W dzisiejszy czasach poczta elektroniczna to normalna rzecz, oczywiście co raz częściej firmy, a nawet osoby prywatne decydują się na własny serwer pocztowy. Rozwiązań jest bardzo dużo, jednym z ciekawszych jest wykorzystanie MailCown, który jest bardzo przyjemny w użytkowaniu oraz bardzo prosty w konfiguracji.
Co będziemy potrzebować?
Nim zaczniemy cokolwiek instalować, musimy w pierwszej kolejności zainstalować DOCKER na naszym Linux. Instalacja DOCKER-a jest bardzo prosta.
Instalujemy potrzebne pakiety.
apt-get install -y curl apt-transport-https ca-certificates software-properties-common
Pobieramy skrypt z oficjalnej strony który pozwoli nam zainstalować DOCKER!
curl -fsSL https://get.docker.com -o install-docker.sh
Instalujemy wykonując wcześniej pobrany skrypt install-docker.sh
sh install-docker.sh
Gotowe!
Nasz DOCKER został zainstalowany, teraz możemy przejść do instalacji MailCown. Własny serwer pocztowy oparty na DOCKER jak sam się później przekonasz to bardzo dobry pomysł.
Instalacja MailCown
Sama instalacja serwera pocztowego opartego o MailCown jest bardzo prosta.
1. Pobieramy MailCown z oficjalnego konta na GitHub.
git clone https://github.com/mailcow/mailcow-dockerized
2. Wchodzimy do katalogu mailcow-dockerized i uruchamiamy skrypt
./generate_config.sh
3. Przeprowadzamy wstępną konfigurację
Na samym początku zostaniemy poproszeni w skrócie mówiąc o podanie strony na której będzie dostępny nasz serwer pocztowy.
Jeżeli mamy domenę netadminpro.pl no to dobrą praktyką jest wpisanie poczta.netadminpro.pl lub coś podobnego co będzie dla nas przyjazne.
Później będzie już tylko z górki.
Podajemy strefę czasową, oraz główną gałąź (1 – master branch)
Konfiguracja MailCown
Gotowe! Właśnie postawiłeś swój własny serwer pocztowy! W konsekwencji jak wejdziesz na adres strony którą podałeś powinieneś zobaczyć ekran logowania do MailCown.
Dodajemy domenę z której chcemy wysyłać pocztę!
Jak pewnie się domyślasz, nadszedł czas aby dodać domenę z której będziesz chciał wysyłać pocztę.
Logujemy się do naszej poczty, następnie klikamy w E-Mail a później w Konfiguracja.
Teraz wystarczy że dodamy domenę.
Kolejnym krokiem będzie dodanie już skrzynki pocztowej. Wystarczy że klikniemy w zakładce Skrzynki i ponownie Skrzynki.
Reszta drogi jest intuicyjna, jak się pewnie domyślasz, musisz kliknąć w Dodaj Skrzynkę. Po dodaniu skrzynki warto sprawdzić czy poczta działa prawidłowo, oraz czy maile wysłane na skrzynkę przychodzą. Na tym etapie poczta wychodząca działa, ale twoje maile nigdzie nie dojdą. Dlaczego… ?
DKIM, SPF, DMARC
Trzej królowie którymi musisz się zainteresować, w przeciwnym razie twój serwer pocztowy co prawda będzie działać, będziesz dostawać maila, ale twoja poczta która będziesz wysyłać nigdzie nie dopłynie.
Bardzo dobrą stroną która podpowie Ci co musisz zrobić aby twój serwer pocztowy działał prawidłowo jest https://www.mail-tester.com/
Dzięki temu testowi sprawdzisz wynik, ale również dowiesz się co należy poprawić!
Nie ma tutaj uniwersalnego przepisu jak należy to zrobić! Problemem jest fakt że każdy portal ma swój własny panel w którym możesz zarządzać wpisami DNS.
Tak wygląda np. wpis dla DKIM w cPanelu dla domeny kazmierczaktomasz.pl
Uwaga! Warto zrobić po instalacji test maila wcześniej wspomnianym narzędziem. Wynik który otrzymasz to również odpowiedź i gotowy przepis jakie wpisy dodać/zmienić/poprawić dla twojej domeny z której chcesz wysyłać pocztę.
Podsumowując, jeżeli jesteś zainteresowany własnym serwerem pocztowym, proszę Cię zainteresuj się jeszcze tymi wpisem CERTYFIKAT EMIAL. Bardzo często zapomniana i niepraktykowana rzecz, zachęcam do wdrożenia i podniesienia poziomu bezpieczeństwa maili.
Cały opis konfiguracji, który tutaj przedstawiłem jest bardzo uproszczony. W rzeczywistości MailCown oferuje bardzo wiele możliwości konfiguracji. Godne uwagi jest system antyspamowy który działa tutaj naprawdę dobrze i posiada ogromne możliwości konfiguracji.
Podsumowując chcę Cię uświadomić że możesz mieć za darmo własny serwer pocztowy który działa naprawdę dobrze. Bez wątpienia narzędzie godne uwagi dla organizacji które mają ograniczony budżet.