy -wystarczy, że wejdziemy do zakładki Dude. Następnie ustawienia.

Teraz wystarczy, że klikniemy anable, Ok, uruchomimy nasz klient. Jak już nam się uruchomi no to wpisujemy adres IP naszego Mikrotika. Użytkownik… oraz hasło. Następnie Connect. Jak już nam się wszystko uruchomi, no to mamy taki prosty dość interfejs. Przechodzimy do Network maps, klikamy w Local i możemy tutaj dodać sobie urządzenia. Możemy je dodać ręcznie ale możemy również sobie je wyszukać automatycznie. Wystarczy, że klikniemy w Discover. Chcemy aby skanował sieć, w moim przypadku 40.0 maska 24. Wyszukaj. Chwilę to potrwa… I jak widać coś tam znalazł. Tak jak wcześniej wspomniałem możemy dodać ręcznie. Finish i teraz tak co się stanie kiedy urządzenie będzie niedostępne?

Jak widać zapali się na czerwono i analogicznie jeżeli będzie dostępne zmieni się z czerwonego na żółty a następnie na zielony. Takie mapy możemy sobie tutaj tworzyć własne. Narzędzie jest bardzo proste, nie musimy wchodzić do naszego Winboxa, sprawdzać czy dane urządzenie jest dostępne czy też niedostępne, tutaj w taki dość łatwy ale i przejrzysty sposób od razu widzimy czy nasze urządzenie jest dostępne czy też nie. Oczywiście możliwości tutaj jest
znacznie więcej, każdy na pewno znajdzie sobie coś dla siebie. Nie jest to trudne narzędzie, można nawet dodać sobie stronę internetową na przykład netadminpro.pl od razu nam podpowiada co chcemy sprawdzać. Finish i jak widać strona netadminpro również jest dostępna.

Mam nadzieję, że podobał Ci się odcinek. Jeżeli masz jakieś pytania lub sugestie śmiało wpisz poniżej w komentarzu. Do zobaczenia w następnym odcinku, hej!


Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *