21T51 DHCP Multi VLAN w 8 min. [Konfiguracja]

Cisco DHCP VLANs

Więcej miejsc do posłuchania:

Spotify

Link do artykułu.

Transkrypcja:

0:00 Wprowadzenie

0:20 Topologia

0:45 Konfiguracja Interface

2:36 Konfiguracja Switcha

4:43 Konfiguracja DHCP

7:39 Podsumowanie

Transkrypcja

Cześć, czy Twoja sieć składa się z rozwiązań sieciowych Cisco, czy chciałbyś skonfigurować DHCP dla różnych podsieci VLAN? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. Nazywam się Radosław Kierznowski. Pokażę, jak to zrobić w rozwiązaniach sieciowych Cisco.

Przykładowa topologia składa się z routera, switcha, trzech sieci VLAN. Każda z sieci VLAN posiada dwa PC-y. VLAN-y są ponumerowane jako VLAN 5, VLAN 10 i VLAN. Teraz zostanie przedstawiona konfiguracja z terminala na routerze. Najpierw konfigurujemy interfejs fastEthernet 0/0. Usuwamy z tego interfejsu adres IP i podnosimy go. Kolejnym interfejsem będzie fastEthernet 0/0.5, jest to interfejs dla sieci VLAN 5. Dla VLAN-u 5 przypisujemy adresację 192.168.5.1 z maską 24-bitową. Opcjonalnie można przypisać opis dla tego interfejsu.

Teraz konfiguracja interfejsu dla VLAN-u 10. Tutaj trzeci oktet będzie miał liczbę 10, też z maską 24-bitową. Opcjonalny opis. Teraz konfiguracja interfejsu dla VLAN-u. Analogicznie trzeci oktet, cyfra 15, maska 24-bitowa. Opcjonalny opis.

Teraz konfiguracja switcha. Najpierw dla VLAN-u 5. Tutaj od razu są tworzone po kolei VLAN-y 5, 10 i 15 z różnymi nazwami. Tutaj był konfigurowany interfejs 0/7, który był dodatkowo połączony z routerem. Interfejsy od
1 do 6 są rozprowadzane po urządzeniach połączonych z różnym VLAN-em. Tutaj została wybrana konfiguracja grupowa dla interfejsów 1 i 2. Zmiana trybu portu na access. Kolejne interfejsy 3 i 4 dla VLAN-u 10. Interfejs 5 i 6-przypisanie do VLAN-u 15.

Teraz konfiguracja DHCP dla routera. Konfiguracja DHCP na routerze, przypisanie konkretnych pul najpierw dla VLAN-u 5. Tutaj jest ustalenie
zakresu adresacji, jaka ma być przypisywana. Cała maska 24-bitowa zdefiniowana i adres domyślny routera, na którym ma być przekazywany ruch z trasy domyślnej. Konfiguracja serwera DNS w tej konkretnej puli dla tego VLAN-u. I tu wykluczone adresy. Do wykluczeń jest dodany adres routera dla tego VLAN-u i adres rozgłoszeniowy. W razie konieczności można też dodać inne adresy do wykluczeń. Teraz konfiguracja puli DHCP dla VLAN-u 10, konfiguracja sieci, też z maską 24-bitową. Trasa domyślna. Analogicznie VLAN 15. W przypadku VLAN-u 15 trzeci okręt ma cyfrę 15. Teraz sprawdzamy, czy DHCP zostało poprawnie skonfigurowane. Jak widać każde urządzenie dostaje adres ze swojej puli. Zgodnie z konfiguracją żadne nie dostało adresu 1.

Jak widzisz, nie było to tak skomplikowane, jak by się mogło wydawać. Mam nadzieję, że ten poradnik rozwiąże Twój problem. Dziękuję za uwagę, do następnego razu!