22T31 Windows 11 na Hyper-V [Obraz ISO]

Windows 11 Hyper-V Virtual Machine

Więcej miejsc do posłuchania:

Spotify

0:00 Wprowadzenie

0:21 Tworzenie Maszyny Wirtualnej z Systemem Windows na Hyper-V

5:33 Konfiguracja Windows 11 Od Początku

7:23 Podsumowanie

Transkrypcja

Cześć. Chcesz dowiedzieć się jak utworzyć maszynę wirtualną z systemem Windows 11 na Hyper-V? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. W tym odcinku pokażę, jak to zrobić wykorzystując obraz ISO z czystym systemem Windows 11. Zapraszam.

Aby utworzyć maszynę wirtualną z systemem Windows 11 w Hyper-V należy: otworzyć Manager funkcji Hyper-V, wybrać Szybkie tworzenie. Do tego samego okna możemy dostać się poprzez wyszukiwarkę i wpisać tworzenie wtedy będzie dostępna aplikacja Szybkie tworzenie funkcji Hyper-V. Otworzy się dokładnie to samo okno. Wybieramy lokalne źródło instalacji. Z tego względu, że to będzie system Windows 11 pozostawiamy zaznaczoną opcję: Na tej maszynie wirtualnej będzie uruchamiany system Windows i klikamy zmień źródło instalacji a następnie wybieramy obraz ISO z systemem Windows 11, który można pobrać ze strony Microsoft i naciskamy Utwórz maszynę wirtualną. Jak widać ten proces jest bardzo szybki, jeżeli już mamy pobrany obraz ISO. Też w razie potrzeby możemy dostosować maszynę, ale ona ma te same wymagania, co tamta 11-stka. Naciskamy Połącz i uruchamiamy maszynę wirtualną. Naciskamy dowolny klawisz. Tutaj mogliśmy nie zdążyć dlatego zresetuję maszynę wirtualną. Od razu uruchamia się instalator Windows 11. Przechodzimy przez wszystkie kroki instalacyjne. Możemy nacisnąć nie mam klucza produktu i wybrać wersję, którą potrzebujemy. Ja będę potrzebował wersji 11 Pro. Naciskam dalej. Dostaje informację, że ten komputer nie spełnia minimalnych wymagań.

Zobaczmy czym ta maszyna wirtualna różni się od tamtej 11-stki. Wszystko wskazuje na to, że problemem jest początkowy RAM. Wyłączę tą maszynę wirtualną i w ustawieniach zdefiniuję 4096 GB pamięci RAM na start. Naciskam OK i jeszcze raz włączam maszynę. Naciskam dowolny klawisz ale znowu trzeba będzie zresetować i dowolny klawisz. Jeszcze raz: zainstaluj. Nie mam klucza… Wersja pro zwykła. To widać, że jeszcze TPM. Teraz można zainstalować. Niestandardowa instalacja wybieramy cały dysk wirtualny. Naciskamy uruchom ponownie lub czekamy 10 sekund.

Teraz odbywa się właściwa konfiguracja Windows 11 od początku. Wybieramy Kraj, region, układ klawiatury. Nie chcemy drugiego układu. Aktualizacje nie są dla nas w tym momencie istotne, ale niestety tego etapu nie można pominąć. Ten komputer np. nazwiemy NAP-Radek. Tutaj w zależności kto jak woli wszędzie można odpowiedzieć nie. Ale wtedy nie będą dostępne niektóre usługi. Logujemy się hasłem użytkownika demo. My w tym przypadku możemy tylko numer pin skonfigurować, może to być związane z zegarem. Może pominę ten etap teraz. System Windows 11 jest gotowy do pracy. Bez żadnych zbędnych aplikacji.

Jak mogłeś zauważyć, przy tej konfiguracji pojawiały się drobne problemy z TPM-em. Jeśli chcesz utworzyć taką maszynę bez żadnych problemów, zachęcam do utworzenia maszyny z gotowego obrazu dysku. Odcinek w którym pokazywałem jak to zrobić został opublikowany w zeszłym tygodniu. Do następnego razu.