Windows 11 na Hyper-V [obraz ISO]

System Windows 11 posiada wbudowany wirtualizator Hyper-V. Korzystając z tego narzędzia można w prosty sposób uruchamiać maszyny wirtualne w systemie Windows. Nowe wersje klienta Hyper-V pozwalają na tzw. szybkie tworzenie maszyn wirtualnych. W wielu przypadkach wystarczy kilka kliknięć i możemy cieszyć się kolejną VMką. W tym artykule pokażę, jak utworzyć maszynę wirtualną z systemem Windows 11 korzystając z narzędzia szybkiego tworzenia maszyn wirtualnych i obrazu ISO z systemem Windows 11.
Temat w formie video obejrzysz TUTAJ 🙂
Przygotowanie
Do wykonania poniższych poleceń będziesz potrzebować klienta Hyper-V. Upewnij się, że jest dostępny w menu Start wpisując Hyper-V.

Jeśli Menedżer funkcji Hyper-V jest niedostępny uruchom PowerShell jako Administrator i wykonaj polecenie:Enable-WindowsOptionalFeature -Online -FeatureName Microsoft-Hyper-V -All
Może być wymagane ponowne uruchomienie komputera. Stosowna informacja będzie widoczna w oknie Terminala Windows:

Tworzenie maszyny wirtualnej
Jak już wspomniałem na początku artykułu, w Hyper-V istnieje możliwość szybkiego tworzenia maszyn wirtualnych (VM) nie tylko z systemem Windows. Aby utworzyć VMkę należy:
- W wyszukiwarce systemu Windows wpisać Hyper-V.
- Wybrać pozycję Szybkie tworzenie funkcji Hyper-V.
- Jeśli UAC zapyta o podwyższenie uprawnień, należy się zgodzić.
- W wyświetlonym oknie z listą systemów możliwych do szybkiego zwirtualizowania wybieramy Lokalne źródło instalacji i Zmień źródło instalacji…. Klikając łącze Więcej opcji możemy dodatkowo zmienić nazwę VMki i sieć wirtualną.
- W wyświetlonym oknie wskaż obraz ISO do wykorzystania do instalacji.
- Naciśnij Utwórz maszynę wirtualną.
Po kilku sekundach maszyna będzie gotowa do działania.

- Naciśnij przycisk Połącz. Powinno pojawić się okienko podobne do poniższego.
- Naciśnij przycisk Uruchom znajdujący się w centralnej części tego okna.
Problem z Trusted Platform Module
Gdy przejdziesz pierwsze kroki instalacji Windows 11 ujrzysz komunikat błędu:

Powyższy błąd jest związany z domyślnie wyłączonym TPMem dla każdej nowej maszyny wirtualnej, aby go włączyć:
- Wyłącz maszynę wirtualną.
- Przejdź do Ustawienia… maszyny wirtualnej.
- W ustawieniach przejdź do kategorii Sprzęt > Zabezpieczenia.
- Zaznacz opcję Włącz moduł TPM.
- Naciśnij OK.
- Włącz maszynę wirtualną i zainstaluj Windows 11.
Po utworzeniu VMki tą metodą będziemy mieli zainstalowany czysty system Windows 11.

Zalety i wady tej metody tworzenia VMki
Podczas tworzenia maszyny wirtualnej z obrazu ISO, można zauważyć pewne zalety i wady tworzenia maszyny tą metodą.
Zaletą z pewnością jest fakt, że system nie posiada zbędnego oprogramowania i nie potrzebujemy połączenia internetowego, żeby rozpocząć proces wdrożenia takiej maszyny. Jeśli mamy wolne połączenie internetowe to taki sposób z pewnością będzie dla nas odpowiedni. Metoda ta jest zalecana dla użytkowników, którzy chcą mieć środowisko do testowania różnych programów przed zainstalowaniem go na głównym systemie. Jeśli jesteś programistą, to zalecam skorzystanie z metody przedstawionej w artykule Windows 11 na Hyper-V [gotowy obraz dysku] z tego względu, że gotowy obraz z szablonu zawiera preinstalowany Visual Studio i Ubuntu on Windows, ale niestety też dużo waży.
Wadą metody przedstawionej w tym artykule jest z pewnością problem TPMu, który na szczęście da się łatwo rozwiązać włączając jego obsługę. Osobiście nie zauważyłem innych wad tworzenia VMki z obrazu ISO. Jeśli mimo wszystko napotykasz na jakieś problemy to lepiej skorzystać z gotowego szablonu z Windows 11 niż męczyć się z jego rozwiązywaniem.