Podkast 22T12 Zmiana trasy pakietu dla OSPF

Więcej miejsc do posłuchania:

Spotify

WERSJA TEKSTOWA

Cześć, witam Cię w kolejnym odcinku mojego podcastu. Dzisiejszy temat to koszt w ścieżkach OSPF. Jeżeli masz środowisko jednorodne urządzeń z jednego okresu to prawdopodobnie nie musisz się jakoś specjalnie tym przejmować. Wystarczy skonfigurować proces OSPF-a i jeżeli masz równą prędkość a nawet różną prędkość na połączeniach, to optymalne ścieżki będą wyliczone w sposób prawidłowy dla wszystkich połączeń. Jeśli jednak masz urządzenia z różnego okresu, od różnych producentów to warto się zastanowić nad tematem o którym dzisiaj szerzej opowiem – czyli o wyliczaniu optymalnej ścieżki. W OSPF-ie jest to wyliczane na podstawie przepustowości łącza.

Cały proces jest dość prosty. Najpierw przypomnienie. W OSPF-ie mamy koncepcję, że wszystkie routery w całej naszej topologii, w jednej strefie wiedzą wszystko o linkach, połączeniach, wszystkich sąsiadów. Dzięki temu mają pełną informację o sąsiadach, pełną informację o topologii i mogą sobie wyliczyć optymalną ścieżkę do każdej sieci w ramach danej strefy. Jeśli chodzi o połączenia pomiędzy routerami to tutaj też możemy mieć różne wersje konfiguracji. Dziś najczęściej spotykany jest ethernet czyli domena broadcastowa. Połączenia pomiędzy tymi routerami, interfejsami L3, mogą być również za pośrednictwem innych urządzeń. Tak czy inaczej po IP urządzenia powinny się wykryć. Wykrywanie ich, ta komunikacja opiera się o multicast i jeśli mamy już tą pełną informację o wszystkich linkach na wszystkich routerach w danej strefie, to każdy router ma również informację o tym, jaka jest prędkość połączenia, czy prędkość każdego interfejsu.

Algorytm wyliczania jest bardzo prosty dla kosztu danego linku – najpierw jest wyliczana referencyjna przepustowość (na początku była ona na poziomie 10 Mbps) i ona jest dzielona przez aktualną przepustowość interfejsu. Więc jeżeli to wyliczenie mamy w Mb i mamy prędkość interfejsu 10 Mbps, to będziemy mieli koszt 10. To będzie do 100 Mb porównywane. Prędkość referencyjna to 100 Mb podzielone na 10 Mb daje koszt 10. Tak było początkowo. Jeśli natomiast popatrzymy na wyższe prędkości – czyli już mamy 100 Mb to wielkość 1, mamy Gb czyli nadal mamy koszt 1, czyli już nie jesteśmy w stanie rozróżnić dla takiego sposobu wyliczenia różnicy w prędkości pomiędzy różnymi interfejsami. W związku z tym, tą referencyjną przepustowość się zwiększa. Tutaj jest różnie, nie ma tutaj jednej przepustowości ponieważ technologie się rozwijają i ta prędkość rośnie. Ważne jest to, żebyśmy stosowali jedną wartość referencyjną dla wszystkich interfejsów, we wszystkich routerach, które sobie ten koszt wyliczają dla danej strefy.

Podsumowując jeżeli mamy urządzenia z jednego okresu, od jednego producenta, to w zasadzie można przyjąć (aczkolwiek zawsze warto sprawdzić), że ta referencyjna przepustowość jest taka sama. Jeżeli nie, to można ją ręcznie zmienić, tylko trzeba to zrobić w sposób skoordynowany, czyli na wszystkich urządzeniach, które komunikują się w OSPF-ie ustawić tą samą prędkość. Jeśli ustawimy referencyjną prędkość typu 200 Mbps to odpowiednio będziemy w stanie zróżnicować połączenia 1 Gb, 10 Gb, 100 Gb, jeżeli mamy. Więc da nam to większą możliwość odwzorowania w algorytmie wyszukiwania optymalnej ścieżki na wszystkich routerach tą naszą ścieżkę do docelowej sieci, bazując na preferencyjnej, czyli tej najlepszej przepustowości jaką mamy.

W przypadku, gdy chcemy to zmienić z jakiegoś powodu, to są dodatkowe opcje i możliwości. Jeśli chciałbyś zobaczyć jak zmienia się ścieżka i jak można zaprezentować tego OSPF-a i jego wyliczanie ścieżek, sprawdzenie praktyczne, to w najbliższym odcinku będziesz mógł zobaczyć jak w środowisku testowym będzie można skonfigurować takie routery i sprawdzając traceroutem trasy poszczególnych hop-ów, przeanalizować jaką ścieżką idzie nasz pakiet pomiędzy hostami końcowymi. W razie pytań zapraszam do pisania w komentarzu, jeśli nie to dziękuję Ci za uwagę i widzimy i słyszymy się już za tydzień 🙂


Autor: Darek Koralewski

Od początku swojej kariery, czyli od 2004 roku, zajmuję się sieciami komputerowymi ze szczególnym uwzględnieniem ich bezpieczeństwa oraz sieciami programowalnymi. Mam na swoim koncie całą listę certyfikatów różnych producentów, dwa najważniejsze to te poświadczające najwyższy poziom wiedzy eksperckiej z zakresu rozwiązań Aruba ClearPass ACCX#901 oraz z projektowania sieci opartych o rozwiązania Aruba ACDX#1255. Więcej informacji możesz znaleźć na moich portalach społecznościowych.